Президент Іраку подав у відставку через масові протести в країні
Салех виступає проти зближення Іраку з Іраном

Президент Іраку Бархам Салех подав до парламенту прохання про відставку на тлі загострення ситуації в країні, повідомляє телеканал Al Arabiya, на який посилається RNS.
«Моя національна відповідальність в цих обставинах змушує мене піти у відставку. Позиція президента республіки повинна відповідати волевиявленню народу, тому я висловлюю готовність піти у відставку перед іракським парламентом», – сказав Салех, виступаючи в парламенті.
У своєму листі президент вказав, що виступає проти кандидатури губернатора провінції Басра Асаада аль-Ідан в якості нового прем'єр-міністра Іраку. Він також додав, що не бажає подальшого погіршення ситуації в країні.
Салех подав прохання про відставку на тлі важкої політичної кризи в країні. Справа в тому, що в іракському парламенті партії ніяк не можуть домовитися про кандидатуру нового прем'єра. Криза почалася в листопаді, коли Аділь Абдул Махді подав у відставку з поста глави уряду.
Ірак – парламентська республіка, президент в країні є символом національної єдності, гарантом конституції, захисником незалежності, єдності і безпеки її території. Глава держави призначається Радою представників строком на 4 роки, Салех зайняв цю посаду в жовтні минулого року.
Основною причиною для відставки президента послужив його конфлікт з Асаада аль-Ідані, який був пов'язаний з проіранською позицією кандидата в прем'єри.
Салех виступає проти зближення Іраку з Іраном.
У жовтні Ірак охопили антиурядові мітинги, які були пов'язані з проіранською позицією влади. Протестувальники звинуватили уряд в корупції і вимагали відставки Аділя Абдул Махді, який, на думку протестувальників, отримує значну підтримку від Ірану.
В ході акцій протесту підпалили іранське консульство в місті Кербела, вигукуючи гасло «Іран, йди геть». Іракські поліцейські у відповідь відкрили вогонь по демонстрантах, в результаті інциденту загинули понад 300 осіб.
На тлі цих подій президент Абдель Махді пішов з поста прем'єра, що дозволило знизити накал протестів. Однак демонстрації в республіці тривають досі, часто вони призводять до сутичок з поліцією. В даний час від дій поліцейських загинули близько 500 осіб, ще 20 000 постраждали.
Він додав, що президент зобов'язаний захищати мир в країні і не допускати кровопролиття. Крім того, Салех заявив, що відмовляється затвердити на пост прем'єр-міністра Асаада аль-Ідані, проти кандидатури якого виступили учасники протесту.
Масові протести не припиняються з 1 жовтня. Протестувальники, більшість з яких становить молодь, вимагають зміни політичної системи, яку вони називають «глибоко корумпованою». За інформацією Reuters, в ході заворушень загинули понад 450 осіб.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].