Міноборони направило мільярд на нові арсенали та провалило будівництво – Bihus.Info

Міноборони направило мільярд на нові арсенали та провалило будівництво – Bihus.Info

Долю виділених коштів зараз з'ясовують у судах

Міноборони направило мільярд на нові арсенали та провалило будівництво – Bihus.Info
Фото: pixabay.com

Що сталося. Будівництво нових сучасних складів боєприпасів для української армії, яке розпочалося чотири роки тому і мало завершитися до кінця 2021 року – провалене.

Джерело. Про це повідомляє Bihus.Info.

Деталі. Нові військові арсенали Міністерство оборони замовило у 2018 році – після низки пожеж і вибухів у військових частинах. Загалом у трьох військових частинах до кінця 2021 року мали збудувати 136 сховищ.

Один підряд на 1,95 млрд грн отримало «Укрбудмонтаж», ще два – на 2,3 млрд грн –  «Північноукраїнський будівельний альянс» ( «ПУБА»). Перша компанія на той час була записана на дружину нардепа Максима Микитася, друга – на його парламентського помічника Андрія Якусевича.

Обидві фірми входили до корпорації «Укрбуд», яка на той момент була справжнім будівельним гігантом і отримувала значні замовлення на будівництво як житлових будинків, так і великих інфраструктурних об’єктів на кшталт сховища ядерного палива в Чорнобилі.

Близько 100 млн грн авансів на закупівлю будівельних матеріалів підрядники отримали одразу, ще орієнтовно по 300 млн грн на кожен об’єкт було перераховано наприкінці 2018 року. Сума співмірна 80% вартості першої черги будівництва, яка передбачала зведення 35 сховищ. Роботи по першій черзі мали б завершитися до кінця 2019 року, а восени підрядники повинні були відзвітувати за аванси.

Втім, вже на початку 2019 року замовник подав до суду на обох підрядників. Міноборони стверджувало: будівельники зривають календарний план робіт на всіх об’єктах, тому мають бути оштрафовані. Підрядники натомість звинувачували у зриві будівництва військових: вони нібито довго не могли підготувати майданчики під будівництво – розмінувати територію і вирубати ліс (сам підрядник не може самостійно виконувати ці роботи у військових частинах).

Суди програло міністерство. Восени виявилося, що вчасно виконати роботи не виходить, а в перших числах жовтня взагалі припинилося будівництво двох із трьох арсеналів. Це збіглося у часі з крахом корпорації «Укрбуд» і активною фазою кримінального провадження щодо участі топменеджменту «Укрбуду» в корупційній оборудці з квартирами Національної гвардії.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура тоді заявила, що хоче посадити Микитася під арешт з альтернативою в 300 млн грн застави – і на наступний же день будівельні роботи на арсеналах припинилися.

Тож за тиждень військове керівництво, проєктувальники і Якусевич зібралися на нараду, в ході якої намагалися розв'язати питання з будівництвом, грошима і звітуванням за них. Відповідно до протоколу наради, Якусевич заявив, що добудує об’єкти за умови виплати нових авансів, а за старі відзвітувати не може, бо зміни до проєкту, внесені по ходу будівництва, досі не пройшли всі бюрократичні кола оформлення.

Військові погодили, що підрядник має продовжувати будувати, термін здачі черги посунуть, термін звіту за старі аванси теж, але нові видадуть тільки після звіту за попередні.

Однак, попри нібито згоду, будівництво припинилося на всіх арсеналах. Навесні влаштували перевірку. Виявилося, що найгірша ситуація в Калинівці – одна неповна «коробка»  (залізобетонний кокон без внутрішніх мереж) без даху і три фундаменти.

У Богданівці: з десяти сховищ готова тільки одна «коробка», ще кілька фундаментів із зачатками стін, але армування виконане з браком і вже деформоване, подекуди фундамент або гідроізоляція втоплені у воді, із 20 км протипожежних водопроводів викопали лише 500 м.

У Цвітосі замість 15 готових сховищ знайшли 12 «коробок», тобто жодне сховище так і не було закінчене. Усі три об’єкти й будівельні матеріали на майданчиках не були законсервовані, метал іржавіє і подекуди деформується.

Коментарі. Замовник вважає, що будівельники самовільно покинули об’єкти, тому з ними розірвали контракти та перестали пускати на арсенали. У судовому порядку. МОУ вимагає повернути аванси.

Якусевич переконує, що все й так пішло в будівництво, а військові їх вигнали у розпал будівництва, анулювавши допуски.

Що це означає. Судова тяганина триває вже два роки, та весь цей час будівництво першої черги заморожене. Скільки ще часу займуть суди – незрозуміло, однак чим би вони не скінчилися – найімовірніше, це ніяк не розв'яже проблему ні з будівництвом, ні з грошима.

Так, «Укрбудмонтаж», згідно з даними фінансової звітності, станом на кінець 2020 року мав на рахунках близько шести млн грн, велику дебіторську заборгованість і загалом жодних активів, які могли б погасити 300 млн боргу.

Окрім того, за ці роки у компанії змінився власник – дружину Микитася вивели з переліку засновників ще у 2019 році, нині фірмою управляє компанія керування активами в інтересах венчурного фонду. Це означає, що кінцевий бенефіціарний власник невідомий, а отже в кого вимагати гроші по факту – незрозуміло.

ПУБ у березні завели в санацію на десять років. Фірма визнала боргів на майже два млрд грн і хоче віддавати їх до 2031-го. При цьому борг в майже 600 млн грн перед МОУ – навіть не перший в черзі.

Бекграунд. Управління Нацгвардії та «Укрбуд» уклали угоду, за якою на території колишньої військової частини мали збудувати житловий комплекс. Натомість Нацгвардія мала отримати там 50 квартир та 30 паркомісць.

Проте, у 2016-2017 роках, сторони уклали додаткові угоди, за якими Нацгвардія відмовилась від квартир та паркомісць на Печерську в обмін на 65 квартир у будинку на околиці Києва. Як встановила проведена експертиза, вартість квартир на околиці на 81 635 448 гривень менша за ту, в яку оцінили квартири на Печерську.

Вищий антикорупційний суд залишив під вартою експрезидента «Укрбуду» Максима Микитася.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло