Близько 100 страховиків мають непрозорі структури власності – Нацбанк

Близько 100 страховиків мають непрозорі структури власності – Нацбанк

Існує чотири схеми приховування кінцевих бенефіціарів

Близько 100 страховиків мають непрозорі структури власності – Нацбанк
Фото: pixabay.com

Близько 100 страхових компаній мають непрозорі структури власності, 90 власників яких набували істотної участі у компаніях без погодження регулятора. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Національного банку України (НБУ).

У повідомленні йдеться, що існує чотири класичні схеми приховування бенефіціарних власників:

1. «Футбольні команди» – пакет акцій компанії дробиться на номінальних акціонерів так, щоб кожен не мав більш як 10%, бо придбання такого пакета акцій вже потребує згоди регулятора. Проблема такої структури у тому, що якщо компанія потрапить у скрутне становище, не буде особи, з ким вести комунікацію з проблемних питань та надання додаткової фінансової підтримки. Як показує певний досвід, такі особи навіть можуть не знати як вони зайшли до структури та хто їхні «бізнес-партнери». Подібні структури – штучні утворення, покликані приховати реального власника.

2. Номінальні власники. Ситуація, за якої у компанії декілька акціонерів, які не є справжніми, а лише приховують під своїми прізвищами реальних власників. Наприклад, один з таких кейсів, коли власниками однієї компанії є помічниця та син народного депутата. Наявна надзвичайно висока вірогідність неформального впливу на діяльність компанії. На папері власники – одні люди, тоді як фактично власник – інший.

3. Трастові конструкції. Українські бенефіціари можуть ховатися від розкриття, користуючись іноземними (офшорними) компаніями, іноземними номінальними утримувачами акцій або трастами. Непоодинокі випадки, коли такі особи з Белізу чи Кіпру можуть бути засновниками чи керівниками численної кількості інших компаній.

4. «Закільцьовки». Це ситуація, коли страховик де-факто володіє сам собою. Тоді як власником міноритарного пакету може бути маловідома фізична особа. Це ситуація, коли власник наче є, а наче й немає.

Зазначається, що невдовзі НБУ планує затвердити положення про розкриття структур власності. Цей документ вимагатиме повне розкриття справжніх власників небанківських фінустанов, зокрема страхових компаній. Учасникам ринку буде надана можливість довести реальність своїх власників та час на узгодження структури з вимогами регулятора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті