Захворіло у світі
176,747,563
Померло у світі
3,820,197
Вилікувалось у світі
160,801,403
Захворіло в Україні
2,223,978
Померло в Україні
51,692
Вилікувалось в Україні
2,130,665
«Укренерго» готується до запуску нового ринку електроенергії 1 липня 2019 року

«Укренерго» готується до запуску нового ринку електроенергії 1 липня 2019 року

Старт нового ринку електроенергії може створити значні ризики для інтересів споживачів

«Укренерго» готується до запуску нового ринку електроенергії 1 липня 2019 року
Всеволод Ковальчук
Фото: УНІАН

НЕК «Укренерго» готується до своєчасного запуску нового оптового ринку електричної енергії, в то й же час буде готова до його переносу вразі прийняття Верховною Радою (ВР) відповідного рішення, заявив голова компанії Всеволод Ковальчук на прес-конференції у вівторок 14 травня 2019 року. 

Представляючи 3 варіанти розвитку подій по запуску нового ринку електричної енергії – базового, запланованого на 1 липня 2019 року, та 2 «запасних», зокрема перенос на 1 жовтня 2019 року та 1 квітня 2020 року, Ковальчук відмітив, що кожен з варіантів несе за собою ризики неналежного рівня введення реформи.

Низький рівень конкуренції через високу концентрацію виробників електроенергії може призвести до збільшення ціни на електроенергію в умовах відсутності належного захисту споживачів.

Старт нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року може створити значні ризики для інтересів споживачів. Водночас відстрочення запуску ринку може призвести до повного скасування реформи та не гарантує прийняття відповідних рішень у більш пізній період.

Досі відсутній повний перелік нормативних актів для запуску ринку допоміжних послуг, що також є проблемою для запуску ринку 1 липня 2019 року.

Компанія буде готова працювати в умовах нового ринку 1 липня, але також буде готовою і до рішення про перенесення початку функціонування нового ринку на будь-яку іншу дату.

Окрім того, за інформацією Інтерфакс-Україна, проблемою може бути й відсутність можливості державних енергогенеруючих компаній працювати за двосторонніми угодами, організаційної можливості для імпорту електроенергії, а також відсутність кваліфікованих допоміжних послуг.

Незначний перенос запуску (на 1 жовтня) має набагато менше ризиків. Зокрема, йде мова про проведення кваліфікацій деяких ТЕЦ для участі у ринку допоміжних послуг.

Загальним викликом для запуску як при базовому сценарії, так і при мінімальному переносі є відсутність налагодженої системи передачі даних комерційного обліку операторами системи розподілення, а також низький рівень конкуренції між найбільшими виробниками: «Енергоатомом» чия доля у генерації складає 55%, та «ДТЕК» з долею у 21%.

Розвиток конкурентного середовища може забезпечити перенесення запуску на квітень 2020 року, проте це єдина перевага довгої відстрочки, оскільки він зачіпає міжнародні домовленості, що є у компанії, а також створює ризики неприйняття відповідних рішень з боку влади, вважає Ковальчук.

Голова «Укренерго» акцентував увагу, що будь-яке перенесення запуску хоч і надає більше часу для підготовки, не гарантує відповідне його здійснення та може породити нові ризики та проблеми. Також, він відмітив, що в будь-якому зі сценаріїв потрібна злагоджена робота всіх без винятку ключових стекхолдерів.

Раніше повідомлялося, що Рада відхилила внесення змін до закону про ринок електроенергії. Документ не набрав необхідної кількості голосів депутатів.

Нагадаємо: «Укренерго» оформила поділ мережі на корпоративну і технологічну контрактами на 70 млн грн. Для посилення кібербезпеки компанія почала процес поділу мереж на корпоративну і технологічну.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті