Захворіло у світі
13,026,225
Померло у світі
570,924
Вилікувалось у світі
7,188,992
Захворіло в Україні
54,133
Померло в Україні
1,398
Вилікувалось в Україні
26,503
Обсяги постачання вугілля з Росії в Україні обвалилися через нові правила експорту

Обсяги постачання вугілля з Росії в Україні обвалилися через нові правила експорту

Натомість вугілля активно перенаправляється в Україну через Білорусь

Обсяги постачання вугілля з Росії в Україні обвалилися через нові правила експорту
фото DR

Поставки російського вугілля в Україну в червні, після введення урядом РФ дозвільного порядку експорту, обвалилися на 85%, пише «Коммерсант». Більшість традиційних російських експортерів на цьому напрямку припинили відвантаження, але, схоже, частково пере направили їх обхідним шляхом через Білорусь. Експерти вважають, що російські компанії в умовах поточних низьких цін на вугілля і надалі будуть шукати можливості непрямого експорту в Україну.

Експорт російського вугілля в Україну в червні скоротився порівняно з тим же місяцем 2018 року на 85,3%, або на 750 тисяч тонн, – до 129,3 тисяч тонн. Динаміка червня була різко негативною.

З 1 червня російські компанії зобов'язані щомісяця отримувати дозволи уряду РФ на вивезення вугілля. Заходи стали відповіддю на обмеження Києва по імпорту російських товарів, введені в квітні. В російському Мінекономіки, яке відповідає за видачу дозволів, зазначали, що перелік підприємств та обсяги поставок щомісяця переглядаються. Напередодні початку відвантажень за новим принципом заступник міністра енергетики РФ Анатолій Яновський уточнював, що заявки «подали всі охочі», причому обсяги виявилися «в рази більші за ті, що були завжди».

Однак, як випливає з даних ЦДУ ПЕК, в червні основна маса найбільших експортерів або взагалі припинили поставки, або знизили їх в кілька разів.

У першому півріччі найбільшими постачальниками вугілля в Україну були шахтоуправління «Садкінське» (600 тисяч тонн), що входить в «Южуголь», шахтоуправління «Обухівське» українського енергохолдингу ДТЕК (684 тисяч тонн), «Кузбассразрезуголь» (595 тисяч тонн), ТАЛТЕК (555 тисяч тонн), «Ресурс» (491 тисяча тонн), Распадська вугільна компанія (448 тисяч тонн). Вугілля вивозилося з шахт Ростовської та Кемеровської областей. У червні обсяги серед названих компаній збереглися у «Садкінської» (67,2 тисячі тонн), «Распадської» (38,3 тисячі тонн) і «Ресурсу» (12 тисяч тонн), інші гравці зупинили поставки.

Джерело «Коммерсанта» в уряді РФ розповіло, що інформація про торгові відносини з Україною «проходить по закритій лінії». При цьому директор «Промугольсервиса» Олена Дробина в червні заявляла, що «станом на 13 червня у компаній не було чіткої інформації про принципи отримання дозволів та можливі обсяги поставок». Тоді на нараді з питань транспортування вугілля вона також сказала, що металурги України вже розмістили замовлення у інших постачальників з США та Канади.

Видання зазначає, що експорт вугілля з Росії в Україну перенаправляється в Білорусь.

За даними Белстата, в 2018 році експорт кам'яного вугілля в Україну збільшився в 946 разів, до 588,5 тисячі тонн, імпорт з Росії зріс удвічі. За перше півріччя цього року експорт російського вугілля в Білорусь, за даними ЦДУ ПЕК, виріс у 4,5 рази, до 951,3 тисяч тонн. Найбільше нарощує поставки «Кузбассразрезуголь» – в 35 разів, до 290 тисяч тонн.

«Є підозра, що більша частина російського вугілля тепер надходить в Україну через Білорусь. Проте Луганська ТЕС перейшла на газ, так що певне зниження поставок все ж мало місце », – коментує аналітик Максим Худалов з АКРА. На його думку, ситуація на ринку вугілля зараз така, що навряд чи якісь російські вугільні компанії захочуть відмовитися від українських споживачів, тому «всі великі гравці повинні хоча б в обхід все-таки продовжувати відвантаження».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті