Держаудитслужба поскаржилась прем’єру, що не може перевірити «Укрнафту» з 2010 року
Експерт вважає, що це свідчить про те, що фактично підприємство належить не державі, а вузькому колу бенефіціарів групи «Приват»

Державна аудиторська служба в кінці вересня не змогла розпочати ревізію ПАТ «Укрнафта» за період 2016 рік – перше півріччя 2019 року. Про це повідомляє голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський із посиланням на листування аудиторів з Кабміном, передає Економічна правда.
Остання планова ревізія напівдержавного нафтового гіганта відбулася в 2010 році.
В листі нарікається, що ревізія не була розпочата після листа «Укрнафти», в якому зазначено, що компанія не є суб’єктом господарювання державного сектору економіки.
«А тому є непідконтрольною органам державного фінансового контролю», – дійшли висновку в «Укрнафті».
Натомість Держаудитслужба надала в Кабмін інформацію про Постанову Верховного Суду, якою підтверджено, що «Укрнафта» (у статутному капіталі 50%+1 акція належить НАК «Нафтогаз України») є суб’єктом господарювання державного сектору економіки, позаяк держава Україна в особі Кабінету міністрів опосередковано володіє контрольним пакетом акцій «Укрнафти».
«Слід наголосити, що позиція «Укрнафти» щодо непідконтрольності органам державного фінансового контролю є системною, а тому остання планова ревізія Товариства проведена 2010 року», – акцентують аудитори на повній непідконтрольності менеджменту «Укрнафти».
Зазначається, що «Укрнафта» не проти проведення перевірки використання державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу.
«Те, що «Укрнафта» вже 9 років не допускає державних аудиторів на свої об’єкти, означає, що фактично підприємство належить не державі, а вузькому колу бенефіціарів групи «Приват», – дійшов висновків з листування Канєвський.
Аналогічну позицію щодо непідконтрольності державним аудиторам висловлюють в компанії «Укргазвидобування», 100% акцій належить також «Нафтогазу».
Зважаючи на системність проблеми, аудитори запропонували Кабінету міністрів надати доручення Міністерству розвитку економіки розробити законопроект, яким чітко визначити, що підприємства із державними 50 і більше відсотками акцій належать до суб’єктів господарювання державного сектору економіки. А «Нафтогазу» дати доручення забезпечити умови для Держаудитслужби провести ревізію на «Укрнафті».
Нагадаємо: у січні цього року «Нафтогаз України» заявив, що аудитори не повинні перевіряти компанію «Укрнафта».
Як повідомлялось, «Укрнафта» не допустила фахівців Державної аудиторської служби для перевірки діяльності компанії за період 2015-2018 років. Даний аудит потрібен для детективів Національного антикорупційного бюро та інших правоохоронних органів, які розслідують багатомільйонні махінації у нафтовій компанії.
Тоді прес-служба «Укрнафти» заявила, що аудитори перевіряють лише державні компанії. А «Укрнафта» до таких не належить. Аудиторська служба надіслала листа зі скаргою на прем’єра Володимира Гройсмана. Втім там не стали розбиратися в конфлікті, і переслали скаргу «Нафтогазу».
Нагадаємо розслідування НАБУ стосується оплати ПАТ «Укрнафта» компаніям групи «Приват» за фактично непоставлені нафтопродукти. Загальний розмір збитків, завданих у кількох кримінальних справах складає близько 14 млрд грн.
Раніше Верховний Суд у справі за участі НАБУ визнав недійсними 60 договорів купівлі-продажу нафтопродуктів, укладених між «Укрнафтою» і компанією «Котлас» на загальну суму 2,94 млрд грн.
Компанії «Нафтогаз України» належить 50% + 1 акція «Укрнафти». Групі компаній, пов'язаних з колишніми акціонерами «Приватбанку», серед яких зокрема Ігор Коломойський – близько 42% акцій.
За даними YouControl станом на грудень податковий борг ПАТ Укрнафта становив майже 15 млрд грн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].