Литва отримала трансформатор, який дозволить підключитися до європейської енергомережі

Литва отримала трансформатор, який дозволить підключитися до європейської енергомережі

Країни Балтії відмовляються від енергетичної залежності від РФ

Литва отримала трансформатор, який дозволить підключитися до європейської енергомережі
фото Shutterstock

Баржа з обладнанням, яке допоможе країнам Балтії отримати доступ до загальної енергосистеми Євросоюзу, пройшла в п'ятницю під мостом на кордоні Литви з Калінінградською областю Росії. Колишні радянські республіки прагнуть покласти край залежності від електроенергії, що постачається Москвою, пише Reuters.

Прикордонники з обох берегів спостерігали, як судно зі 164-тонним ящиком, в якому знаходився автотрансформатор, проходило повз, злегка нахиливши один борт під важкістю вантажу.

Через 30 років після виходу з СРСР і через 17 років після приєднання до Євросоюзу Литва, Латвія і Естонія, як і раніше залежать від Росії з точки зору стабільних поставок електроенергії.

«Ми маємо справу зі східним сусідом – і ніколи не вгадаєш, що може трапитися», – сказав міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс у четвер у Клайпедському порту під час навантаження автотрансформатора на баржу.

«З цієї причини ми встановлюємо цю аварійну систему зараз, щоб бути впевненими у власній енергетичній безпеці», – додав він.

В рамках проекту вартістю 1,6 млрд євро, що фінансується Європейським союзом, планується відключити країни Балтії від енергосистем Росії та Білорусі до 2025 року і пов'язати їх з децентралізованою енергетичною системою континентальної Європи.

Але Литва хоче підстрахуватися на випадок, якщо Росія вирішить відключити її від своєї енергосистеми раніше. Трансформатор дозволить Литві негайно підключитися до мережі континентальної Європи, додав Крейвіс.

«Якщо східний сусід нас відключить, ми зможемо отримати допомогу від Західної Європи», – сказав він.

Після відключення прибалтійських країн від енергосистем Росії Калінінградська область, де знаходиться база Балтійського флоту РФ і розгорнуті ракетні комплекси «Іскандер», виявиться також відрізаною від російських електромереж.

Наприкінці минулого року Росія ввела в дію останню з чотирьох газових електростанцій, які, як вона сподівається, дозволять Калінінграду забезпечити себе електроенергією в рамках проекту вартістю $1,35 млрд.

Остаточні умови відключення енергосистем Прибалтики від Росії поки що не узгоджені. «Переговори будуть важкими, тому ми повинні бути готові», – сказав Крейвіс.

За матеріалами Investing.com

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті