З 2015 року кількість судових позовів, пов'язаних зі зміною клімату, різко зросла
Більшість справ було порушено проти урядів, але в майбутньому може постраждати й приватний бізнес

З посиленням кліматичної кризи зростає число судових позовів, спрямованих на скорочення викидів парникових газів. Про це йдеться у звіті Лондонської школи економіки (LSE), опублікованому на початку липня, – повідомляє Фонд Thomson Reuters. Дослідження показало, що майже 55 відсотків з 1 841 справи, переданих в 13 судів в 40 країнах в період з 1986 р. по травень 2021 року, було подано з 2015 року, коли уклали Паризьку угоду про обмеження глобального потепління на 1,5 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня.
Так, в травні голландський суд виніс знакове рішення, яке зобов'язує Royal Dutch Shell різко посилити заплановані скорочення викидів парникових газів після того, як екологічні групи заявили, що інвестиції компанії в викопне паливо загрожують правам людини. Shell пообіцяла оскаржити це рішення.
Організація Об'єднаних Націй також передбачає зростання числа судових позовів на тлі зростаючого занепокоєння з приводу зміни клімату і затяжних суперечок про те, як його зупинити.
Більшість справ, розглянутих LSE, були порушені проти урядів, але нові аргументи, пов'язані з великими емітентами в приватному секторі, ймовірно, збільшаться в майбутньому, повідомила співавторка LSE Кетрін Хайем Фонду Thomson Reuters.
«Використані аргументи різноманітні, включаючи, наприклад, теми «зеленого» і фідуціарного боргу. Компанії повинні усвідомлювати ризик судових розглядів», – йдеться у звіті. Дослідження показало, що з 369 розглянутих справ 58 відсотків були сприятливими для дій у зв'язку зі зміною клімату, 32 відсотки – несприятливими й 10 відсотків мали нейтральні результати, оскільки позови були подані в США, Франції, Пакистані та у східно-африканські суди.
«У такій ситуації закон несе відповідальність за дотримання принципів, які, на нашу думку, поставлені на карту», – сказав Майкл Хаусфельд, який очолює юрфірму Hausfeld, що спеціалізується на кліматичних справах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].