Захід обурений примусовою посадкою літака Ryanair і затриманням білоруського блогера Протасевича
Низка країн вимагає «заборонити всі польоти над Білоруссю, включаючи польоти в країну і з неї» допоки не буде проведено розслідування

У неділю в Мінську затримали Романа Протасевича – колишнього головного редактора телеграм-каналу Nexta, який висвітлював протести в Білорусі. Він летів літаком авіакомпанії Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак був змушений екстрено сісти в Мінську після повідомлення про мінування, яке не підтвердилося. Протасевича зняли з борта і затримали. Пасажирам довелося покинути літак і пройти повторний огляд, пише ВВС.
Як інцидент пояснює Ryanair. Авіакомпанія Ryanair розповіла DW, що «екіпаж рейсу Ryanair з Афін до Вільнюса був повідомлений УВС Білорусі про потенційну загрозу безпеці на борту і отримав вказівку перенаправити в найближчий аеропорт Мінська». Літак перевірили після приземлення, втім, нічого поганого не було знайдено. Рейс був затриманий на 5 годин, після чого влада Білорусі дозволила літаку вилетіти разом з пасажирами і екіпажем.
Питання з приводу арешту Протасевича, якому в Білорусі може загрожувати багаторічне тюремне ув'язнення або навіть страта, пресслужба авіакомпанії залишила без відповіді.
«Белсат» повідомляє, що для приземлення літака за дорученням Лукашенко підіймали винищувач МіГ-29. У Міноборони Білорусі заявили, що винищувач підняли для супроводу вже після рішення пілота Ryanair здійснити посадку в Мінську.
Член президії Координаційної ради білоруської опозиції, колишній міністр культури Павло Латушко у повідомленні на своєму телеграм-каналі заявив, що диспетчери аеропорту «Мінськ-2» «погрожували застосувати насильство» щодо повітряного судна Ryanair з пасажирами на борту. Саме для цих цілей, на його думку, в повітря було піднято винищувач МіГ-29. Латушко назвав дії влади країни «актом державного тероризму», який вимагає негайної реакції з боку міжнародного співтовариства.
Що говорять авіаексперти. Відомій російський авіаційний експерт Вадим Лукашевич у Facebookповідомив, що бачить ситуацію з примусовою посадкою дещо інакше, ніж офіційні особи в заявах. За його словами, «пілоти літака Ryanair до останнього тягнули до Вільнюсу. Їм довелося повернути назад під загрозою винищувача, коли до Вільнюського аеропорту залишалося всього 10 хвилин льоту (73 км), а до литовського кордону всього 30 км».
Він звертає увагу на дані FlightRadar за попередніми рейсами – «пілоти завжди починали зниження з крейсерського ешелону за 177 км до Вільнюса, але цього разу пілоти йшли в сторону Литви без зниження і скидання швидкості, на крейсерському ешелоні FL 390 і крейсерській швидкості, тобто фактично уникаючи переслідування винищувача, і повернули назад всього за дві хвилини до перетину литовського кордону».
«Візьмуся стверджувати, що у винищувача був дозвіл на застосування зброї, і абсолютно впевнений, що екіпаж пасажирського лайнера розвернувся тільки після отримання від білоруського винищувача повідомлення, що в разі непокори той відкриє вогонь до виходу пасажирського літака з повітряного простору Білорусі», – зазначив експерт.
Реакція світу. Інцидент викликав величезний міжнародний резонанс і гнівну реакцію багатьох західних лідерів, політиків і дипломатів, які зажадали звільнення опозиційного журналіста і міжнародного розслідування того, що сталося.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький після інциденту з літаком Ryanair наполіг на забороні польотів білоруських авіакомпаній над територією ЄС. Також він звернувся до глави Євроради Шарля Мішеля розширити порядок денний засідання Європейської ради в понеділок пунктом про негайні санкції проти Білорусі.
Сам Мішель вимагає розслідувати посадку борту Ryanair в Мінську
«Дуже стурбований повідомленнями про вимушену посадку борту Ryanair в Мінську. Ми закликаємо владу Білорусі негайно звільнити борт і всіх його пасажирів. Розслідування інциденту з боку ІКАО має бути суттєвим », – написав Мішель.
МЗС Греції назвав актом «державного авіапіратства» посадку літака Ryanair в Мінську
МЗС Естонії назвало інцидент «шокуючим вчинком режиму в Білорусі».
«Вимагаємо негайного звільнення всіх пасажирів і команди і розслідування цієї безпрецедентної події», – йдеться повідомленні.
В МЗС Латвії наполягають на «потужній та ефективній» міжнародній реакції та вимагають звільнення Протасевича.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати вимагають звільнити Протасевича та «рішуче засуджують вимушене перенаправлення рейсу між двома державами-членами ЄС». Він наголосив, що цей «шокуючий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, в тому числі громадян США».
Лідер білоруської опозиції Світлана Тихоновська повідомила, що в офіс Ryanair і Міжнародну організацію цивільної авіації (ICAO) направлено вимогу «почати розслідування за фактом події та вжити заходів аж до виключення Білорусі з ICAO».
Франція виступила за розширення санкцій ЄС проти Мінська у зв'язку з інцидентом з літаком Ryanair. Також Париж не виключає закриття повітряного простору над Білорусією для літаків ЄС.
У Європарламенті назвали ситуацію з примусовою посадкою в Мінську літака Ryanair і затриманням Протасевича «шокуючою ескалацією, яка вимагає рішучої відповіді з боку ЄС».
Європарламентарі закликали негайно і без будь-яких умов звільнити затриманого. Вони нагадують, що як особа, яка отримала притулок в ЄС, Протасевич захищений статтею 19 Хартії Європейського Союзу про основні права. З неї випливає, що «ніхто не може бути переміщений, висланий або екстрадований в державу, де існує серйозний ризик того, що він або вона будуть піддані страті, тортурам чи іншим нелюдським покаранням».
Нагадаємо: у лютому стало відомо, що Мінськ домагається від Варшави екстрадиції Степана Путіло і Романа Протасевича. КДБ Білорусі внесло їх до переліку організацій і фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності.