На нафтогазовому ринку України великі обсяги тіньового виробництва пального – «Консалтингова група А–95»

На нафтогазовому ринку України великі обсяги тіньового виробництва пального – «Консалтингова група А–95»

За оцінками експертів, частка тіньового ринку бензину, ДП та автогазу оцінюється в 17-23%

На нафтогазовому ринку України великі обсяги тіньового виробництва пального – «Консалтингова група А–95»
фото: poltava365.com

Експерти «Консалтингової групи А-95» свідчать, що на нафтогазовому ринку країни знов склалась критична ситуація, яка пов’язана з великим обсягом тіньового виробництва пального, а також торгівлі пальним з грубим порушенням законодавства. Про це повідомляється на сайті Нафтогазової Асоціації України (НАУ).

За даними «Консалтингової групи А-95» в Україні нелегальні міні-НПЗ щорічно випускають близько 300 000 тонн готової продукції, що використовується для виробництва контрафактного бензину і дизельного пального (ДП).
Щорічні втрати державного бюджету від діяльності таких міні-НПЗ складають близько 3,73 млрд грн. (1,91 млрд грн. акцизного податку та 1,82 млрд грн. ПДВ).  Реальна сума бюджетних втрат є вищою внаслідок несплати ряду інших платежів: земельних, зарплатних податків, військового збору, податку на прибуток.

Компанія звернула увагу на той факт, що на роздрібному ринку пального з'являється продукт, середня вартість якого нижча за вартість цієї ж марки в опті. Так, за даними щоденного моніторингу «А-95» 25 січня 2021 р. на столичному ринку країни марка бензину А-95 пропонувалася в опті в середньому по 23,08 грн/л, тоді як в деяких мережах з урахуванням знижок бензин А-95 продавався в середньому по 22,7 грн/л.

Директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн вважає, що така аномальна січнева ситуація з продажем бензину в економсегменті ринку зайвий раз підтверджує наявність в цьому секторі великого обсягу нелегальної продукції міні-НПЗ, які випускають переважно бензин, і активного використання схем по оптимізації податків.

Ще однією з кричущих проблем на ринку нафтопродуктів є продаж пального автозаправними станціями без реєстрації через РРО або з видачею фальсифікованих чеків. В результаті на АЗС виникає необлікована готівка, яка надалі використовується для закупівлі контрафактного пального у міні-НПЗ та здійснюється «реалізація» документів на таке пальне підприємствам реального сектора економіки з метою несплати ПДВ та податку на прибуток.

За оцінками експертів, частка тіньового ринку бензину, ДП та автогазу оцінюється в 17-23%. Щорічні втрати державного бюджету через порушення касової дисципліни автозаправними станціями оцінюються на рівні 10,9-14,6 млрд грн.

Крім того, за даними інтерактивної мапи perevirAZS.info в країні продовжують функціонувати 103 місця роздрібної торгівлі пальним, що працюють з грубими порушеннями законодавства.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті