IKEA продає меблі з деревини, вирубаної незаконно в українських Карпатах – Earthsight

IKEA продає меблі з деревини, вирубаної незаконно в українських Карпатах – Earthsight

Earthsight виявила, що ІКЕА є найбільшим споживачем деревини з України

IKEA продає меблі з деревини, вирубаної незаконно в українських Карпатах – Earthsight
фото DR

Дослідження Earthsight, що тривало 18 місяців, виявило, що шведська компанія IKEA продає букові стільці, вироблені з деревини, отриманої шляхом незаконних рубок у лісах українських Карпат, де живуть зникаючі види рисей та ведмедів.

«Ми довели, що українські ліси, які повністю знаходяться у державній власності, потерпають від епідемії незаконного господарювання. Під підозру потрапляють сорок відсотків лісоматеріалів на суму 1 мільярд євро, які щороку відвантажуються до ЄС. Державне агентство лісових ресурсів України знаходиться у центрі проблеми. Виникає обурливий конфлікт інтересів – Держлісагентство водночас відповідає за захист українських лісів та заготівлю деревини у них. Крім того, ми виявили, що цей орган загруз у корупції», – йдеться на сайті Earthsight.

За словами авторів розслідування, незаконна деревина була використана у виробництві ряду відомих товарів, зокрема її легендарних складних стільців Terje та найпопулярніших стільців до обіднього столу Ingolf. Щороку продаються десятки тисяч стільців, вироблених із незаконної деревини, в магазинах IKEA по всьому світу, в тому числі у США, Великобританії та Німеччині.

Зазначається, що ця незаконна заготівля деревини можлива через корумпованість державних лісогосподарських підприємств, які управляють більшістю лісів України. Earthsight виявила, що незаконна вирубка лісів для виробництва букових стільців IKEA продовжувалась навіть під час світового локдауну у зв’язку з COVID-19 у квітні 2020 року.

При цьому чимало меблів з ДСП з меламіновим покриттям IKEA також вироблені з української деревини підозрілого походження.

Видання пише, що під час президентства Віктора Януковича в 2011-14 роках на офшорні рахунки його корумпованих друзів від іноземних компаній надходили мільйони доларів – як хабарі за доступ до лісоматеріалів.

Дослідження Earthsight показують, що з високою імовірністю деревина, за яку були сплачені такі хабарі, згодом потрапила до IKEA.

IKEA – найбільший споживач деревини у світі. У 2019 році для виробництва її продукції було використано 21 млн кубометрів колод. Якщо скласти їх кінцями одна до одної, їх довжина зможе сім разів охопити Землю. Earthsight підрахувала, що наразі компанія використовує приблизно одне дерево щосекунди.

У зв'язку з необхідністю безперервного росту, за останнє десятиліття компанія IKEA збільшила споживання деревини вдвічі. Щороку вона має споживати на 1,8-2,5 млн більше деревини, ніж попереднього року. Для забезпечення постачання цієї деревини та виробництва товарів за низькими цінами Ikea покладається на країни Східної Європи та Росію.

«Щоб запобігти потраплянню у свій ланцюг постачання деревини, заготовленої незаконно та з порушенням принципів сталості, Ikea здебільшого покладається на Лісову опікунську раду (FSC), що утворює провідну систему зеленого маркування деревини в світі. Її символ – дерево з галочкою – можна знайти на мільйонах товарів з деревини та паперу у всьому світі. Та все ж FSC зазнала суттєвої невдачі.

Незаконна деревина в букових стільцях Ikea має сертифікат FSC, як і багато колод, за які було заплачено хабарі за часів Януковича. Українські лісівники-інформатори розповіли Earthsight, як люб’язно ревізори FSC спілкуються з їхнім корумпованим начальством та як легко обвести їх навколо пальця», – йдеться в матеріалах дослідження.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло