Захворіло у світі
43,514,678
Померло у світі
1,159,708
Вилікувалось у світі
29,204,379
Захворіло в Україні
355,601
Померло в Україні
6,590
Вилікувалось в Україні
145,336
Кравчук назвав два свої перші кроки на перемовинах щодо Донбасу

Кравчук назвав два свої перші кроки на перемовинах щодо Донбасу

Перший президент вважає, що його ініціативи знімуть питання про особливий статус Донбасу

Кравчук назвав два свої перші кроки на перемовинах щодо Донбасу
Леонід Кравчук
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Глава делегації України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук в ефірі телеканалу «Україна 24» назвав свої першочергові кроки у складі Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу. Він має намір підняти на переговорах два питання – створення фонду для відновлення Донбасу, а також вільної економічної зони.

«Перший крок – наступальний. Почнемо з Будапештського меморандуму. Україна тоді склала ядерну зброю, 175 ракет. На кожній ракеті стояло по п'ять боєголовок, загалом – понад 1000. Кожна шахта коштувала мільярд доларів, тих доларів, зараз це близько 300 млрд. І цей крок України мав дуже велике значення для зменшення ядерних арсеналів і витрат на ядерні арсенали тих ядерних держав, які сьогодні існують», – сказав перший президент.

За словами Кравчука, Україна, виходячи з цього, має право порушити питання про створення спеціального фонду для відновлення зруйнованого Донбасу.

«Якщо ми це обговоримо й подамо в широкому плані, дипломатичними зусиллями всіх разом, і Росія підтримає... Я хочу фонд реанімації Донбасу, люди почнуть відразу за щось конкретне братися», – сказав він.

Як зазначив Кравчук, друга ініціатива стосується створення вільної економічної зони на Донбасі.

«Коли я був президентом, ми створили вільну економічну зону, куди увійшли Донецька, Луганська, Дніпропетровська області. Потім про це забули. Я думаю, зараз це також треба зробити – не тільки на контрольованих територіях, а у всіх областях. І коли люди займуться конкретними справами, туди підуть інвестиції. І не треба буде говорити про якийсь особливий статус Донбасу», – сказав перший президент.

Також Леонід Кравчук вважає, що представники окупованих територій Донецької й Луганської областей повинні чітко сформулювати, яким вони бачать майбутнє так званих ОРДЛО.

«Судячи з їхніх заяв, «виборів», які там вже відбулися, вони (представники ОРДЛО – ІФ) хочуть автономії, федералізації. Вони хочуть, щоб це була територія з ознаками не тільки якогось «особливого статусу управління», а щоб це була територія з ознаками державності. Тобто вони беруть дуже високо. Росія поки що говорить про «особливий статус», як це записано в Мінських документах. Але там записали так, що ми самі не знаємо, що це таке», – сказав він в ефірі телеканалу «Україна 24» в суботу.

Кравчук нагадав, що коли починалися події на Донбасі, він уже звертався на одному з телеканалів до ватажків так званих «ДНР» і «ЛНР», щоб вони підготували письмові пропозиції про те, що хочуть мати на території цих районів. «Або це «особливий статус», або це щось таке, де є ознаки державності, або це автономія. Напишіть, на які кроки ви могли б піти, щоб був компроміс, щоб можна було домовлятися. Жодної відповіді я не отримав», – зазначив він.

Кравчук наголосив, що говорить про «особливу систему управління» на цих територіях, оскільки, на його думку, там управління не може дублювати ті схеми управління, які існують в інших регіонах, оскільки в ОРДЛО склалася досить складна і не схожа на інші регіони України ситуація.

Кравчук вважає, що Україна не повинна вести переговори з представниками ОРДЛО на рівні президента країни, на високому державному рівні, але потрібно шукати формати, коли можуть вести діалог інші учасники переговорів, наприклад, цим може зайнятися в разі призначення членом делегації в ТКГ перший прем'єр-міністр України Вітольд Фокін.

«Там є люди, які не зав'язані на суто політичних питаннях. Можливо, є вчені, ще хтось. Можна створити з того, і з того боку, і почати говорити на цьому рівні. Щоб це не виглядало одразу як державний рівень. І коли вони напишуть якусь дорожню карту, і цю карту узгодять, тоді можна буде ставити питання на більш високому рівні для остаточного рішення», – пояснив він.

Як повідомлялося раніше, Кравчук замінив Кучму на переговорах у Мінську.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті