Іран кидає виклик Байдену, нарощуючи ядерний потенціал – CNBC
Тегеран піднімає ядерну ставку, що нова адміністрація США повернулась в ядерну угоду, її не змінюючи

Вже протягом першого тижня 2021 року Іран встиг захопити південнокорейський танкер в Ормузькій протоці і оголосити про своє повернення до 20-відсоткового збагачення урану, що є серйозним порушенням ядерної угоди 2015 року, яку вона підписала зі світовими державами.
Як повідомляє CNBC, Іран пояснив захоплення танкеру відповіддю на те, що Південна Корея зберігає $7 млрд грошових коштів, заморожених в результаті санкцій США, введених адміністрацією Трампа проти Ірану після виходу з угоди в 2018 році.
Ці дії Ірану ймовірно стануть найбільшим головним болем для нової адміністрації США під керівництвом Байдена, представники якої ніколи не хотіли, щоб США виходили з ядерної угоди, офіційно відомої як Спільний всеосяжний план дій (СВПД).
На початку січня влада Ірану офіційно повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про намір збагачувати уран до 20%. До цього рівня Іран збагачував уран в період з 2010 по 2013 рік, до того, як була укладена ядерна угода. Це стало причиною впровадження жорстких санкцій проти країни з боку ЄС та США. За умовами СВПД, Ірану була дозволено збагачувати U-235 (ізотоп урану, який може підтримувати ланцюгову реакцію поділу) тільки до 3,67%.
«Схоже, що Іран намагається максимально використовувати свої важелі впливу на адміністрацію Байдена в надії, що США погодяться знову вступити в СВПД, а не намагатися переглянути його», – сказала Енн Харрінгтон, професор міжнародних відносин і фахівець по ядерному нерозповсюдженню в Кардіфському університету в Уельсі.
Нещодавній закон, прийнятий парламентом Ірану, змушує країну нарощувати свою ядерну програму по безлічі напрямків.
Бехнам Бен Талеблу, старший науковий співробітник Фонду захисту демократій, заявив, що «підвищуючи ядерну ставку, Тегеран сподівається створити кризу, яка, як він сподівається, змусить США передчасно зняти санкції».
Між тим глава Організації з атомної енергії Ірану заявив минулого тижня, що Тегеран також планує щорічно накопичувати 120 кг цього 20%-го урану відповідно до цільових показників, встановлених парламентом.
І хоча іранська влада все ще дозволяє МАГАТЕ інспектувати свої ядерні об'єкти, новий закон вимагає від уряду припинити інспекції спостережної служби ООН до лютого, якщо санкції не будуть скасовані.
Іран довгий час стверджував, що його ядерна розробка ведеться тільки в мирних цілях, і захищав свої поступові порушення параметрів СВПД з липня 2019 року у відповідь на санкції США, які завдали збитків іранській економіці.
Попри агресивне нарощування ядерних потужностей в цьому місяці, «як підкреслив міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф в своєму виступі на початку цього місяця, ці дії є зворотними», – зазначила Харрінгтон. За його словами, «якщо США і Європа повернуться до дотримання СВПД, Іран теж».
Як повідомлялось, Байден висловив намір повернутися угоди 2015 року; деякі з його головних зовнішньополітичних діячів були початковими учасниками переговорів і архітекторами угоди. Але, як повідомляє CNBC, Тегеран навряд чи зможе легко в неї повернутися, вимагаючи компенсації за економічний збиток, який він поніс в результаті останніх декількох років санкцій та дій США.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].