Український газовий хаб показав найбільший прогрес в рейтингу енерготрейдерів EFET
Найбільше балів отримав британський NBP

Український газовий хаб в цьому році різко піднявся вгору в рейтингу EFET (Європейської Федерації Енергетичних Трейдерів), що стало значним прогресом на європейському газовому ринку. Жоден інший хаб не показав таку динаміку в оцінці, як український, який покращив свій показник відразу вдвічі: з 3,5 до 7,0 балів.
Прогрес став можливим завдяки добовому балансуванні на газовому ринку, а також покращенню якості розкриття інформації про те, як працює ринок.
У листопаді EFET опублікувала своє шосте щорічне дослідження, в якому порівнює газові хаби, оцінюючи їх ліквідність, прозорість, витрати для укладення угод, ризики та інші фактори.
Найбільше балів – 20 – отримав британський NBP, за ним іде нідерландський TTF з 19 балами.
Газові хаби в Італії, Франції, Австрії, Іспанії та Данії стабільно набирають більше 15 балів, і у них ще залишаються можливості для підвищення прозорості та системного балансування.
Триває еволюція газових хабів середнього рівня в Чехії і Угорщини (їх бали збільшилися, відповідно, з 14,0 до 14,5 і з 11,5 до 12,5). EFET закликає їх докласти ще більше зусиль для підвищення прозорості, покращити умови ліцензування та плати за послуги.

Показник газового хаба в Польщі з минулого року залишився незмінним на рівні 9,5 балів, його обігнали Словаччина, Греція і Туреччина.
З нових хабів Україна істотно покращила свій рейтинг з 3,5 до 7,0 балів завдяки впровадженню практики добового балансування газового ринку.
Словенія і Хорватія не тільки впровадили правила балансування, а й визначили точки передачі газу; вони набрали 6,0 і 7,5 балів, відповідно.
Болгарія і Румунія досягли обмеженого прогресу в розкритті інформації, але значно відстають від інших газових хабів в плані введення мережевих кодів для балансування. Хаб в Болгарії покращив свої позиції з 4,5 до 5,0, а в Румунії – з 3,0 до 4,5. EFET закликає обидві країни більше взаємодіяти з учасниками ринку і вирішувати їх проблеми, щоб отримати вигоду з посилення конкуренції і чітких цінових сигналів.
Порівняльне дослідження газових хабів – корисний механізм вимірювання прогресу на ринках країн ЄС, який дозволяє формувати чітке і надійне уявлення про реальну ситуацію.
«Ми раді бачити значне покращення ситуації на ринках, що розвиваються, досягнуте, перш за все, завдяки впровадженню мережевих кодексів ЄС, збільшення кількості доступної і розкритої інформації, а також спрощення адміністративних процедур», – зазначає Стів Роуз, голова комітету EFET з розвитку газових хабів.
Нагадаємо, «Газпром» пропонує Україні продовжити контракт з транзиту газу ще на рік.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].