Європа за квартал купила рекордний за три роки обсяг російського газу

Європа за квартал купила рекордний за три роки обсяг російського газу

Головним чинником стали аномальні морози

Європа за квартал купила рекордний за три роки обсяг російського газу
фото www.flickr.com/photos/kremsmueller/19057650474

Поставки російського газу ключовим клієнтам «Газпрому» за підсумками I кварталу 2021 року встановили 3-річний рекорд.  Як повідомляє «Інтерфакс», за три місяці «Газпром» прокачав у західному напрямку 52,7 млрд кубометрів – на 12,4 млрд (30%) більше, ніж роком раніше. Обсяг експорту лише трохи не дотягнув до абсолютного максимуму, показаного у 2018 році, – 54,25 млрд куб.

Німеччина збільшила закупівлі російського газу на третину, до 15,54 млрд кубометрів. Поставки в Туреччину злетіли на 106%, до 7,76 млрд куб м. Польща наростила імпорт на 18,5%, до 2,45 млрд куб м.

У Фінляндію було експортовано на 67% більше, ніж в першому кварталі 2020 року, в Румунію – на 90%, в Болгарію – на 52%, в Грецію – на 23%.

«Головним чинником, що вплинув на масштабні відбори з ПСГ цієї зими, став погодний, а точніше – аномальні морози, що обрушилися на Європу. В окремі дні січня і лютого через ПСГ відбиралося понад 1 млрд кубометрів м на добу, а 15 січня був зафіксований четвертий добовий показник відбору з ПСГ Європи за історію спостережень з 2011 року», – відзначили експерти Центру енергетики« Сколково».

Також позначилося помітне падіння імпорту СПГ, який хлинув в Азію, де ціни підіймалися вище $1000 за тисячу кубів. У березні в ЄС було поставлено 8 млрд кубометрів регазифікованого скрапленого газу – на 20% менше, ніж роком раніше і в лютому.

Аналітики оцінили, що з огляду на те, що до квітня сховища Європи підійшли заповненими трохи більше, ніж на чверть, влітку необхідно буде закачати 65-70 млрд кубометрів газу.

У більшості країн, де розташовані основні потужності зберігання в Європі, запаси газу впали нижче 30%: в Німеччині – до 26%, в Нідерландах – до 23%, у Франції – до 17%, в Австрії – до 26%.

«Для їх заповнення знадобиться як мінімум на 57% більше газу, ніж закачали торік», – вважають в «Газпромі».

В «Сколково» зазначили, що успіх «Газпрому» в літні місяці залежатиме від загальносвітової кон'юнктури: при перевищенні європейських цін над азійськими або при однаковому рівні цін в цих регіонах – спотовий СПГ, якого на ринку сьогодні багато, буде активніше надходити в Європу, а значить – кратно зросте конкуренція.

«Крім того, концерну буде вкрай складно забезпечити максимальний рівень поставок в Європу для закачування в ПСГ без бронювання додаткових потужностей на українському напрямку. Взимку цей фактор був знівельований за допомогою власних ресурсів газу в ПСГ Європи, а з порожніми сховищами така стратегія не спрацює», – вважають експерти.

Нагадаємо: «Газпром» забронював додаткові транзитні потужності України на березень в обсязі, аналогічному додатковому бронювання на лютий.

У «Газпрому» на 2021 рік діє довгострокове бронювання українських потужностей в обсязі 40 млрд куб. м – це 110 млн куб. м на добу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті