Захворіло у світі
19,947,467
Померло у світі
732,650
Вилікувалось у світі
12,150,055
Захворіло в Україні
81,957
Померло в Україні
1,922
Вилікувалось в Україні
44,359
Бюджет недоотримує 40 млрд грн в рік – голова ДПС

Бюджет недоотримує 40 млрд грн в рік – голова ДПС

Причина – «скручування» ПДВ

Бюджет недоотримує 40 млрд грн в рік – голова ДПС
Фото: ukrinform

Голова Державної податкової служби (ДПС) Олексій Любченко в інтерв'ю «Цензор.НЕТ» розповів про масштабність системи скруток ПДВ та роль сільськогосподарської й тютюнової продукції в ній. Він зазначив, що Державна податкова служба (ДПС) оцінює обсяги «скрученого» податку на додану вартість у 40 млрд грн на рік. Натомість ексміністр фінансів Ігор Уманський оцінював «скрутки» в 1,9 млрд грн. Любченко пояснив, які галузі формують 40 млрд «скрученого» ПДВ (ред. – податок на додану вартість):   

(ред. –  «скручування» – це перепродаж ПДВ, який був сплачений на митниці при ввезенні товару. Це можливо для імпортерів, які надалі реалізують товар роздрібним продавцям, які працюють з готівкою, без касових апаратів, тобто не зберігають документів. Тобто після продажу товару у продавця залишаються документи, які можна продати. Вигоди очевидні: крім того, що покупець виводить велику суму, він отримує податковий кредит)

Перше – це сільгосппродукція. Та, яку потрібно легалізувати. Звідки береться ця сільгосппродукція? У нас 10,4 млн га землі з 16, які розпайовані, виявляється, обробляються дрібними фермерами ( «одноосібниками»). Я теж був по той бік барикад від держави й бачив, як воювали за кордон, за кожну ділянку. Я розумію, що воно не обробляється неофіційно. Відповідно, нескладно порахувати, що навіть «безрукий» хазяїн в рік матиме мінімум 15 тис. з гектара. Тобто з 10,4 млн га землі ми можемо мати зерна на 150 млрд грн, які потрібно легалізувати. А це 25 млрд ПДВ. Ось вони 100% формують попит.

Наступна ситуація – тютюнова продукція. Це цифра точна абсолютна, уся пробита вже по усіх втратах, по року це 4,3 млрд ПДВ потрібно легалізувати товаришам, які продають сигарети в рундуках, але потім нібито їх повертають непродані. (Насправді сигарети продають за готівку.)

Окрім цього ще є відома усім контрабанда. Усі про це знають. Офіційно визнаний рівень тіньової економіки – 28-30% у країні. Контрабандного товару в Україні потрібно легалізувати, за нашими підрахунками, ще на 15 млрд грн у ПДВ. Ось тільки на цих прикладах я легко налічую 40 млрд «скрученого» ПДВ. 

Головні товари (які беруть участь в скручуваннях ПДВ) – добрива і господарські товари : фарби, лаки, хімія побутова. Тобто те, що має постійний стабільний попит і може бути продане за готівку.

Наступна група – пиво і продовольчі товари, які теж формують (податковий кредит) і продаються за готівку. Починаючи від стегенець відомих виробників. Я упевнений, що хазяї холдингів про це не знають. Це працює на рівні дрібних постачальників, які продали товар за готівку, їм оформили повернення, а далі вони продали безготівкою, але вже порожні папери, тобто продали ПДВ.

На цих прикладах ми говоримо про 40 млрд грн «скрученого» ПДВ в рік, які не отримує бюджет. З них тільки по імпорту близько 27 млрд ПДВ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті