Захворіло у світі
5,512,055
Померло у світі
346,612
Вилікувалось у світі
2,246,900
Захворіло в Україні
21,584
Померло в Україні
644
Вилікувалось в Україні
7,575
Bloomberg: Для економіки України навіть зростання ВВП є поганою новиною

Bloomberg: Для економіки України навіть зростання ВВП є поганою новиною

В умовах зростання економіки країни старі борги можуть пробити діру в зростанні ВВП

Bloomberg: Для економіки України навіть зростання ВВП є поганою новиною
фото Shutterstock

Експерти агентство Bloomberg проаналізували поточну економічну ситуацію в Україні і виявили, що навіть процвітання економіки стане для країни негативним явищем: чим сильніше зросте ВВП – тим більше коштів країні доведеться виплатити за старими боргами, що може пробити суттєву діру в її фінансах.

Джерелом цієї проблеми є фінансовий інструмент, який Україна використала в 2015 році в стані дефолту. Щоб надати компенсацію кредиторам, які погодилися списати частину боргу країни, уряд надав так звані варранти на ВВП. Ці варранти обіцяють майбутні виплати, пов'язані з щорічним зростанням ВВП країни.

Тобто в даному випадку ВВП відіграє роль акцій: замість, наприклад, часток у компанії, інвесторам належить частка економічного зростання країни. Чим сильніше зростання, тим вищі виплати вони отримають.

Те, що тоді здавалося гарною ідеєю, тепер є досить серйозною проблемою української влади. В ході реструктуризації, що проводилася при колишньому уряді, завдяки допомозі МВФ, Київ переконав власників облігацій списати $3,2 млрд в обмін на варранти. У зв’язку з цим Україна може в кінцевому підсумку віддати набагато більше грошей, ніж зекономила шляхом реструктуризації.

Уряд не повинен проводити виплати з цінних паперів, коли зростання ВВП нижче 3% в рік. Якщо зростання буде на рівні 3-4%, суми виплат будуть невеликими. Великі виплати почнуться тоді, коли зростання перевищить 4%.

Наприклад, коли зростання ВВП досягне 6% на рік, Україні доведеться платити 40 центів за кожен варрант, що їй обійдеться в $1 млрд, а це може настати досить скоро. Україна досягала зростання на рівні 6% п'ять разів з початку нового століття. А український  уряд ставить за мету досягти показника в 7%

В підсумку він заплатить за варрантами $10 млрд до 2040 року. Для інвесторів це обіцяє хороші виплати за варрантами, які зараз коштують $1 за штуку. Для їх власників у рік, коли економіка України буде зростати в темпі 6%, ця інвестиція перетвориться в 40%-й дохід.

Однак сума виплат до 2025 року обмежена. У 2021 році Україна буде зобов'язана провести перший платіж для інвесторів за цінними паперами,  їй знадобиться $100 млн.

В уряді намагаються знайти спосіб мінімізувати зобов'язання до першої сплати. Інвестори очікують, що Київ запропонує викупити варранти або обміняти їх на бонди.

Український фінансовий стрибок здивував багатьох інвесторів. Після обвалу гривні з 2014 року в ході економічної кризи минуло лише кілька років – але вже зараз гривня і українські іноземні бонди дають інвесторам найвищі виплати серед всіх ринків, що розвиваються. Існує загроза, що все це – лише ілюзія безпеки, зазначає видання.

«Важко сказати, чи добре Україна і її кредитори розуміють такі інструменти. Можна точно сказати, що Україна тут втрачає багато», – зазначають дослідники Стівен Парк з Університету Коннектикуту і Том Семплс з Університету Джорджії.

Більше про це в матеріалі Mind «Атомна бомба» від Наталії Яресько: Україні «світить» 200–300% річних у валюті за зовнішніми боргами».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті