Потенціал інтенсивного пом’якшення монетарної політики практично вичерпаний – НБУ
Серед ризиків – відтік капіталу

Члени Комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку України (НБУ) одностайно підтримали зниження облікової ставки у червні до 6%, але більшість з них вважає потенціал інтенсивного пом’якшення монетарної політики практично вичерпаним. Про це повідомляється на сайті НБУ з посиланням на підсумки дискусії КМП.
«Переважна більшість членів КМП погодилися, що потенціал інтенсивного пом’якшення монетарної політики практично вичерпаний», – зазначається у повідомлені.
Згідно з повідомленням, на думку переважної більшості присутніх на КМП, зберігається суттєва невизначеність, пов’язана з тривалістю та інтенсивністю карантину, а також швидкістю відновлення споживчого попиту та економічної активності як в Україні, так і у світі, що впливатиме на інфляційну динаміку.
Частина членів КМП не бачать перспектив швидкого відновлення споживчого попиту в короткостроковому періоді. У такому випадку баланс інфляційних ризиків дозволятиме Нацбанку знижувати ключову ставку нижче нейтрального (рівноважного) рівня.
На противагу, деякі члени КМП не виключали можливості посилення інфляційного тиску в досить короткій перспективі. Інфляція може прискоритися внаслідок відновлення споживчого попиту після скасування карантинних обмежень, зростання цін на пальне через подорожчання нафти, а також поступове «розмороження» цін на значну кількість послуг, які раніше підпадали під карантинні обмеження.
У повідомленні зазначається, що у такому випадку для недопущення інфляційного сплеску та втрати довіри до своїх дій Нацбанк буде змушений перейти до більш стриманої монетарної політики, а у середньостроковій перспективі – підвищити ключову ставку щонайменше до нейтрального рівня.
Разом з тим, декілька членів КМП висловили думку, що подальша динаміка ключової ставки буде залежати не тільки від розвитку інфляційних процесів, але й від зміни вартості альтернативних активів.
«В умовах зниження процентного диференціалу між валютними та гривневими активами зростає ризик відтоку капіталу з країни та доларизації економіки. Цей чинник також може стримувати пом’якшення монетарної політики», – підкреслюється у повідомлені.
В КМП також вважають, що у поточних умовах монетарна трансмісія також може бути ускладнена інертністю зниження ставок за строковими депозитами.
«Банки обережно підходять до перегляду своїх процентних політик, насамперед в роздрібному сегменті, з огляду на відтік готівки з банківської системи на початку коронакризи і ймовірність загострення ситуації з пандемією. Крім цього, під час кризи зростає ризикова надбавка у структурі кредитних ставок», – відзначається у повідомлені.
КМП є консультативним внутрішнім органом НБУ, створеним з метою обміну інформацією та поглядами щодо формулювання й реалізації монетарної політики для забезпечення цінової стабільності. Засідання КМП відбуваються напередодні засідань правління НБУ з питань монетарної політики.
Як повідомлялося, НБУ у червні знизив облікову ставку до 6%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].