Третина всіх біткойнів знаходиться в руках 10 000 інвесторів

Третина всіх біткойнів знаходиться в руках 10 000 інвесторів

Така концентрація робить біткойн схильним до системного ризику

Третина всіх біткойнів знаходиться в руках 10 000  інвесторів
фото Shutterstock

Попри зростаючу популярність, багатство в біткойнах залишається сконцентрованим у руках малої частки інвесторів – згідно зі звітом Національного бюро економічних досліджень (NBER), третина світового обсягу цієї криптовалюти – в руках 10 000  інвесторів, пише The Bell.

Метод NBER цікавий тим, що дозволяє розрізнити посередників та кінцевих власників криптовалюти. Виявилося, що компанії контролювали на кінець минулого року близько 5,5 млн біткойнів, а фізособи – близько 8,5 млн.

Більше того, тисяча найбільших індивідуальних інвесторів контролювали близько 3 млн біткойнів. Дослідники відзначають, що концентрація криптовалюти, швидше за все, ще вища, оскільки частина компаній та фізосіб можуть володіти криптовалютою одного кінцевого бенефіціара.

Концентрація майнерів виявилася ще вищою. NBER виявило, що лише 10% майнерів контролюють 90% світових майнінгових потужностей біткойну, а 0,1% (близько 50 майнерів) контролюють половину потужностей.

«Наші результати показують, що, незважаючи на значне поширення біткойна в останні кілька років, в екосистемі криптовалюти, як і раніше, домінують великі та концентровані гравці, чи то великі майнери, чи власники біткоїнів, чи криптовалютних бірж. Така концентрація робить біткойн схильним до системного ризику, а також передбачає, що більшу частину вигоди від його подальшого поширення отримає невелика група гравців», – йдеться в звіті Національного бюро економічних досліджень.

Дослідники NBER вважають, що висока концентрація робить біткойн вразливим для «атаки 51%» – невелика група майнерів зможе змовитися та взяти під контроль більшу частину мережі. Бюро виявило, що концентрація біткойну та майнінгових потужностей в одних руках знижується після різкого зростання ціни на криптовалюту. Це означає, що вразливість для «атаки 51%» стає вищою, коли ціна біткойну падає.

Нагадаємо, Walmart запускаєпродаж біткойнів у своїх магазинах.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті