Бюджет недоотримує 40 млрд грн в рік – голова ДПС
Причина – «скручування» ПДВ

Голова Державної податкової служби (ДПС) Олексій Любченко в інтерв'ю «Цензор.НЕТ» розповів про масштабність системи скруток ПДВ та роль сільськогосподарської й тютюнової продукції в ній. Він зазначив, що Державна податкова служба (ДПС) оцінює обсяги «скрученого» податку на додану вартість у 40 млрд грн на рік. Натомість ексміністр фінансів Ігор Уманський оцінював «скрутки» в 1,9 млрд грн. Любченко пояснив, які галузі формують 40 млрд «скрученого» ПДВ (ред. – податок на додану вартість):
(ред. – «скручування» – це перепродаж ПДВ, який був сплачений на митниці при ввезенні товару. Це можливо для імпортерів, які надалі реалізують товар роздрібним продавцям, які працюють з готівкою, без касових апаратів, тобто не зберігають документів. Тобто після продажу товару у продавця залишаються документи, які можна продати. Вигоди очевидні: крім того, що покупець виводить велику суму, він отримує податковий кредит)
Перше – це сільгосппродукція. Та, яку потрібно легалізувати. Звідки береться ця сільгосппродукція? У нас 10,4 млн га землі з 16, які розпайовані, виявляється, обробляються дрібними фермерами ( «одноосібниками»). Я теж був по той бік барикад від держави й бачив, як воювали за кордон, за кожну ділянку. Я розумію, що воно не обробляється неофіційно. Відповідно, нескладно порахувати, що навіть «безрукий» хазяїн в рік матиме мінімум 15 тис. з гектара. Тобто з 10,4 млн га землі ми можемо мати зерна на 150 млрд грн, які потрібно легалізувати. А це 25 млрд ПДВ. Ось вони 100% формують попит.
Наступна ситуація – тютюнова продукція. Це цифра точна абсолютна, уся пробита вже по усіх втратах, по року це 4,3 млрд ПДВ потрібно легалізувати товаришам, які продають сигарети в рундуках, але потім нібито їх повертають непродані. (Насправді сигарети продають за готівку.)
Окрім цього ще є відома усім контрабанда. Усі про це знають. Офіційно визнаний рівень тіньової економіки – 28-30% у країні. Контрабандного товару в Україні потрібно легалізувати, за нашими підрахунками, ще на 15 млрд грн у ПДВ. Ось тільки на цих прикладах я легко налічую 40 млрд «скрученого» ПДВ.
Головні товари (які беруть участь в скручуваннях ПДВ) – добрива і господарські товари : фарби, лаки, хімія побутова. Тобто те, що має постійний стабільний попит і може бути продане за готівку.
Наступна група – пиво і продовольчі товари, які теж формують (податковий кредит) і продаються за готівку. Починаючи від стегенець відомих виробників. Я упевнений, що хазяї холдингів про це не знають. Це працює на рівні дрібних постачальників, які продали товар за готівку, їм оформили повернення, а далі вони продали безготівкою, але вже порожні папери, тобто продали ПДВ.
На цих прикладах ми говоримо про 40 млрд грн «скрученого» ПДВ в рік, які не отримує бюджет. З них тільки по імпорту близько 27 млрд ПДВ.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].