Захворіло у світі
59,787,369
Померло у світі
1,409,639
Вилікувалось у світі
38,282,339
Захворіло в Україні
661,858
Померло в Україні
11,492
Вилікувалось в Україні
307,778
Енергоблокада РФ вимагає якомога швидшого реформування ринку нафтопродуктів України

Енергоблокада РФ вимагає якомога швидшого реформування ринку нафтопродуктів України

Російські обмеження диктують необхідність проведення термінових заходів щодо підвищення стійкості ринку і зниження залежності від поставок з РФ

Енергоблокада РФ вимагає якомога швидшого реформування ринку нафтопродуктів України
фото УНІАН

Обмеження Російською Федерацією поставок нафтопродуктів в червні 2019 року, а також перехід на щомісячне узгодження обсягів експорту палива в Україну диктують необхідність проведення термінових заходів щодо підвищення стійкості ринку і зниження залежності від цих поставок шляхом підтримки альтернативних напрямків – внутрішньої нафтопереробки і морського імпорту. Про це йдеться в прес-релізі «Консалтингової групи А-95».

Перш за все, потрібно стимулювати імпорт по морю, який потенційно може компенсувати не тільки російські, але й білоруські поставки. Втім, основним ризиком при переорієнтації на «морські» поставки є домінуюче становище групи «Приват» в сфері портової нафтоперевалки, що в разом з контролем над найбільшим в країні Кременчуцьким НПЗ створює загрозу монополізації ринку.

Вихід із ситуації є очевидним: уряду необхідно повернутися до активної участі в управлінні Кременчуцьким НПЗ, в якому державі належить 43% акцій, і розглянути можливість участі в завантаженні нафтою підприємства силами «Нафтогазу». А в середньостроковій перспективі державі необхідно створити потужності з перевалки нафтопродуктів, особливо – зрідженого вуглеводневого газу (LPG).

«Потенційно по морю можна замістити російські і навіть білоруські обсяги дизельного палива. Але замістити поставки LPG з Росії і Казахстану українська морська інфраструктура не здатна навіть на 50% »,- вважають в «А-95».

Крім зменшення портових зборів, які знизять собівартість сировини і підвищать конкурентоспроможність експортної продукції українських НПЗ, найважливішим кроком для їх підтримки стане ліквідація «тіньового» ринку нафтопродуктів. Центральним елементом цієї програми є запуск з 1 липня 2019 року ліцензування операцій з нафтопродуктами, впровадження системи моніторингу фактичних залишків палива на складах за допомогою рівнемірів в стаціонарних і пересувних сховищах, а також модернізація системи адміністрування паливного акцизу.

Легалізація «тіньових» обсягів нафтопродуктів дозволить збільшити доходи державного бюджету, які можна використовувати для створення запасів нафтопродуктів на базі Держрезерву. Також уряд повинен зобов'язати «Укрзалізницю» і Міноборони України сформувати та утримувати незнижуваний запас в обсязі не менше їх місячного споживання. Також необхідно прискорити внесення до парламенту законопроекту про створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів, який знаходиться в стадії розробки близько чотирьох років.

У разі, якщо реалізація даного комплексу заходів не дасть бажаного результату, уряду необхідно задіяти обмежувальні механізми у вигляді квот і мит по країні походження.

Нагадаємо: 1 червня в Росії набула чинності заборона на поставки нафти і нафтопродуктів в Україну. Санкції передбачають, що з цього моменту постачання нафтопродуктів з РФ в Україну будуть здійснювати за окремим дозволом.

За даними російських ЗМІ, введена заборона на експорт нафти і нафтопродуктів в Україну, а також на ввезення в Росію товарів українського машинобудування, легкої промисловості та металообробки. Під експортну заборону потрапили сира нафта, масла, вазелін і нафтовий кокс, бітумні і асфальтові суміші та інші вироби з нафтопродуктів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті