Рада у першому читанні змінила закон про будівельні норми

Рада у першому читанні змінила закон про будівельні норми

Депутати мають намір визначити методи нормування будівництва та розширити коло базових організацій у цій сфері

Рада у першому читанні змінила закон про будівельні норми
Фото: УНІАН

Народні депутати ухвалили за основу проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо удосконалення нормування у будівництві» (1052). За таке рішення проголосували 308 народних депутатів, утримались – 13, не голосували – 74 парламентарі, передає кореспондент Mind.

Ним пропонується визначити методи нормування у будівництві (параметричний, розпорядчий, цільовий), визначити об’єкт нормування, розширити коло базових організацій у сфері будівництва, що виконують функції щодо здійснення робіт із нормування у будівництві, вдосконалити процедуру оприлюднення будівельних норм.

Розпорядчий метод нормування не надає альтернативи та полягає в по-елементному описі будівельного об'єкта, у відповідності з яким пропонуються рішення, конструкції, матеріали, робочі характеристики тощо. 

«Іншими словами, будівельні норми перетворюються в інструкцію, як слід виробляти виріб штучного середовища. Будівельні норми і правила обов'язкові, в них, як правило, існують прямі посилання на інші норми та стандарти, які стають також обов’язковими документами. Разом з тим цей метод не роз’яснює цілі нормативних положень (наприклад, встановлена ширина проїзду становить 6 м при цьому не роз’яснюється ціль яка має бути досягнута). Функціональні вимоги, як правило, не сформульовані, функція, яку повинен виконувати об'єкт будівництва, сама собою мається на увазі. Радянські СНиП та СН засновані на розпорядчому методі», – зазначається в документі.

Параметричний метод нормування передбачає встановлення параметрів, що визначають безпеку, функціональність та якість об’єкта нормування. В якості параметрів використовують цілі, функціональні вимоги та критерії, яким повинен відповідати об’єкт нормування. Для дотримання вимог будівельних норм учасниками будівельної діяльності передбачено два підходи: прийнятних рішень і альтернативних рішень. Проектувальнику  надається вибір  якому з підходів слідувати для дотримання обов'язкових вимог, які встановлені в будівельних нормах.

Зазначається, що параметричний метод нормування є більш прогресивним та отримав широке поширення в економічно розвинених державах, таких як країни ЄС, США, Канада, Японія та інших.

Третій метод нормування будівництва є  цільовий метод, який фактично є перехідним і включає в собі елементи розпорядчого та параметричного методів.

Законопроектом пропонується надати перевагу параметричному методу при формуванні вимог будівельних норм.

«Ми цим законопроектом просимо доповнити, щоб в нашій країні могли використовувати більш сучасні підходи до нормування. Також законопроектом ми розширюємо коло базових організацій, які займаються розробленням державних будівельних норм і просимо щоб такими організаціями були і представники вищів 3-4 ступенів акредитації та представники національної академії наук України», – зазначила народний депутат, заступник голови комітету ВРз питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

Раніше Mind повідомляв, що житло будуватимуть згідно нових ДБН з 1 грудня. Норми розповсюджуються на нове будівництво, реконструкцію, капремонт та технічне переоснащення житлових будинків до 73,5 м включно.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті