Чорновіл: Ситуація із законом про ТСК нагадує гру в наперстки, де головну роль грає президент

Чорновіл: Ситуація із законом про ТСК нагадує гру в наперстки, де головну роль грає президент

Та якщо закон не ветований, його може підписати голова ВР

Чорновіл: Ситуація із законом про ТСК нагадує гру в наперстки, де головну роль грає президент
Фото з офіційного сайту президента

Ситуація із ухваленим Верховною Радою законом про тимчасові слідчі та спеціальні комісії нагадує гру в наперстки, де головну роль грає глава держави. Про це в коментарі кореспонденту Mind заявив колишній депутат ВР, а зараз політичний експерт Тарас Чорновіл.

«Інакше ніж грою у наперстки і особистими дитячими амбіціями взбалмашного недоросля  це все пояснити не можна. Верховна Рада, яка є чинною, в парламентсько-президентській республіці, навіть якщо  видано неконституційний указ про її розпуск, адже дотиснули  і нашугали Конституційний суд, ця ВР вище за  президента. І президент має з цією Радою працювати у відповідному, виписаному в Конституції, форматі», – сказав Чорновіл.

На думку експерта глава держави не повинен грати в гру «підпишу\не підпишу», «хочу\не хочу» і ставати в позу Миколи ІІ, який чогось хоче або не хоче, а радше має працювати згідно зі своїми обов’язками.

Він нагадав, що після ухвалення парламентом, президент і його юридичне управління має 2 тижні на проведення якісного аналізу документу та його підписання, або накладання вето, але на сьогодні ці терміни вже спливли.

Також певні хитрощі з боку глави держави Чорновіл вбачає і в ліквідації Адміністрації президента та в створенні нової структури – офісу президента. «Створення офісу президента та ліквідація Адміністрації президента є невипадковими. Це робиться для того, щоб узаконити  посаду Богдана, адже посада голови АП прямо записана в законі про люстрацію, а такої посади, як голова офісу президента в цьому законі немає. От і перейменували, щоб Богдан був законно на своїй посаді. Але, таким чином автоматично всі працівники  АП звільняються в зв’язку із ліквідацією структури і наново мають набратися в нову структуру, …тому, думаю, за ці два тижні із законом ніхто не працював», – вважає екс-парламентар.

З іншого боку, на думку експерта, затягування із оголошенням намірів глави держави підписати, або ветувати закон про ТСК може мати на меті недопущення подолання вето, якщо таке є накладеним. «Думаю, вони планують дотягнути з оголошенням вето до дня виборів  і тільки після цього оголосити, що президент його ветує. Тоді його не буде кому долати і це вже ніяк не вплине на вибори. Якщо ж це станеться зараз, парламент ще може набрати 300 голосів для подолання вето,  бо це вигідно депутатам. В той же час президент виявиться у невигідному світлі перед виборцями, бо народ зрозуміє, що глава держави боїться передбачених законом про ТСК норм».

До того ж, на думку Чорновола, цей закон хоч і не про імпічмент, але відкриває можливість для його оголошення. Не зручний цей закон для президентської команди ще й через те, що передбачає право депутатів, і, зокрема, парламентської опозиції домагатись створення  слідчих та спеціальних комісій, яка може бути очолювана опозиціонером і  матиме повноцінне право викликати та допитувати, витребувати матеріали розслідувань, чого раніше не дозволялось.

«В Зеленського, вочевидь, подумали: а нащо нам потрібен цей менінгіт? Зараз президентська посада – наша, завтра парламент буде наш, післязавтра уряд буде наш, потім буде наш прокурор. Судді уже наші – Портнов гарантував, разом з Медведчуком. На біса нам потрібні ще якісь комісії, які нам будуть пити кров?», – вважає Чорновіл

В той же час Чорновіл вважає, що  президентські юристи, вочевидь, забули, що якщо президент не ветує і не підписує закон, згідно Конституції, право підпису закону  переходить до голови ВР і він вводиться в дію. «Тож  офіс має дати голові ВР відповідь, що президент його заветував, або надати підписаний закон. Якщо відповіді не буде, у голови ВР з’являється право підписати закон самостійно», – вважає екс-депутат.

За його словами, наступного тижня парламентарі планують ухвалювати Виборчий кодекс і «тоді  голова ВР Андрій Парубій може оголосити, що він закон про ТСК підписує, або, користуючись високою явкою для голосування за виборчий кодекс, депутати можуть спробувати подолати вето».

Нагадаємо, як раніше повідомляв Mind,  голова ВР Андрій Парубій звернувася до офіу президента з вимогою надати парламенту ухвалений нам закон про ТСК та поіфнормувати, ветований він президентом, чи ні.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло