Санкції проти «Північного потоку – 2» обвалили вартість «Газпрому» на $3,6 млрд
Акції російського газового гіганта падають шостий день поспіль

Акції «Газпрому» падають на Московській біржі шостий торговий день поспіль, незважаючи на ралі фондових індексів, які встановили історичні максимуми в рублях і майже 7-річні – в доларах. Про це пише finanz.ru.
Почавши рік на позначці 259,18 рубля, на 14 січня папери компанії, що володіє монопольним правом на експорт трубопровідного газу з Росії, подешевшали майже на 10 рублів (3,8%), до 249,3 рубля за штуку.
Котирування повільно сповзають вниз кожну сесію протягом півтора тижнів: на 0,94% – 6 січня, на 0,29% – 8 січня, на 0,67% – 9 січня, на 0,85% – 10 січня, на 0,15 % – 13 січня.
При тому що індекс «МосБіржі» з початку року зріс на 2,7%, капіталізація «Газпрому» скоротилася на 220 млрд рублів, або $3,6 млрд в перерахунку по курсу.
Зниження пов'язане з тим, що ринок втратив упевненість в безпроблемне закінчення проекту «Північний потік-2», говорить провідний аналітик «Відкриття Брокер» Андрій Кочетков. Трубопровід, що коштував $10 млрд був зупинений санкціями США в той момент, коли по дну Балтійського моря залишалося укласти всього 160 км труби – менше 13% маршруту.
Видання пише, що РФ довелось відійти від своїх планів щодо відмови від транзиту через Україну сісти за стіл переговорів і укласти новий 5-річний контракт з «Нафтогазом», виплативши $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Що стосується «Північного потоку-2», то витрати на його будівництво явно зростуть, а терміни введення в експлуатацію зсуваються, констатує Кочетков.
Незважаючи на те, що спочатку чиновники говорили про декілька місяців затримки, на ділі запуск труби відбудеться в кращому випадку в кінці року, а можливо, і в першому кварталі 2021-го, заявив президент Росії Владімір Путін після переговорів з канцлером ФРН Ангелою Меркель 11 січня .
Для робіт на Балтиці «Газпром» планує задіяти судно «Академік Черський» – трубоукладач китайського виробництва, придбаний в 2016 році. Утім, поки і він не здатний завершити проект: судно вимагає переобладнання за $14 млн.
«Патова ситуація з «Північним потоком – 2»- вже навіть не дзвіночок, а грім, що попереджає про важку залежність російської газової галузі від іноземних технологій і обладнання», – зазначив аналітик по газу Центр енергетики школи управління «Сколково» Сергій Капітонов.
Проблеми «Газпрому» також посилює різке падіння цін на газ в Європі: за підсумками минулого року вони впали майже вдвічі, а восени спотові котирування на європейських газових хабах ледь перевищували $110-$120 за тисячу кубометрів.
До січня газ трохи подорожчав – до $148 доларів на німецькому хабі NCG і $139 доларів на нідерландському ICE Endex. Але бум виробництва СПГ частка якого в європейському імпорті досягла 20%, не залишає цінами шансів на зростання, попереджають аналітики.
Нагадаємо: 20 грудня президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет країни, який передбачає запровадження санкцій проти російських газопроводів. Міністерство фінансів США уточнило, що санкції набувають чинності негайно й усі компанії мають припинити роботу. Швейцарська компанія Allseas одразу повідомила про призупинення своєї участі в будівництві газопроводу «Північний потік – 2». В компанії зазначили, що чекають вказівок, що містять «необхідні нормативні, технічні та екологічні роз'яснення від відповідного органу США».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].