РФ та Білорусь домовились про ціну на газ
Сторони погодились продовжити і на цей рік умови, які діяли в 2019

Російська та білоруські сторони домовились про постачання газу з РФ Мінську на умовах 2019 року, ця домовленість поширюється на весь 2020 рік. Про це повідомив заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак, передає «Інтерфакс».
«Ми домовилися зберегти умови поставок газу по 2019 році. Ці умови поширюються на весь 2020 рік», – сказав Козак журналістам.
На уточнююче питання, на який період узгоджені умови поставок газу Білорусі, Козак відповів: «На весь 2020 рік, і тільки на 2020 рік».
Білорусь щорічно імпортує з РФ близько 20 млрд кубометрів газу.
Як відомо, минулого року Росія поставляла Білорусі газ за ціною $127 за тисячу кубометрів. Ця ціна була продовжена тільки на перші два місяці 2020 року.
У 2017 році Росія і Білорусь домовилися про схему «перетаможки» при поставках нафти як механізм субсидування договірної ціни на газ на 2018-2019 роки ($127 і $129 за тисячу кубометрів відповідно).
Річний баланс поставок нафти з РФ до Білорусі становив 24 млн тонн, а фактично Мінськ закуповував 18 млн тонн, решта 6 млн тонн «перетаможувались», тобто в білоруський бюджет перераховувалися експортні мита з цього обсягу. Загальний обсяг субсидії за цією схемою в цілому оцінювався приблизно в $2 млрд на рік.
На 2020 рік про такий механізм сторони не домовилися. Більш того, через відсутність домовленостей між російськими і білоруськими компаніями за ціною поставок нафти з 1 січня 2020 року поставки російської нафти до Білорусі зупинилися, хоча з 4 січня поставки були частково відновлені нафтовими компаніями групи «Сафмар».
За інформацією білоруського президента Олександра Лукашенка, Росія хотіла підвищити вартість газу для республіки в 2020 році до $152 за тисячу кубометрів.
Мінськ в рамках інтеграційних процесів пропонував знизити ціну на газ з 2020 року до рівня Смоленської області, тобто практично в два рази. Однак російська сторона не погоджувалась.
Лукашенко також стверджував, що Москва не виконує домовленостей про ціни на газ для республіки, досягнутих під час продажу «Газпрому» в 2007-2011 роках білоруської газотранспортної системи.
Білоруський лідер також говорив, що Мінськ хоче купувати газ за російські рублі, але РФ відповіла відмовою і вважає за краще долари в газових розрахунках.
На тлі розбіжностей Москви й Мінська щодо умов постачання нафти в 2020 році на НПЗ Білорусі, білоруська сторона ввела екологічний податок на транспортування і транзит нафти й нафтопродуктів своєю територією.
На початку лютого США заявили, що готові продавати Білорусії енергоресурси в необхідних для республіки обсягах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].