Міненерго планує заборонити розміщувати домашні СЕС на землі
У міністерстві побоюються, що такий «високорентабельний» бізнес заважатиме ДТЕКу продавати електроенергію

Міністерство енергетики і вугільної промисловості наполягає на забороні будівництва на землі домашніх сонячних електростанцій (СЕС) , які перепродають надлишки електроенергії споживачам і погіршують нормативні показники якості електроенергії в мережі, та залишити можливість їхнього розміщення на дахах або фасадах капітальних будівель.
Про це повідомив глава Асоціації споживачів електроенергії та комунальних послуг Андрій Герус на своїй сторінці у Facebook із посиланням на відповідний лист міністра енергетики Ігоря Насаліка до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
«У листі міністр бідкається, що вже аж 7500 домогосподарств поставили такі приватні СЕС загальною потужністю 160 МВт і це «переросло у високорентабельний бізнес» і тому пропонує заборонити будувати такі приватні домашні СЕС на землі», – наголошує Герус.
Міністр енергетики І.Насалик (представник БПП) розпочав боротьбу із українцями, які встановлюють домашні приватні...
Опубликовано Andriy Gerus Вторник, 9 квітня 2019 р.
У документі йдеться про те, що будівництво приватних СЕС переросло у високорентабельний бізнес, що створює як додаткове фінансове навантаження на інших споживачів на рівні 18 євроцентів за 1 кВт/година, так і погіршує нормативні показники електроенергії в мережі.
Насалік зазначає, що такі СЕС насамперед мають використовуватися для забезпечення власного попиту.
«Ситуація ускладнюється при низькому рівні власного споживання – коли станції встановлюються на недобудованих об’єктах, земельних ділянках, при нарощуванні потужності СЕС за рахунок подрібнення ділянок», – наголошує в листі міністр енергетики.
Однак, за словами Геруса, «насправді якраз саме домашні приватні СЕС несуть найменше шкоди та найбільше користі для енергосистеми».
Як він пояснив, це дрібна розосереджена генерація наближена до споживача – середній розмір такої сонячної станції зараз становить 21 кВт. Розташовані вони від Львова до Сєвєродонецька, від Чернігова до Одеси.
«Саме такі СЕС сприяють енергоефективності, бо в мережу можна продавати лише надлишок е/е (після власного споживання), тобто є прямий економічний стимул економити», – наголосив Герус.
Крім того, за його словами, «це розвиває середній клас, який може інвестувати $15 000–20 000 у такі проекти».
«У той же час лише одна сонячна станція ДТЕКу Ахметова на енергопрофіцитному Півдні України має потужність 240 МВт і це більше, аніж 160 МВт у 7500 домогосподарств – маленьких СЕС по всій Україні, – зазначає Герус і додає: – Але міністр Насалик (по квоті Блоку Петра Порошенка) ні слова не каже про «високорентабельний бізнес» гігантських і шкідливих сонячних станцій Ахметова, який планує збудувати понад 1000 мегават, але ініціює боротьбу з тисячами/десятками тисяч маленьких сонячних станцій українців середнього класу. Звичайно, як же це українці можуть самі для себе виробляти е/е – усі мають купувати дорого в Ахметова».
Про те, як намагаються відмовитися від нафти, газу та вугілля у Європі, читайте в матеріалі Mind «Хто «найзеленіший»: як передові країни Європи розвивають альтернативну енергетику».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].