Український газовий хаб показав найбільший прогрес в рейтингу енерготрейдерів EFET

Український газовий хаб показав найбільший прогрес в рейтингу енерготрейдерів EFET

Найбільше балів отримав британський NBP

Український газовий хаб показав найбільший прогрес в рейтингу енерготрейдерів EFET
фото Shutterstock

Український газовий хаб в цьому році різко піднявся вгору в рейтингу EFET (Європейської Федерації Енергетичних Трейдерів), що стало значним прогресом на європейському газовому ринку. Жоден інший хаб не показав таку динаміку в оцінці, як український, який покращив свій показник відразу вдвічі: з 3,5 до 7,0 балів.

Прогрес став можливим завдяки добовому балансуванні на газовому ринку, а також покращенню якості розкриття інформації про те, як працює ринок.

У листопаді EFET опублікувала своє шосте щорічне дослідження, в якому порівнює газові хаби, оцінюючи їх ліквідність, прозорість, витрати для укладення угод, ризики та інші фактори.

Найбільше балів – 20 – отримав британський NBP, за ним іде нідерландський TTF з 19 балами.

Газові хаби в Італії, Франції, Австрії, Іспанії та Данії стабільно набирають більше 15 балів, і у них ще залишаються можливості для підвищення прозорості та системного балансування.

Триває еволюція газових хабів середнього рівня в Чехії і Угорщини (їх бали збільшилися, відповідно, з 14,0 до 14,5 і з 11,5 до 12,5). EFET закликає їх докласти ще більше зусиль для підвищення прозорості, покращити умови ліцензування та плати за послуги.

Український газовий хаб показав найбільший прогрес в рейтингу енерготрейдерів EFET
ЕFET

Показник газового хаба в Польщі з минулого року залишився незмінним на рівні 9,5 балів, його обігнали Словаччина, Греція і Туреччина.

З нових хабів Україна істотно покращила свій рейтинг з 3,5 до 7,0 балів завдяки впровадженню практики добового балансування газового ринку.

Словенія і Хорватія не тільки впровадили правила балансування, а й визначили точки передачі газу; вони набрали 6,0 і 7,5 балів, відповідно.

Болгарія і Румунія досягли обмеженого прогресу в розкритті інформації, але значно відстають від інших газових хабів в плані введення мережевих кодів для балансування. Хаб в Болгарії покращив свої позиції з 4,5 до 5,0, а в Румунії – з 3,0 до 4,5. EFET закликає обидві країни більше взаємодіяти з учасниками ринку і вирішувати їх проблеми, щоб отримати вигоду з посилення конкуренції і чітких цінових сигналів.

Порівняльне дослідження газових хабів – корисний механізм вимірювання прогресу на ринках країн ЄС, який дозволяє формувати чітке і надійне уявлення про реальну ситуацію.

«Ми раді бачити значне покращення ситуації на ринках, що розвиваються, досягнуте, перш за все, завдяки впровадженню мережевих кодексів ЄС, збільшення кількості доступної і розкритої інформації, а також спрощення адміністративних процедур», – зазначає Стів Роуз, голова комітету EFET з розвитку газових хабів.

Нагадаємо, «Газпром» пропонує Україні продовжити контракт з транзиту газу ще на рік.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло