Змін клімату вдасться уникнути, якщо виловлювання СО2 з атмосфери стане прибутковим – вчені
Дослідження задають напрямок, у якому мають рухатися уряди країн

Собівартість вилученого з атмосфери вуглекислого газу (СО2) має складати не менше $100 за тонну – цей вуглець можна буде продавати підприємствам для подальшого виробництва з нього якихось потрібних речей. Тільки в такому випадку можна зробити цю індустрію прибутковою, вважають вчені, які опублікували відповідне дослідження в журналі Nature, пише HighTech Plus.
Вчені семи наукових організацій, включаючи Оксфорд і Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі (UCLA), представили доповідь про стан та перспективи індустрії з уловлювання вуглекислого газу з атмосфери. Вони вперше розглянули бізнес-модель цього процесу – з урахуванням можливостей переробки і подальшого використання вуглецю.
Щоб уникнути кліматичної катастрофи, людство в терміновому порядку має вилучити з атмосфери надлишковий вуглекислий газ, через який планета нагрівається, і розвиток цієї індустрії повинен стати одним із ключових, вважають вчені.
Зокрема, в дослідженні розглядається відразу десять варіантів використання зрідженого СО2. Його можна перетворювати в паливо, хімікати, пластик або будівельні матеріали.
Вчені підкреслюють: якщо хоча б кілька з цих схем стануть рентабельними, індустрія уловлювання оживе.
За їхніми розрахунками, кожен з можливих варіантів може вловити близько 0,5 гігатонн (мільярда тонн) СО2, який в іншому випадку потрапить в атмосферу. У найбільш оптимістичному сценарії людство зможе вловити і переробити щороку 10 гігатонн СО2 – але для цього вартість процесу повинна бути на рівні $100 за тонну.
Це внесло б істотний внесок в боротьбу з глобальним потеплінням. За даними Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, щоб стримати зростання глобальних температур на позначці нижче 1,5 градусів С протягом решти 21-го століття, з атмосфери потрібно видалити 100-1000 гігатонн СО2.
Вчені підкреслюють, що політикам необхідно діяти вже зараз. В даний час викиди вуглецю щороку збільшуються більш ніж на 1%, досягнувши рекордного рівня в 37 гігатонн СО2 у 2018 році.
«Аналіз, який ми представили, ясно показує, що переробка вуглекислого газу може бути частиною рішення для боротьби зі зміною клімату, але тільки якщо ті, хто приймає рішення в політиці і економіці, підуть назустріч», – підкреслила Емілі Картер, професор хімічної та біомолекулярної інженерії в UCLA і співавтор статті.
«Видалення парникових газів необхідно для стабілізації клімату, – констатував Кемерон Хепберн, один з провідних авторів дослідження, директор Оксфордської школи підприємництва і навколишнього середовища імені Сміта. – Ми не змогли скоротити свої викиди, тому тепер нам потрібно почати видаляти вуглекислий газ з атмосфери».
Один з найпомітніших стартапів, які працюють над технологіями уловлювання та переробки СО2 – Carbon Engineering, який привернув увагу засновника Microsoft Білла Гейтса. Спільно з партнерами з Гарварда стартап розробив дешевий спосіб уловлювати вуглекислий газ в атмосфері і перетворювати його на паливо.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].