Захворіло у світі
42,641,728
Померло у світі
1,150,157
Вилікувалось у світі
28,776,373
Захворіло в Україні
343,498
Померло в Україні
6,391
Вилікувалось в Україні
141,508
Фірташ за кредити для «Надра Банку» від НБУ купував металургійні активи

Фірташ за кредити для «Надра Банку» від НБУ купував металургійні активи

З 2010 по 2014 роки Національний банк передав на порятунок «Надра Банку» майже $1,5 млрд

Фірташ за кредити для «Надра Банку» від НБУ купував металургійні активи
Дмитро Фірташ
Фото: hromadske.ua

За документами американської державної Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN), Дмитро Фірташ з 2010 по 2014 роки використовував у своїх цілях як мінімум $190 млн стабілізаційних кредитів, які Національний банк України (НБУ) видав на підтримку життєдіяльності проблемного «Надра Банку». Про це повідомляє Слідство.Інфо 

«Надра Банк» належав Фірташу. Однак, замість того, щоб покращувати ліквідність банку, Фірташ витратив ці гроші на, зокрема, покупку акцій Запорізького титано-магнієвого комбінату.

У період з 2010 по 2014 роки Національний банк передав на порятунок «Надра Банку» майже $1,5 млрд. Фінансову установу це не врятувало: у червні 2015 року банк припинив діяльність.

Згідно з кримінальним провадження Національної поліції 16 червня 2014 «Надра Банк» надав кредит у майже $110 млн підконтрольному Фірташу ТОВ «Синтез Ресурс». Остання передала ці гроші кіпрській фірмі Diago Enterprises Limited, яку також контролював Фірташ.

Далі гроші були використані в покупці частки акцій Запорізького титано-магнієвого комбінату (ЗТМК) – єдиного в Європі виробника титанової губки, пористого матеріалу, який використовують у виробництві снарядів, військових літаків і супутників. Попри те, що Фірташ придбав лише 49% акцій ЗТМК, через нове керівництво підприємства він фактично контролював його.

Хоча Фірташ придбав завод під зобов'язання інвестувати в підприємство певну суму, виявилося, що в кінці 2014-го гроші виводилися з заводу на інші контрольовані компанії. Щоб в результаті «осісти» в «Надра Банку».

У 2018 році український суд визнав, що Фірташ не зміг виконати умови приватизаційної угоди й постановив повернути придбані олігархом акції державі. У наступному році директора компанії визнали винним у неправомірному використанні інвестиційних фондів. Обидві ці справи зараз перебувають на стадії апеляції.

У червні поточного року держава повернула контроль над ЗТМК, призначивши на заводі нове керівництво.

Нагадаємо, ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» було створено у 2013 році державою в особі Фонду державного майна України (володіє 51% статутного капіталу) і кіпрською компанією Tolexis Trading Limited (49%), яка пов'язана з Дмитром Фірташем.

Остання взяла на себе зобов'язання сплатити борги держпідприємства, на основі якого було створено ТОВ, і інвестувати $110 млн у впровадження передових технологій і устаткування вітчизняних і закордонних фірм.

Однак, як з'ясувало слідство НАБУ, більшість із залучених інвестицій розтрачено на погашення раніше створених заборгованостей ДП «ЗТМК» за енергоносії й перед кредиторами, пов'язаними з DF Group. Надалі ці кошти виведені з України шляхом перерахування на рахунки офшорних фірм. При цьому на модернізацію виробництва, що було головною метою створення підприємства з недержавною часткою, фактично було направлено тільки 20 млн грн.

НАБУ затримало Володимира Сивака у вересні 2016 року за підозрою в розтраті 492 млн грн компанії-співвласника комбінату Tolexis Trading Limited, які повинні були піти на розвиток підприємства, а були витрачені на погашення його боргів, що компанія-інвестор мала зробити самостійно.

Однак Заводський суд Запорізької області в травні 2019 року виніс виправдувальний вирок у справі Володимира Сивака про розтрату 492 млн грн.

«Запорізький титано-магнієвий комбінат» є єдиним виробником губчастого титану в Європі. Його проєктна потужність – 20 000 т у рік, проте через зношування виробничих фондів підприємство зараз може випускати 10 000 т губки.

Нагадаємо, Коломойський перевів через Deutsche Bank в США понад $750 млн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті