Білоруський МАЗ застосовує демпінг на українському ринку транспорту – концерн «Електрон»

Білоруський МАЗ застосовує демпінг на українському ринку транспорту – концерн «Електрон»

Вартість автобуса на львівських торгах на 30% нижча ніж на аналогічних у Києві

Білоруський МАЗ застосовує демпінг на українському ринку транспорту – концерн 	«Електрон»
Фото: фейсбук-сторінка концерну «Електрон»

Мінський автомобільний завод застосовує демпінг – знижене ціноутворення на транспортному ринку України під час тендеру на закупівлю 100 автобусів для Львова. Про це повідомляє український концерн «Електрон».

«МАЗ – це державне підприємство, що отримує підтримку за рахунок субсидій з державного бюджету Білорусі, а також користується значними податковими пільгами у своїй в країні. МАЗ активно продає автобуси в Україні і при їх ввезенні не сплачує мито. Чому? Тому що досі діє Угода про вільну торгівлю в рамках СНД (віртуальної співдружності держав, що утворилися при розпаді Радянського Союзу). Крім того, Міністерство фінансів Республіки Білорусь компенсує банкам та лізинговим компаніям платежі по сплаті клієнтами процентів та лізингових виплат у розмірі 2/3 ставки рефінансування, якщо ці клієнти купують товари білоруського походження. До того ж президент Білорусі з метою експансії на зовнішні ринки, в т.ч. України, надав МАЗу в 2017-18 р. безповоротну державну допомогу у сумі понад 500 млн. USD. Проте, незважаючи на значну державну підтримку, МАЗ є хронічно збитковим: збитки за період 2015-2018 років становили понад 100 млн USD. Вищенаведена фінансова інформація подається з відкритих джерел Білорусі», – ідеться в заяві компанії.

Зазначається, що ще одним підтвердженням штучного заниження цін на львівських торгах є той факт, що ціна аналогічних автобусів МАЗ 203, придбаних Києвом на умовах лізингу (без тендеру), є на 30% вища, аніж у Львові.

Напередодні міський голова Львова Андрій Садовий повідомив про те, що переможцем міжнародного тендеру на постачання 100 низькопідлогових автобусів ніби-то є білоруський МАЗ.

«За оцінками міжнародних експертів найвигіднішу пропозицію подала білоруська компанія «МАЗ». Пропозиція інших учасників тендеру або значно дорожчі, або не відповідають технічним вимогам конкурсу», – стверджує Андрій Садовий.

Водночас міський голова Львова має сумніви, чи варто підписувати угоду з білоруською компанією.

«Чи маємо ми моральне право купувати автобуси у Білорусі? Тут маю нагадати, що Верховна Рада України визнала президентські вибори в цій країні недемократичними. Мирні страйки білоруських громадян, в тому числі працівників МАЗу, регулярно придушують силовики», – пише Андрій Садовий на своїй сторінці в «Фейсбуку».

Колишній речник і помічник директора ЛКП «Львівелектротранс» Михайла Сидоровича Антон Лягушкін запевнив, що проблема в прописаній тендерній документації. 

«Андрій Іванович знову на біле говорить чорне. Він знову «покриває» своїх непрофесійних підлеглих «транспортних гуру», які не змогли написати адекватну тендерну документацію і в результаті перемагає МАЗ, автобуси якого значно менш ергономічні і зручні, а ніж українські «Богдан» А701.32, «Електрон» А185 та «Астра» А122 виробництва чернігівського «Еталона».

По-перше, Європейський інвестиційний банк у рамках проекту «Міський громадський транспорт України» під час закупівель дозволяє робити цінові преференції для вітчизняних виробників.

По-друге: напевно всі бачили різницю салону білоруського автобуса МАЗ203, який курсує Львовом і салонів вітчизняних автобусів великого класу ЛАЗ А183 і «Електрон» А185. У МАЗа 203 практично всі сидіння знаходяться на «подіумах», тільки два із них (біля площадки для розміщення інвалідного візка) – на рівні входу в салон. Водночас, у ЛАЗа А183 і «Електрона» А185 багато сидінь знаходиться на рівні входу в салон. Аналогічна конструкція і у автобусів «Богдан», які складають у Луцьку і автобусів «Астра» А122, які виготовляють у Чернігові.

Власне кількість сидінь, які знаходяться на рівні входу, а не на подіумах і можна було прописати в тендерній документації. У мене питання – чому не прописали? У пана Садового, здається, донедавна був спеціальний радник із інклюзивності – пан Ярослав Грибальський. Він же мав знати, які особливості білоруських автобусів і чому вони менш зручні для маломобільних.

Зауважу іще таку деталь – за часів керівництва пана Іванця під час проведення тендеру на закупівлю 55 автобусів ЛК АТП №1 «бортануло» МАЗівські автобуси (хоча це не було з економічної точки зору вигідно) – посилалися на технічні особливості. А зараз що, МАЗи – найбільш підходящі?», – написав Антон Лягушкін.

У концерні «Електрон» запевняють, що з цього проєкту українське підприємство заплатила б понад 100 млн грн податку.

«Зокрема, за цим контрактом, українським підприємством було б сплачено до місцевого та державного бюджетів України понад 100 млн грн податків і понад дві сотні працівників мали б зайнятість і гідну заробітну плату протягом року.

Для довідки – за останні роки (включаючи кризові 2019-2020 роки) концерн «Електрон» сплатив понад мільярд гривень податків у місцевий та державний бюджети України», – ідеться в дописі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло