Більшість ВЕДів показали тенденцію до збільшення рівня тіньової економіки
Найбільше частка тіньового сектору зросла у ВЕД «Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність»

Більшість видів економічної діяльності (ВЕД) показали тенденцію до збільшення рівня тіньової економіки на тлі зростання обсягу збитків підприємств за підсумком січня – вересня 2020 року (у порівнянні з відповідним періодом 2019 року), отриманих в умовах вимушеного обмеження виробничої активності. Про це повідомляється в аналітичній записці Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства «Загальні тенденції тіньової економіки в Україні у січні-вересні 2020 року».

Найбільше частка тіньового сектору зросла у ВЕД «Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність» (на 22 в.п. до 54% від обсягу ВДВ у ВЕД. Зазначається, що це об’єктивно на тлі значного зростання збитків галузі (у 2,9 раза (54,1%) до 53,5 млрд грн у січні-вересні 2020 року), в умовах:
- посилення карантинних обмежень у світі (авіаційний транспорт);
- дії обмежень в епідемічних зонах всередині країни (залізничні перевезення та міський транспорт);
- зниження попиту на послуги галузі з боку аграріїв через менші обсяги врожаю основних сільськогосподарських культур (залізничні вантажні перевезення);
- зниження попиту на природний газ з боку країн ЄС (трубопровідний транспорт).
Також частка тіньового сектору зросла у добувній промисловості та розробленні кар’єрів (на 16 в.п. до 39%). Згідно з повідомленням, з одного боку, це також має певні об’єктивні причини, адже є наслідком зростання обсягу збитків підприємств галузі (у 5,9 раза до 23,0 млрд грн), сформованих в умовах:
- скорочення обсягу видобутку кам’яного та бурого вугілля при високих запасах вугілля на ТЕС та низькій діловій активності металургійних підприємств на внутрішньому ринку;
- призупинення роботи ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» через страйк робітників.
З іншого боку, тенденція до збільшення збитковості видається недостатньо обґрунтованою при доволі високій рентабельності діяльності підприємств.
У ВЕД «Операції з нерухомим майном» за підсумком 9 місяців 2020 року частка тіньового сектору збільшилась на 14 в.п. (до 44%), що здебільшого є наслідком зростання обсягу збитків підприємств у 11,9 раза (до 13,4 млрд грн), отриманих через низький попит на послуги.
У ВЕД «Фінансова та страхова діяльність» зафіксована тенденція до зменшення рівня тіньової економіки (на 4 в.п. до 27% від обсягу ВДВ у ВЕД) на тлі збереження фінансової стабільності в економіці та доволі високої стійкості попиту на банківські послуги (в умовах розширення державної програми «Доступні кредити 5-7-9») та, як наслідок, збільшення обсягу отриманих підприємствами прибутків у 2,8 раза у порівнянні з відповідним періодом 2019 року (до 169,3 млрд грн). При цьому джерелами прибутку банківського сектору у звітному періоді були насамперед переоцінка фінансових інструментів та чисті процентні доходи.
Зменшення рівня тіньової економіки показав також ВЕД «Сільське, лісове та рибне господарство» (2 в.п. до 30% від обсягу ВДВ у ВЕД), що обумовлено скороченням кількості збиткових підприємств (на 14,3 в.п. у порівнянні з відповідним періодом 2019 року до 35,7% від загальної кількості підприємств галузі), досягнутим, переважно, завдяки поступовому відновленню зовнішнього попиту, зокрема, на м’ясо птиці.
Нагадаємо: у січні-вересні 2020 року рівень тіньової економіки склав 31% від обсягу офіційного ВВП.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].