«Квадратний метр подорожчав приблизно на 20%» – Ігор Кушнір
Новини компаній

«Квадратний метр подорожчав приблизно на 20%» – Ігор Кушнір

Президент Холдингової компанії «Київміськбуд» прокоментував поточний стан ринку нерухомості, чинники зростання ціни на ринку первинної нерухомості та ментальне дорослішання клієнтів за останні сім років

«Квадратний метр подорожчав приблизно на 20%» – Ігор Кушнір
Ігор Кушнір, президент холдингової компанії «Київміськбуд»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в коментарі виданню НВ розповів про ключові зміни, які відбулися на ринку нерухомості з 2014 року, повідомляє пресслужба холдингової компанії.

– Як сильно зросли продажі за 9 місяців порівняно з аналогічним періодом минулого року. Якими будуть показники за підсумками 2021 року?

– З початку 2021 року ринок нерухомості значно пожвавився. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, у «Київміськбуду» продажі зросли, перші 9 місяців вселяють оптимізм. Думаю, і рік у цілому буде мати плюсову динаміку.

– Як сильно виросли ціни на квартири за останній рік. З чим це пов’язано?

– У поточному році квадратний метр подорожчав приблизно на 20%. Якщо порівнювати серпень поточного року з минулим, то середня ціна квадратного метра в Києві виросла майже на 6 тис. грн. З 26,6 тис. до 32,5 тис. грн за квадратний метр. Мінімальна ціна за той же період зросла з 18 800 до 21 500 грн. Це середньоарифметичні дані, але вони в повній мірі відображають те, що відбувається на ринку. На прикладі «Київміськбуду» можу сказати, що ми за цей час підіймали ціну двічі: в лютому і в середині травня.

Пов’язано це з двома чинниками: зростанням цін на будівельні матеріали і інфляцією в усьому світі. З початку поточного року в ціні виросли практично всі найменування будматеріалів. Один тільки метал виріс в ціні майже на 50%. Потягнувши за собою залізобетон, арматуру, радіатори, кабелі, вікна та інші складові, у яких є метал, відсотків на 30. Подорожчала мінеральна вата, плитка, щебінь, пісок. Ростуть матеріали – ціна нерухомості не може залишатися на місці, адже близько 60% структури вартості квадратного метра формують саме вони. Тепер щодо інфляції. За останній час в усьому світі було надруковано величезну кількість грошей, які потрібні були на боротьбу з ковідом, дотації і виплати. Як наслідок – знецінення і девальвація практично всіх світових валют. І гривня не виняток. Тобто навіть не дивлячись на те, що у нас курс долара плюс-мінус стоїть на місці, матеріали в гривні все одно дорожчають. Звідси і зростання ціни на квадратний метр.

– Як ліквідація ДАБІ відбитися на ринку нерухомості? Чи прогнозуєте зростання пропозиції і стабілізації цін на житло. Якщо так, то як сильно і коли буде видно вплив роботи нового органу?

– Сподіваюся, позитивно. Коли буде видно вплив роботи нового органу (ДІАМ) – покаже час. Очікується, що структура буде займатися контролем тих проєктів, які будуються за рахунок бюджетних грошей, і які відносяться до об’єктів критичної інфраструктури. Контролювати будівництво житлових будинків будуть приватні організації та місцева влада, як це робиться в Європі, наприклад, і в США. Але оскільки законодавча база ще остаточно не прописана, а інститут репутації у нас не дуже розвинений, як буде формуватися база приватних інспекторів, і як вони будуть отримувати ліцензії на свою діяльність – поки не ясно.

Нові правила також передбачають персональну відповідальність, підтверджену електронним підписом, як представника органів контролю, так і всіх учасників будівельного процесу – і девелопера, і генпідрядника, і проєктанта. Це позитивний момент, тому що немає нічого більш безвідповідального, ніж колективна відповідальність. А така система дозволить виявляти слабку ланку або несумлінного виконавця певних видів робіт.

Чи буде ДІАМ дійсно незалежним і професійним, покаже час. Ми дуже сподіваємося, що правила роботи на ринку будуть прозорими, відкритими та чесними.

«Квадратний метр подорожчав приблизно на 20%» – Ігор Кушнір
Ігор Кушнір, президент ХК «Київміськбуд»

– Як змінився ринок нерухомості після 2014 року? Чи можна говорити про те, що ринок консолідувався? Як змінилися вимоги покупців до квартир за ці роки?

– З 2014 року на ринку нерухомості відбулося кілька значних змін.

По-перше, в три рази зріс курс долара. Що в перші дні, поки забудовники не встигли зорієнтуватися, призвело до різкого стрибка продажів. З цієї ж причини (зростання курсу) кілька разів підіймалися ціни на житло. З іншого боку, коли первинний ажіотаж спав, ринок на деякий час опинився в підвішеному стані: почалася війна на сході, політична нестабільність і загальний безлад у всіх сферах життєдіяльності країни, що негативно позначилось на кількості угод. Люди не знали, що буде завтра, і не поспішали інвестувати.

Але, десь з 2015 все стало повертатися «на круги своя». На руку ринку нерухомості зіграла і ситуація з банками. Коли кілька з них визнали себе банкрутом, люди втратили довіру до цієї системи. І зрозуміли, що нерухомість може стати кращою альтернативою депозиту.

Друга зміна стосується самої нерухомості. Саме в цей період почався попит на квартири невеликого метражу. Якщо раніше найменшою була площа 50+ кв.м, то у 2014 почався попит на квартири 30 кв.м і менше, так звані «смарт-квартири». Тоді ж почала вимальовуватися певна настороженість покупців: вони вже приходили до відділів продажів з юристами, вчитувались в документи. Можна сказати, що інвестори в нерухомість подорослішали в ментальному сенсі. А ось щодо віку – навпаки. За ці роки покупець значно помолодшав, приблизно до 25+.

Третя зміна, яке значною мірою відбилася на ринку нерухомості, це падіння «Укрбуду» і «Аркади». Ці компанії не мали ознак несумлінності, нормально працювали, тому ніхто не очікував таких подій. І на певний час це загальмувало ринок: деякі люди стали побоюватися вкладати в первинку. Радує те, що цей період тривав недовго, і ті, хто збирався купувати, прийшов за своєю нерухомістю. До того ж відносно швидке вирішення питання з добудовою об’єктів «Укрбуду» допомогло ринку відновиться в рази швидше.

– Чому більше половини клієнтів готові купувати житло на первинному ринку, і на це не вплинули скандали з Укрбуд і Аркада?

– Тому що люди розуміють, що крім нерухомості, вкладати, за великим рахунком, немає куди. Довіри до банківської системи після «банкопаду» немає, ринок цінних паперів не розвинений в потрібній мірі. Аргументом «за» є і постійно зростаюча ціна нерухомості. Тому, навіть попри певні ризики, які тягне за собою інвестування, це все одно найбільш виграшний варіант. До того ж люди нарешті почали розбиратися в питаннях надійності забудовника, а не просто сліпо купувати де дешевше. Напевно тому, за останній рік продажі у «Київміськбуду» вийшли на стабільно хороший рівень.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті