Банкрутство століття: завершилась майже 180-річна епоха найстаршої туркомпанії Британії
Thomas Cook пала жертвою свого величезного розміру, не витримавши конкуренції з туристичними онлайн-сервісами

Найстарша британська туристична компанія Thomas Cook оголосила про своє банкрутство і закриття. Вона існувала 178 років, а її засновник, Томас Кук, вважався «батьком світового туризму». Компанія з виручкою майже 10 млрд євро стала жертвою свого величезного розміру, не витримавши конкуренції з туристичними онлайн-сервісами. Про це повідомляє The Bell.
Як повідомлялось, вранці в понеділок, 23 вересня, 600 000 туристів (з них понад 150 000 – громадяни Великобританії) дізналися, що не зможуть продовжити подорож за планом або повернутися додому, – найбільший і найстаріший британський туроператор оголосив про банкрутство.
Чотири авіакомпанії, що належать Thomas Cook припинили перевезення, а готелі стали вимагати з туристів компенсації за проживання, вже оплачене в путівках. Близько 20 000 співробітників компанії по всьому світу втратили роботу, а британському уряду доведеться проводити справжню спецоперацію, щоб повернути десятки тисяч людей додому. У плюсі тільки спекулянти з хедж-фондів, що ставили на банкрутство туроператора, – вони заробили $250 млн.
Зліт. Історія Thomas Cook почалася в 1841 році, коли столяр з британського графства Лестершир Томас Кук почав проводити одноденні залізничні екскурсії на природу. Кук вважав, що в проблемах суспільства винувато пияцтво, і організував спеціальний поїзд (поїздка коштувала всього шилінг), щоб люди, що кидають пити, змогли відвідувати спеціальні зустрічі в 12 милях від Лестера. Кук особисто проїхав по всьому маршруту і видав для своїх клієнтів кишеньковий довідник про поїздку – праобраз нинішніх путівників.
Через кілька років Кук запустив комерційний рейс з Лондона до Ліверпуля, а в 1855 році Thomas Cook стала першою фірмою, яка запропонувала пакетний тур – поїздку по Європі, де у вартість були включені проїзд, проживання та харчування. У 70-х роках XIX століття Томас Кук вперше організував кругосвітню подорож для всіх бажаючих – вона займало 222 дня. До кінця XIX століття компанія мала відділення по всьому світу і продавала 3 млн квитків на рік. У 1919 році Thomas Cook перша запропонувала клієнтам тури з перельотами по повітрю.
Під час Другої світової війни компанія була націоналізована британською владою, але в 1972 році знову приватизована. Найбільшим акціонером став банк Midland Bank, а Thomas Cook стала скуповувати непрофільні активи. Ще з XIX століття компанія випускала дорожні чеки (circular notes), а в 1990-ті – стала найбільшим гравцем на цьому ринку поза США, а одночасно – найбільшим валютно-обмінних холдингом. У 1997 році Thomas Cook першим з британських туроператорів запустив онлайн-продаж турів. Але час і ринок вже працювали проти нього.
Падіння. Останній удар по Thomas Cook завдав перелом на туристичному ринку 2010-х, але проблеми у нього почалися набагато раніше. Компанія стала жертвою свого величезного розміру і моделі, при якій туроператор забезпечує всі сервіси самостійно, – Thomas Cook сама володіла і управляла чотирма авіакомпаніями, власними готелями і турагентствами. Менеджмент припускав, що ця модель дозволить знизити витрати, але в реальності інтереси бізнесів суперечили один одному. Наприклад, авіакомпанії в структурі Thomas Cook заробляли більше, ніж туроператор і готелі, – але за рахунок інших бізнесів: високого завантаження літаків компанія домагалася, знижуючи ціни на готельні номери.
В середині 2000-х Thomas Cook вплуталася в гонку поглинань зі своїм головним європейським конкурентом, німецькою TUI. Обидві компанії витратили мільярди на покупки інших туроператорів і фактично залишилися на європейському ринку удвох. Як виявилося, це було несвоєчасне рішення – до початку 2010-х, коли туристичні онлайн-сервіси стали руйнувати традиційний ринок, компанія підійшла з великим боргом. Протягом 2011 року Thomas Cook Group подешевшала на 90% – в листопаді компанія з виручкою майже 10 млрд євро коштувала всього 89 млн євро.
Після 2011 року Thomas Cook працювала тільки на погашення боргів. Момент для початку реструктуризації бізнесу був обраний найбільш невдалий: через проникнення зручних і дешевих онлайн-сервісів на зразок Booking.com і Airbnb, а також появи квиткових агрегаторів пакетних турів, які були головним продуктом Thomas Cook, тури компанії перестали продаватися. Прибуток замість туроператорів стали отримувати онлайн-сервіси та авіакомпанії-лоукостери.
У 2015 році компанія вперше за 15 років повернулася в прибуток, але попередила в звітності про «безпрецедентні змін на туристичному ринку». Проблеми не змусили себе довго чекати – новими ударами по Thomas Cook стали переворот в Туреччині в 2016 році і спека в Європі в травні 2018 року, що позбавила клієнтів бажання їхати на відпочинок в жаркі країни. На відміну від онлайн-сервісів, великий туроператор з власною інфраструктурою не міг швидко перебудуватися. У 2019 останнім ударом став Brexit – британські клієнти відкладали плани на літо через політичну невизначеність і стрибків курсу фунта стерлінгів.
Майбутнє Thomas Cook. Що далі буде з компанією наразі не відомо. Британський уряд ініціював перевірку щодо причин банкрутства компанії. Незважаючи на те що деякі експерти закликають до націоналізації Thomas Cook, в уряді категорично виступають проти цього.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].