Теракти 11 вересня: чому через 20 років після трагедії винуватців досі не засуджено

Теракти 11 вересня: чому через 20 років після трагедії винуватців досі не засуджено

Швидко провести суд над підозрюваними в Гуантанамо завадила американська політика

Теракти 11 вересня: чому через 20 років після трагедії винуватців досі не засуджено
фото DR

За 20 років, які пройшли після теракту у вежах-близнюках в Нью-Йорку, американське правосуддя так і не закінчило розслідування трагедії. Цього тижня на американській військово-морській базі в затоці Гуантанамо відновилися лише попередні слухання. На лаві підсудних – п'ятеро осіб, в тому числі можливий організатор атак Халід Шейх Мохаммед, наближений Усами бен Ладена. Йому загрожує страта, проте навіть приблизний термін винесення вироку досі невідомий, пише RFI.

Причини такої затримки – складність розслідування, методи роботи спецслужб і американська політика. У момент, коли суд над можливими винуватцями трагедії 11 вересня мав початися, на розгляд справи вплинула пандемія COVID-19.

Атака терористів 11 вересня стала найбільшою в історії США. У вежах-близнюках, будівлі Пентагону і чотирьох літаках, викрадених злочинцями, загинули 2977 чоловік.

Два авіалайнери, захоплених терористами, врізалися в будівлі Всесвітнього торгового центру. Третій літак врізався в Пентагон. Четвертий лайнер, на борту якого пасажири дали відсіч терористам, упав у околицях міста Шанксвілл, штат Пенсільванія – імовірно, його метою був Капітолій або Білий дім.

Відповідь американського уряду пішла майже миттєво. Поклавши відповідальність за вибухи на терористичне угрупування «Аль-Каїда», США вторглися в Афганістан і оголосили війну ісламістам. За інформацію про місцезнаходження лідера організації Усами бен Ладена оголосили нагороду в $25 млн. Через 10 років – в 2011 році – його вбили в Пакистані американські спецназівці.

Як стверджує «Голос Америки», зараз половина американців вважають, що їм не розповіли всю правду про трагедію. Те, що суд над терористами проходить на військовій базі на Кубі, не зменшує скептицизм.

Обвинувачені у справі про найбільшу серії терактів в американській історії знаходяться під вартою на базі ВМС США з 2006 року. За даними американських ЗМІ, затримати головного підозрюваного Халіда Шейха Мохаммеда вдалося ще раніше – в 2003 році він потрапив в руки ЦРУ в Пакистані і три роки його тримали в секретних американських в'язницях. Халід Шейх Мохаммед раніше зізнавався, що саме він викрав і обезголовив у 2002 році американського журналіста Деніела Перла.

Серед інших обвинувачених – прихильники терориста, вихідці з Саудівської Аравії Валід бін Атташ і Мустафа аль Хавзаві, Рамзі Бін аль Шібх з Ємену і пакистанець Алі Абд Азіз Алі.

За даними Miami Herald, четверо обвинувачених крім Халіда Шейха Мохаммеда, згідно з версією ЦРУ, активно брали участь в підготовці терактів 11 вересня. Валід бін Атташ керував тренувальним табором Аль Кайди в Афганістані і мав знаходиться за штурвалом одного з літаків, проте в останній момент був відсторонений від операції через коротке затримання в Ємені. Рамзі Бін аль Шібх допомагав терористам влаштуватися в авіаційне училище в Німеччині. Алі Абдул Азіз Алі (племінник Халіда Шейха Мохаммеда) відправив смертникам у США близько $120 000, а Мустафа аль Хавзаві- допоміг з отриманням документів.

У разі обвинувального вироку всім підозрюваним загрожує смертна кара, однак коли це може статися, не знають ні влади США, ні юристи.

Процес над винуватцями трагедії виявився одним з найдовших і найзаплутаніших в історії.

7 вересня в Гуантанамо тривають лише попередні слухання, які почалися в 2008 році на Кубі (тут США безстроково орендує частину території).

Швидко провести суд в Гуантанамо завадила американська політика. Президент США Барак Обама, який прийшов до влади в 2009 році, хотів перенести слухання в Нью-Йорк і добитися «звичайного», відкритого громадянського суду, а не військового трибуналу. Також його пропозицією було закриття військової бази в Гуантанамо.

Однак на плани американського лідера вплинули протести парламентаріїв. Ряд політиків назвав цивільний суд над терористами неприйнятним – такий хід подій міг нібито викликати новий напад на Нью-Йорк. Після дворічних суперечок Обама вимушено переглянув своє рішення. У 2012 році попередні слухання поновилися.

На розгляд справи найбільше вплинуло місце розташування Гуантанамо. Слухання переносили через урагани і графіки адвокатів і суддів, які не могли включити в свій розклад переліт із США.

Кабінети адвокатів довелося перебудовувати через нашестя щурів. Інтернет періодично зникав через погану погоду, а юристи скаржилися на умови роботи, схожі з сороковими роками ХХ ст.

На прохання адвокатів обвинувачених суд переносили і в період Рамадану – місяці, коли мусульмани повинні дотримуватися посту від світанку до заходу сонця.

Останню тривалу перерву в роботі трибуналу викликала пандемія коронавірусу. Засідання призупинили на 18 місяців. Тепер на справу призначили нового суддю, який заявив, що також не поспішатиме з вироком.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло