Продаж бензину на російських АЗС перестав приносити прибуток

Продаж бензину на російських АЗС перестав приносити прибуток

Прибутковість від продажу бензину на заправках з початку року впала майже до нуля

Продаж бензину на російських АЗС перестав приносити прибуток
фото pixabay.com

Прибутковість від продажу бензину на російських  АЗС знизилася в 10 раз з початку 2019 року майже до нуля. Російський паливний союз, який об'єднує незалежні мережі заправок, називає ситуацію критичною, але розраховує уникнути масових банкрутств.  Про це повідомляє «РБК».

За даними Санкт-Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі( СПбМТСБ), чиста маржа торгівлі бензином на АЗС і нафтобазах впала до близьконульових значень.

Чиста маржа торгівлі бензином АІ-92 на АЗС станом на 24 травня впала до 50 коп за літр, по АІ-95 – 1,9 руб за літр, сказав виданню генеральний директор дослідницької групи «Петромаркет» Іван Хомутов. За його словами, до цього від продажу літра АІ-92 заправки в середньому заробляли близько 5 руб, а АІ-95 – 6,5 руб. Таким чином, маржа на АІ-92 впала в десять разів, а на АІ-95 – майже в 3,5 рази.

Коефіцієнт маржинальної прибутковості продажів бензину на російських АЗС з початку року впав до 8,1-11,3% в європейській частині і до 5,6-7,9% в Сибіру. Це на порядок нижче нормальних ринкових значень в 20% на цьому ринку, говориться в звіті Thomson Reuters Kortes.

«Маржа почала помітно знижуватися в 20-х числах квітня 2019 року, коли почалося швидке зростання відпускних цін НПЗ, а за ним і зростання цін нафтобаз», – зазначив Хомутов.

На його думку, зниження маржі викликано тим, що НПЗ в середині квітня перестали стримувати ціни на паливо, щоб покрити власні збитки. Минулого тижня нафтові компанії не виконали доручення віце-прем'єра Дмитра Козака поставляти на внутрішній ринок на 2% більше бензину і дизпалива, ніж в 2017 році, поскаржилася Федеральна антимонопольна служба.

Роздрібні ціни на столичних АЗС 27 травня виросли в середньому на 4-7 коп. до рівня минулого тижня, свідчать дані Московської паливної асоціації. Літр АІ-92 коштував 42,39 руб, АІ-95 – 46,25 руб.

Біржові ціни на бензин АІ-92 з 15 квітня по 15 травня виросли на 23%, а на бензин АІ-95 – на 18,5%. Після рекомендації ФАС 22 травня збільшити продажу палива на внутрішній ринок вони стали знижуватися.

Президент Російського паливного союзу (РТС, об'єднує мережі незалежних АЗС) Євген Аркуша сказав «РБК», що до збитків призвело зростання біржових і дрібнооптових цін на бензин до рівня індикативних, зазначених в угоді з урядом, яке великі нафтовики уклали в кінці 2018 року. Це було пов'язано зі зниженням поставок палива на внутрішній ринок. На нараді, проведеній 24 травня в Міненерго, було дано доручення нафтовим компаніям збільшити обсяг поставок палива на внутрішній ринок і його продажів на біржі, сказав Аркуша.

«Ці доручення вже виконуються, і, як наслідок, біржові ціни почали падати. Зараз поки що ситуація з маржею на АЗС по реалізації бензину критична в порівнянні з початком року, але прийняті регуляторами заходів дають надію, що ситуація покращиться і ми не зіткнемося з загрозами банкрутства, як це було в минулому році », – зазначив глава РТС.

«Ми дійсно зазнаємо збитків в роздрібній торгівлі і покриваємо їх за рахунок інших сегментів, зокрема видобутку. Але виходу немає – угоду з урядом доводиться виконувати. Розраховуємо тільки на скориговану форму демпфера, яку обіцяли представити на днях », – сказало виданню джерело в великій нафтовій компанії.

«Нижче поточних показників маржа продажу бензину вже навряд чи впаде: регулятор, швидше за все, не допустить ще більшого зростання відпускних цін НПЗ. Але і зростання маржі чекати навряд чи варто: власникам АЗС в умовах стримування державою цін в роздробі доведеться звикати до роботи з низькою прибутковістю паливного бізнесу », – вважає Хомутов.

20 травня власники незалежних заправок попередили Козака про різке зростання біржових цін на бензин, відповідні листи в уряд направили Незалежний паливний союз (НТС, об'єднує трейдерів нафтопродуктів і власників незалежних АЗС) і РТС. 21 травня віце-прем'єр заспокоїв ринок: «Той рівень біржових цін, який є сьогодні, забезпечує достатню маржинальність для роздрібного сегмента. Підстав для такої тривоги немає ».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло