Зеленський зареєстрував у Раді законопроект про референдум і зміну території
Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується президентом на вимогу не менш як 3 000 000 українців, йдеться в проекті закону

Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект про всеукраїнський референдум, його зареєстровано 9 червня. «Закон України про народовладдя через всеукраїнський референдум» передбачає електронне голосування на всеукраїнському референдумі.
Документ визначає правові засади здійснення народного волевиявлення через всеукраїнський референдум, його організацію та порядок проведення.
Текст документа й супровідні до нього документи поки відсутні.
Як вказано в поданому описі законопроекту, пропонуютьс такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
- вирішення питання загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Розширюється коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються у Центральній виборчій комісії як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму.
Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК.
«Ключовою новацією законопроекту, що вирізняє його серед інших законопроектів, які реєструвалися у Верховній Раді, є визначення можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань», – вказано у пояснювальній записці до закону.
При цьому наголошується, що найскладніше при електронних голосуваннях технічно забезпечити захист персональних даних виборців й уберегти системи для таких голосувань від несанкціонованих втручань.
Для організації і проведення всеукраїнського референдуму закон пропонує створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи із забезпечення електронного голосування.
Норми щодо введення процедур електронних голосувань мають набути чинності з початком роботи цієї системи після прийняття відповідного рішення ЦВК та його оприлюднення у газеті «Голос України» і на офіційному веб-сайті комісії.
Референдум зі зміни території
Закон визначає, що всеукраїнський референдум щодо зміни території України – це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України, який ухвалила ВР.
Референдум призначається постановою Ради.
Також вказано, що питання всеукраїнського референдуму – це текст, яким викладається пропозиція всеукраїнського референдуму у формі питального речення, що пропонує виборцю чіткі відповіді «так» або «ні».
Референдум щодо затвердження змін до розділів Конституції
Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін до розділу І «Загальні положення», розділу ІІІ «Вибори. Референдум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України» Основного закону призначає президент.
Референдум за народною ініціативою
Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується президентом на вимогу не менш як трьох мільйонів українців. При цьому підписи за його проведення мають зібрати не менш як у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць України і не менш як по сто тисяч підписів у кожній з них.
Не пізніш як на п'ятнадцятий день після отримання рішення ЦВК про підсумки збирання підписів громадян України президент видає указ про проголошення такого референдуму.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].