Порошенко таємно контролював офшорні фірми, через які купував витвори мистецтва – OCCRP
Адвокати експрезидента назвали дослідження «фейком» та вивчають можливість судового позову

Експрезидент Петро Порошенко купував дорогі предмети інтер'єру та мистецтва через низку офшорних компаній. Такого висновкудійшов Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP).
За даними розслідувачів, Порошенко опосередковано контролював принаймні шість офшорних компаній-«пустушок», через які проходили угоди на десятки мільйонів доларів, включаючи розкішні меблі для його будинку і дорогі витвори мистецтва. Бенефіціаром цих компаній був вказаний помічник Порошенка, Сергій Зайцев. Ці компанії, як стверджується, обслуговувалися в австрійському банку Raiffeisen Bank International, більшість із них були зареєстровані на Британських Віргінських островах та на Кіпрі. У звіті OCCRP вказано, що ще 11 компаній, які обслуговуються в банку Raiffeisen, можуть бути пов’язаними з бізнес-імперією Порошенка.
«На підставі банківських записів, кореспонденції, рахунків-фактур та інших документів розслідування OCCRP показало, що Raiffeisen – другий за величиною банк Австрії за розміром активів – дозволив Порошенку використовувати Зайцева для маскування свого контролю як мінімум над шістьма офшорними компаніями, які використовувалися для фінансування ділової та особистої угоди, в тому числі багатомільйонні покупки витворів мистецтва, – йдеться у матеріалі. – Raiffeisen ідентифікував Зайцева як бенефіціарного власника більшості з цих компаній і він підписав корпоративні документи для інших – навіть коли вони керували десятками мільйонів доларів для Порошенка до та під час його президентства, відповідно до листів та документів, отриманих OCCRP».
У 2018 році Управління фінансового ринку Австрії (FMA) оштрафувало Raiffeisen на 2,75 млн євро за «неналежну перевірку особистості бенефіціарного власника та несвоєчасне оновлення необхідних документів, даних та інформації, необхідних для розуміння структури власності та контролю щодо клієнтів з високим рівнем ризику в конкретних індивідуальних випадках ». Але FMA не уточнює, хто з клієнтів Raiffeisen з високим рівнем ризику був ідентифікований помилково. У грудні 2019 року Вищий адміністративний суд Австрії скасував штраф.
Розслідувачі вказують, що у травні 2012 року – всього через два місяці після того, як він був призначений міністром торгівлі та економіки при скандальному колишньому президентові України Вікторі Януковичі – Порошенко купив сюрреалістичну скульптуру довгоногого слона роботи Сальвадора Далі за $338 500 на аукціоні Sotheby's в Нью-Йорку через офшорну компанію Linquist Ltd. Raiffeisen тоді вказав Зайцева як бенефіціарного власника Linquist. Порошенко мав довіреність цієї компанії, яка згодом продала статую одній з українських медіакомпаній Порошенка за $342 500.
У квітні 2013 року, залишивши пост міністра економіки України, через офшорну компанію Vernon Holdings Порошенко закупив предметів мистецтва на 4,8 млн фунтів. Серед цих робіт, в основному російських майстрів, – картина Іллі Рєпіна «Козаки на Чорному морі». Пізніше компанія передала Порошенкові право власності на цю картину в приміщенні Почесного консульства Сейшельських островів у Києві, консулом тоді був Олег Гладковський – друг і партнер Порошенка. Державне бюро розслідувань (ДБР) торік наклало судову заборону на колекцію витворів мистецтва, заборонивши її продаж або вивезення з України, після того, як заявило, що вона була ввезена в країну незаконно, без сплати митних зборів.
Використовуючи Vernon, Порошенко в період з 2009-го по 2012 рік закупив фурнітуру на більш ніж $100 000 в італійських виробників розкішних меблів.
Електронне листування та інші документи, отримані OCCRP, також показують, що Порошенко здійснював виконавчі рішення від імені Vernon, Linquist і кіпрської фірми Chartomena Ltd, зазначають розслідувачі.
Юристи Порошенка у відповідь на запит OCCRP заявили, що він не має відношення до жодної із зазначених компаній.
«Петро Порошенко не є акціонером, кінцевим бенефіціарним власником або співробітником жодної з цих компаній», – йдеться у відповіді.
Як повідомляє Радіо Свобода, у пресслужбі партії «Європейська солідарність», заснованої Порошенком, заявили, що розглядають можливість «судового позову з огляду на те, що OCCRP не вперше поширює розслідування, де бурхливі фантазії автора видаються за доведені факти.
«На жаль, негативний досвід і попередні помилки розслідувачів не були враховані при підготовці чергового матеріалу. Адвокати Порошенка вивчають публікацію на предмет юридичного захисту свого клієнта і вибору належної юрисдикції для позову щодо нового фейку», – йдеться у заяві.
У «ЄС» стверджують, що згадані в розслідуванні предмети мистецтва придбані законно та легально ввезені до України.
«Минулого року Порошенко публічно презентував і самі витвори мистецтва і всю документальну базу, яка підтверджує законність їхнього походження», – зазначають у пресслужбі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].