Міненерго України запланувало від’єднатись від енергосистем Росії та Білорусі вже у 2022 році
Вітренко розраховує, що у 2023 році відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E

В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко обговорив питання синхронізації ОЕС України з енергосистемою континентальної Європи, імпорт електроенергії з Білорусі та співпрацю щодо реалізації пілотного проєкту виробництва тепла з біомаси та введення електронної системи торгівлі з міністром енергетики Литви Дайнюсом Крейвісом.
«Процес синхронізації виходить на фінішну пряму – у 2022 році ОЕС України відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. Після цього, у 2023 році відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E», – цитує слова Вітренка пресслужба Міненерго.
Синхронізація з ENTSO-E забезпечить також демонополізацію ринку електроенергії в Україні та допоможе впровадити на ньому дієві прозорі європейські правила та процедури.
Вітренко окреслив низку завдань для прискорення синхронізації, серед яких модернізація енергетичної інфраструктури – генеруючого обладнання та мереж.
«Ми розуміємо, що Україна має проблему з постачанням електроенергії з Європи при пікових навантаженнях. Тому розглядаємо можливість розширення, будівництва нових генеруючих потужностей, які б задовільнили наші потреби», – зазначив він.
За його словами, на додачу, Україна має залежність від постачання первинних енергоресурсів – ядерного палива і вугілля з РФ. Тому також міністерство розглядає можливість заміщення цього постачальника енергоресурсів. Вітренко наголосив, що стратегічна позиція Міністерства енергетики – не підтримувати імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, і що наразі напрацьовуються механізми проходження осінньо-зимового періоду без такого імпорту.
На зустрічі міністри домовились створити спільну робочу групу, до складу якої входили б представники установ енергетичного сектору та регуляторів, для обміну інформацією про стан безпеки на Білоруській АЕС, імпорт електроенергії з Росії, моніторинг та аналіз енергопостачання та торгівлі потоки.
Важливим напрямком роботи українського Міненерго є також розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Сектор ВДЕ має значний потенціал для зростання, особливо через заплановане заміщення теплової генерації, яка працює на вугіллі, відновлюваними джерелами енергії. Зараз Міненерго працює над тим, щоб відновити фінансовий баланс на ринку та погасити заборгованість за «зеленим» тарифом, розповів Вітренко.
«Для нас важливо подальший розвиток відновлюваної енергетики розглядати у комплексі зі створенням систем накопичення енергії, так званих «батарей», та розвитку розумних мереж», – наголосив в.о. міністра.
За його словами, одним із перспективних напрямків співпраці України і Литви є розвиток біопалива. За останні шість років в Україні було введено понад 2,4 ГВт потужностей на біомасі, на будівництво яких залучено понад 540 млн євро інвестицій. Водночас ведення потужностей на біомасі потребує створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива.
Вітренко також підкреслив важливість політичної підтримки стратегічних партнерів, зокрема Литви, у процесі синхронізації з ENTSO-E та подякував за постійну підтримку України на шляху до власної енергетичної незалежності та енергетичної безпеки регіону в цілому, а також за послідовну позицію щодо «Північного потоку – 2».
Нагадаємо: у лютому прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час публічного обговорення проєкту Національної економічної стратегії – 2030 заявив, що енергетична система України буде інтегрована із загальноєвропейською енергосистемою ENTSO-E у 2023 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].