Китайський забудовник Evergrande може збанкрутувати – це загрожує всій світовій економіці

Китайський забудовник Evergrande може збанкрутувати – це загрожує всій світовій економіці

Ситуація дуже нагадує банкрутство американської Lehman Brothers, з якого почалася криза 2008 року

Китайський забудовник Evergrande може збанкрутувати – це загрожує всій світовій економіці
фото DR

Найбільшому китайському забудовнику Evergrande цього четверга потрібно виплачувати відсотки по п'ятирічних бондах в розмірі $83 млн. Компанія накопичила борги на $300 млрд і заявила, що може не виплатити їх. Ризик дефолту Evergrande інвестори розглядають як системний, і це вже обвалило ринки, пише Forbes.

Довгі роки завдяки зростанню китайської економіки Evergrande скуповував активи і його бізнес зростав як на дріжджах. Але минулого року Пекін ввів нові правила, що регулюють розмір заборгованості великих девелоперів, і Evergrande почав пропонувати свою нерухомість зі значними знижками, намагаючись виплатити відсотки за своїми боргами.

В результаті зараз борги китайського забудовника перевищують $300 млрд – це найбільший борг серед публічних девелоперів у світі. Компанія щосили намагається їх погасити, але вже двічі попереджала інвесторів, що не зможе повернути гроші, писав CNBC.

Bloomberg порівнює Evergrande з Lehman Brothers, чиє банкрутство у 2008 році вважається відправною точкою для світової фінансової кризи. Такого ж ефекту доміно зараз бояться інвестори – китайський девелопер настільки великий, що загроза його дефолту може поширитися на інші ринки.

Сотні обурених інвесторів оточили штаб-квартиру Evergrande в Шеньчжені. На тлі чуток про близьке банкрутство компанії вони вимагають виплат по боргах. За даними видання, загальна кількість інвесторів, у яких є на руках папери Evergrande, становить близько 70 000 чоловік.

Підрозділ з управління капіталом Evergrande повідомив, що в даний момент компанія не може дозволити собі виплатити інвесторам $6,2 млрд відразу. Компанія запропонувала інші варіанти рішень – часткову оплату.

У пошуках рішення керівництво компанії задумалося про продаж своєї частки в бізнесі з виробництва електромобілів, а також в сфері управління нерухомістю.

Також ведуться переговори про продаж 26-поверхового China Evergrande Center – аналогу штаб-квартири компанії в Гонконзі.

Якщо у Evergrande не вийде знайти нове фінансування, вона не зможе ні заплатити постачальникам, ні закінчити будівництво великих проєктів. Джерела Bloomberg повідомляють, що зараз більша частина оборотних коштів компанії спрямовується виключно на завершення розпочатих проєктів, але наявних грошей недостатньо навіть для цього.

Як пише Bloomberg, Evergrande too big to fail (занадто велика, щоб збанкрутувати), втім, саме так говорили і про Lehman Brothers. Компанія будує 600 000 будинків щороку, реалізує проєкти в 229 містах і генерує більше ніж 3 млн робочих місць. Це означає, що можливе банкрутство компанії призведе до колапсу на ринку робочої сили Китаю, залишивши значну частину населення без роботи.

Наслідки невиплати боргу також можуть вдарити по економіці країни: Evergrande винна гроші 171 банку і 121 фінансовій організації.

Однак в найближчій перспективі можна очікувати швидше не фінансової кризи, а краху в секторі нерухомості, кажуть аналітики Reuters. Гарячкові розпродажі Evergrande, якій терміново потрібні гроші, можуть спровокувати обвал цін і серйозні проблеми для інших китайських девелоперів.

До того ж вони відзначають, що влада Китаю більшою мірою контролює свою фінансову систему, ніж американська часів 2008 року. Більшість експертів прогнозують кероване банкрутство компанії, в ході якого влада намагатиметься захистити інтереси дрібних інвесторів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті