Литва перервала майже десятирічне партнерство з КНР і закликає інших до того ж
Вільнюс вирішив вийти з блоку «17 + 1» з Китаєм

Литва вийшла з блоку «17 + 1» з Китаєм і закликала інші країни ЄС наслідувати її приклад. Про це виданню Politicoзаявив міністр закордонних справ Балтійської держави Габріеліус Ландсбергіс.
«Більше не існує такої речі, як «17 + 1», оскільки з практичної точки зору Литва там відсутня», – сказав він в електронному листі, маючи на увазі десятирічну ініціативу Пекіна по взаємодії з країнами Центральної та Східної Європи, більшість з яких складають країни Радянського союзу.
Міністр закордонних справ Литви закликав й інші країни ЄС також відмовитися від ініціативи.
«З нашої точки зору, Євросоюзу час перейти від розділяючого формату «16 + 1» до більш об'єднуючого і, отже, більш ефективного формату «27 + 1», – наголосив він.
Представник китайського представництва в ЄС заявив, що Китай «не знав» про крок Литви, додавши, що «механізм співробітництва Китай-ЦСЄ (країни Центральної і Східної Європи) представляє собою механізм міжрегіонального співробітництва, ініційований спільно Китаєм і країнами Центральної та Східної Європи. Це відповідає прагненню всіх сторін до спільного розвитку».
Він підкреслив, що «співпраця Китаю і ЦСЄ було дуже плідною за останні дев'ять років з моменту її заснування. Це принесло відчутну користь зацікавленим країнам і додало новий вимір у відносини Китаю і ЄС».
Видання зазначає, що цей крок Литви є останнім свідченням все більш хитких відносин між Китаєм і Європейським союзом.
Днями Європейський парламент переважною більшістю голосів проголосував за заморозку законодавчого процесу для ратифікації інвестиційного пакту ЄС з Китаєм, якщо Пекін не зніме санкції з законодавців ЄС, які були введені після того, як 27 країн ЄС застосували санкції до офіційних осіб Сіньцзяна через масове інтернування уйгурських меншин.
Китай, своєю чергою, поклав провину за погіршення відносин на ЄС.
«ЄС повинен зосередитися «менше на емоційних сплесках і більше на раціональному мисленні», – заявив представник міністерства закордонних справ Китаю. – Блок повинен прийняти правильне рішення у власних інтересах».
Після виходу Литви в групі залишилися ще 11 країн ЄС: Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Естонія, Греція, Угорщина, Латвія, Польща, Румунія, Словаччина та Словенія.
Тим часом Китай прагне залучити до цієї ініціативи інші п'ять країн – Албанію, Боснію і Герцеговину, Північну Македонію, Чорногорію і Сербію – і закидує їх безкоштовними вакцинами від коронавірусу і масками.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].