Захворіло у світі
6,682,531
Померло у світі
392,321
Вилікувалось у світі
2,897,890
Захворіло в Україні
25,964
Померло в Україні
762
Вилікувалось в Україні
11,372
Парламент ухвалив Виборчий кодекс в другому читанні та в цілому

Парламент ухвалив Виборчий кодекс в другому читанні та в цілому

Голова ВР більше десятка разів ставив на голосуваня питання про повернення до розгляду поправок

Парламент ухвалив Виборчий кодекс  в другому читанні та в цілому

Верховна Рада ухвалила закон про Виборчий кодекс (№ 3112-1) у другому читанні та в цілому. За ухвалення такого рішення проголосували 230 народних депутатів, передає кореспондент Mind.

Як зазначив голова підкомітету з питань виборів і референдумів комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Олександр Черненко, «цей кодекс набирає чинності з 1 грудня 2023 року».

Також, за словами Черненка, з дня набрання чинності цим кодексом втрачає чинність закон України «Про вибори  президента України», закон «Про Центральну виборчу комісію», закон «Про вибори народних депутатів України», закон «Про державний реєстр виборців», закон «Про місцеві вибори».

При тому він зазначив, що виборчий процес, який розпочався до набрання чинності книгою 3 цього кодексу здійснюється у порядку, який  діяв до набрання чинності цього кодексу.

«Мається на увазі, ті місцеві вибори, які розпочалися за старою системою, вони  до наступних чергових (виборів –  Mind) за старою системою проводяться. В разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного в загальнодержавному  окрузі до набрання чинності цим кодексом, заміщення такого депутата відбувається в порядку, який діяв до набрання  чинності цим кодексом. У разі дострокового  припинення повноважень депутата, обраного в одномандатному окрузі до набрання чинності цим кодексом, призначення та проведення проміжних виборів відбувається в порядку, який діяв до набрання чинності цим кодексом.

Також Черненко пояснив, що вибори президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Криму, депутатів Севастопольської міської ради, депутатів районних  у містах, міських, селищних, сільських рад, та міських, селищних, сільських голів   на території АР Крим, а також депутатів обласних рад окремих районних, районних у містах, міських, селищних сільських рад і міських селищних сільських голів та рад об’єднаних  громад не проводяться в АР Крим, а також в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, перелік яких визначений  у постанові ВР від 17 березня 2015 року «Про визначення  окремих районів, міст, селищ, сіл Донецької та Луганської областей» в який передбачено особливий порядок місцевого самоврядування.

Члени ЦВК, призначені відповідно до закону України про ЦВК продовжують здійснювати свої повноваження  протягом строку, на який  їх було призначено. Дострокове припинення повноважень членів ЦВК, призначених відповідно до закону про ЦВК, відбувається відповідно до положень цього кодексу. У разі дострокового припинення повноважень члена ЦВК, новий член  ЦВК призначається  відповідно до положень цього кодексу.

Як зазначається в пояснювальній записці, що супроводжує документ, ним пропонується «застосувати виборчу систему, яка дозволяє персоніфікувати голосування – «відкриті» списки кандидатів – що вимагає запровадження регіональних виборчих округів, і водночас зберегти стимули до підтримки загальноукраїнського характеру політичних партій, недопущення їх регіоналізації, що може нести загрозу подальшого поглиблення міжрегіональних конфліктів та дестабілізації ситуації у державі».

«Аналогічну виборчу систему пропонується застосовувати також на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад тих міст,  у яких кількість виборців перевищує 90.000 осіб; до таких міст належать усі обласні центри, а також декілька інших міст обласного значення. На виборах міських голів таких міст пропонується застосувати виборчу систему абсолютної більшості, що має на меті підвищити рівень суспільної довіри та політичний авторитет міських голів відповідних міст», – також зазначається в пояснювальній записці.

Також у пояснювальній записці зазначається що даний кодекс складається з трьох книг: Книга І – «Загальна частина»; Книга ІІ – «Загальнонаціональні вибори»; Книга ІІІ – «Місцеві вибори».

Нагадаємо, що сьогодні в парламенті має відбутися позачергове засідання, під час якого планується, серед іншого, розглянути питання призначення міністром закордоних справ Вадима Пристака, кандидатуру якого було внесено президентом України, та розглянуто профільним парламентським комітетом.

Також варто додати, що парламент почав розгляд Виборчого кодексу кілька тижнів тому, розглянувши близько 4000 тис поправок до даного домкументу. Зазначимо також, що переважна більщість з них була відхилена парламентарями. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті