Захворіло у світі
177,419,783
Померло у світі
3,838,670
Вилікувалось у світі
161,868,524
Захворіло в Україні
2,226,037
Померло в Україні
51,847
Вилікувалось в Україні
2,140,978
Змін клімату вдасться уникнути, якщо виловлювання СО2 з атмосфери стане прибутковим – вчені

Змін клімату вдасться уникнути, якщо виловлювання СО2 з атмосфери стане прибутковим – вчені

Дослідження задають напрямок, у якому мають рухатися уряди країн

Змін клімату вдасться уникнути, якщо виловлювання СО2 з атмосфери стане прибутковим – вчені
фото Shutterstock

Собівартість вилученого з атмосфери вуглекислого газу (СО2) має складати не менше $100 за тонну – цей вуглець можна буде продавати підприємствам для подальшого виробництва з нього якихось потрібних речей. Тільки в такому випадку можна зробити цю індустрію прибутковою, вважають вчені, які опублікували відповідне дослідження в журналі Nature, пише HighTech Plus.

Вчені семи наукових організацій, включаючи Оксфорд і Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі (UCLA), представили доповідь про стан та перспективи індустрії з уловлювання вуглекислого газу з атмосфери. Вони вперше розглянули бізнес-модель цього процесу – з урахуванням можливостей переробки і подальшого використання вуглецю.

Щоб уникнути кліматичної катастрофи, людство в терміновому порядку має вилучити з атмосфери надлишковий вуглекислий газ, через який планета нагрівається, і розвиток цієї індустрії повинен стати одним із ключових, вважають вчені.

Зокрема, в дослідженні розглядається відразу десять варіантів використання зрідженого СО2. Його можна перетворювати в паливо, хімікати, пластик або будівельні матеріали.

Вчені підкреслюють: якщо хоча б кілька з цих схем стануть рентабельними, індустрія уловлювання оживе.

За їхніми розрахунками, кожен з можливих варіантів може вловити близько 0,5 гігатонн (мільярда тонн) СО2, який в іншому випадку потрапить в атмосферу. У найбільш оптимістичному сценарії людство зможе вловити і переробити щороку 10 гігатонн СО2 – але для цього вартість процесу повинна бути на рівні $100 за тонну.

Це внесло б істотний внесок в боротьбу з глобальним потеплінням. За даними Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, щоб стримати зростання глобальних температур на позначці нижче 1,5 градусів С протягом решти 21-го століття, з атмосфери потрібно видалити 100-1000 гігатонн СО2.

Вчені підкреслюють, що політикам необхідно діяти вже зараз. В даний час викиди вуглецю щороку збільшуються більш ніж на 1%, досягнувши рекордного рівня в 37 гігатонн СО2 у 2018 році.

«Аналіз, який ми представили, ясно показує, що переробка вуглекислого газу може бути частиною рішення для боротьби зі зміною клімату, але тільки якщо ті, хто приймає рішення в політиці і економіці, підуть назустріч», – підкреслила Емілі Картер, професор хімічної та біомолекулярної інженерії в UCLA і співавтор статті.

«Видалення парникових газів необхідно для стабілізації клімату, – констатував Кемерон Хепберн, один з провідних авторів дослідження, директор Оксфордської школи підприємництва і навколишнього середовища імені Сміта. – Ми не змогли скоротити свої викиди, тому тепер нам потрібно почати видаляти вуглекислий газ з атмосфери».

Один з найпомітніших стартапів, які працюють над технологіями уловлювання та переробки СО2 – Carbon Engineering, який привернув увагу засновника Microsoft Білла Гейтса. Спільно з партнерами з Гарварда стартап розробив дешевий спосіб уловлювати вуглекислий газ в атмосфері і перетворювати його на паливо.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті