Карантин по-японськи: тиск на відповідальність, а не штрафи за непослух

Карантин по-японськи: тиск на відповідальність, а не штрафи за непослух

Японія готова оголосити надзвичайний стан в країні через коронавірус

Карантин по-японськи: тиск на відповідальність, а не штрафи за непослух
фото pixabay.com

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе готовий оголосити надзвичайний стан у зв’язку з коронавірусом, що дасть губернаторам більш широкі юридичні повноваження, щоб спонукати людей залишатися вдома і закривати підприємства. Про це повідомляє Reuters.

На відміну від низки країн, які вводять штарфи та арешти за порушення карнтину, в Японії покладаються на глибоко вкорінену японську традицію поваги до влади.

Чому саме зараз? Згідно з законом, прем’єр-міністр може оголосити надзвичайний стан, якшо хвороба становитиме «серйозну небезпеку» для життя і якщо швидке її розповсюдження матиме значний вплив на економіку. Надзвичайний стан може тривати до двох років з можливим продовженням на рік.

На Абе здійснюється все більше тиску на тлі спалаху випадків коронавірусної інфекції в Токіо та інших містах, однак нові обмеження можуть завдати серйозного удару по економіці, яка вже постраждала від COVID-19.

Хто і які повноваження отримає? Губернатори отримають додаткові повноваження, завдяки яким зможуть наказувати людям залишатися вдома, закривати школи та інші заклади, просити підприємства закритись, а також скасовувати різні заходи.

Закон також дозволить оприлюднювати імена осіб, які порушують встановлені умови карантину, але не дозволяє їх арештовувати або штрафувати .

Закон також дає місцевій владі право розпоряджатись продажем предметів першої необхідності, таких як ліки та продукти харчування, а також робити запит на замовлення на екстрене перевезення певної категорії товарів.

Влада також отримає можливість експропріювати землю та будівлі для створення там медичних закладів.

Чому повноваження обмежені? Японія ухиляється від впровадження більш суворих заходів частково через згадки про порушення громадянських прав людей під час Другої світової війни.

Наскільки це ефективно? Деякі губернатори вже просили громадян залишатись удома під час вихідних, уникати натовпів та працювати з дому. Це мало певний ефект, але експерти вважають, що цих кроків було недостатньо.

«Японська держава міцно вбудована в суспільство і володіє величезною владою впливати через моральні переконання, чого немає у західних держав», – сказав професор Софійського університету Коічі Накано.

Нагадаємо: відсьогодні, 6 квітня, набули чинності нові – значно суворіші – правила карантину. За порушення встановлених правил передбачено штраф у розмірі від 17 000 грн до 34 000 грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті