NASA запустило сайт і нову програму відстеження астероїдів, з якими є ризик зіткнення
Сценарій можливого зіткнення астероїда Апофіс із Землею у 2068 році не можна повністю виключати

Американське космічне агентство NASA представило нову технологію моніторингу астероїдів під назвою Sentry-II, яка замінила систему Sentry, розгорнуту у 2002 році. Про це повідомляє сайт NASA, на який посилається TJournal.
Телескопи у всьому світі виявили майже 28 000 навколоземних астероїдів. NASA очікує, що найближчими роками їх знаходитимуть все частіше. У зв’язку з цим фахівці розробили новий алгоритм, який точніше оцінюватиме ризик зіткнення об'єктів із Землею.
«Перша версія Sentry була дуже потужною системою, яка працювала майже 20 років. Вона була заснована на дуже розумній математиці. Менш ніж за годину можна було достовірно отримати можливість зіткнення для нещодавно відкритого астероїда протягом наступних 100 років», – розповідає Хав'єр Роа Вісенс, провідний автор розробки Sentry-II.
Sentry мав одне серйозне обмеження – алгоритм не враховував ефект Ярковського. Це явище, при якому в астероїда з'являється слабкий реактивний імпульс за рахунок теплового випромінювання від нагрітої вдень і охолодженої вночі поверхні.
«Sentry не могла автоматично врахувати ефект Ярковського, це було обмеження. Щоразу, коли ми стикалися з якимось особливим випадком, наприклад, з астероїдами Апофіс, Бенну або 1950 DA, нам доводилося проводити складний ручний аналіз. З Sentry-II нам не потрібно цього робити», – пояснює Давид Фарноккіа, інженер Лабораторії реактивного руху NASA.
NASA уточнило, що це явище слабко впливає на рух астероїда протягом короткого періоду часу, але може значно змінити його орбіту протягом десятиліть і століть. 2020 року вчені розповіли, що ефект Ярковського впливає на орбіту астероїда Апофіс. Він зміщується від траєкторії, яка визначається лише гравітаційним полем, приблизно на 170 метрів на рік – сценарій можливого зіткнення Апофіса із Землею у 2068 році не можна повністю виключати. Імовірність становить приблизно 1 із 150 000 .
Sentry також не могла точно розрахувати ймовірність зіткнення із Землею астероїдів, які знаходилися на дуже близькій відстані. Рух цих небесних тіл відхиляється від гравітації планети.
NASA також нагадала, що астероїди – це не хаотичні об'єкти, які раптово змінюють курс, як показано у художніх фільмах.
«Це надзвичайно передбачувані небесні тіла, які підпорядковуються законам фізики», – заявили в агентстві.
Разом із запуском системи Sentry-II NASA представило сайт «Eyes on Asteroids», де можна вивчити всі виявлені астероїди. Дані постійно оновлюються.
На сайті можна переглянути на найближчі до Землі астероїди. У NASA розраховують, що так користувачі зможуть реально оцінити, наскільки об'єкти пролетять близько до Землі, адже їх часто називають небезпечними.
Раніше повідомлялося, що NASA вдарить по астероїду, щоб перевірити, чи може агентство змінити його траєкторію.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].