ДБР оприлюднило схему закупівлі вугілля в ОРДЛО, де фігурує Порошенко

ДБР оприлюднило схему закупівлі вугілля в ОРДЛО, де фігурує Порошенко

Причетні також ексміністр енергетики Володимир Демчишин, нардеп Віктор Медведчук

ДБР оприлюднило схему закупівлі вугілля в ОРДЛО, де фігурує Порошенко
Фото: УНІАН

Що сталося. Державне бюро розслідувань (ДБР) оприлюднило ймовірну схему закупівлі вугілля для українських електростанцій в ОРДЛО у 2014-2015 роках. У розслідуванні фігурують п'ятий президент України Петро Порошенко, ексміністр енергетики Володимир Демчишин, нардеп Віктор Медведчук.

Джерело. Про це йдеться на сайті ДБР.

Деталі.  Згідно з розслідуванням, керівництво РФ вирішило залучити Віктора Медведчука до підривної діяльності проти України.

«Усвідомлюючи, що самостійно він не зможе досягнути своєї мети, Віктор Медведчук домовився з Петром Порошенком, який, як Президент України, мав необхідні можливості адміністративного впливу на вертикалі виконавчої та законодавчої влади», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що протягом серпня-жовтня 2014 року уряд України та відповідні держпідприємства вживали заходів, «спрямованих на диверсифікацію джерел постачання вугілля, що могло б забезпечити енергетичну безпеку та незалежність України, однак надалі асі старання силами змовників були зведені нанівець», – наголошують у ДБР»

Там зазначають, що Віктор Медведчук та представники найвищого політичного керівництва РФ розробили план сприяння діяльності терористичних організацій через створення в умовах опалювального сезону штучного дефіциту вугілля для потреб енергогенеруючих підприємств України.

ДБР оприлюднило схему закупівлі вугілля в ОРДЛО, де фігурує Порошенка

«Віктор Медведчук узяв на себе функцію комунікатора із Росією та представниками терористичних організацій. Петро Порошенко залишив за собою управлінські та кадрові питання та в разі потреби – адміністративний вплив», – уточнюється у розслідуванні.

Повідомляється, що Медведчук залучив до схеми Сергія Кузяру, який «мав зв’язки з представниками терористичних організацій «Л/ДНР» і був добре обізнаний щодо господарської діяльності підприємств вугледобувної галузі на територіях, які тимчасово не підконтрольні Україні».

Згідно з повідомленням, план передбачав, що Російська Федерація спочатку штучно створює дефіцит вугілля для енергогенеруючих підприємств України. «Для цього РФ обмежила постачання вугілля до України зі своєї території за ще чинними договорами купівлі-продажу. При цьому штучне обмеження постачання вугілля з Росії могло бути припинено лише за умови початку постачання вугілля з тимчасово окупованих територій, і кількість поставленого після цього з РФ вугілля пропорційно залежала б від кількості вугілля, поставленого терористичними організаціями», – зазначають у бюро.

Уточнюється, що керівники терористичних організацій «Л/ДНР» на виконання своєї частини плану визначили по одному вугледобувному підприємству окремо від «ЛНР» і «ДНР», які виступили як постачальники вугілля для енергогенеруючих підприємств України. Після отримання авансових платежів за вказівкою службових осіб найвищого політичного керівництва Російської Федерації вони розпочали його відвантаження та постачання.

«Весь цей час Віктор Медведчук погоджував свої дії з найвищим політичним керівництвом Росії та доповідав до Москви кураторам про перебіг подій і реалізацію плану», – йдеться у повідомленні.

За інформацією ДБР, 4 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко ініціював засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладних заходів сталого проведення опалювального сезону 2014/2015 року.

На засіданні він висловив сумніви щодо якості вугілля, яке завезено з Південно-Африканської Республіки, а Генпрокуратурі та МВС надав усне доручення для здійснення перевірки зазначеного контракту. Він також наголосив на необхідності припинення контракту з компанією Steel Mont Trading Ltd і зупинки його відвантаження для потреб ПАТ «Центренерго».

ДБР зазначає, що ініційовані Петром Порошенком дії та заходи «створили передумови та стали основною причиною односторонньої відмови компанії Steel Mont Traiding ltd від виконання своїх зобов’язань на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки».

Зазначається, що ПАТ «Центренерго» опинилось у штучно створених умовах, за яких мало змогу імпортувати вугілля лише від підприємств Російської Федерації, що надало можливість вищому керівному складу державних органів РФ приступити до реалізації своєї частини плану.

«Для цього в РФ ухвалили рішення про блокування постачання російського вугілля на територію України вже з 22 листопада 2014 року, залишивши можливість для ввезення вугілля тільки з території України, яку тимчасово контролюють представники терористичних організацій «Л/ДНР». Водночас із листопада 2014 року і по січень 2015 року Віктор Медведчук розпочав роботу з організації системи придбання вугілля у підприємств, майно яких перебуває у власності та під контролем терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», – заявляють правоохоронці.

Вони уточнюють, що, «дбаючи про свої політичні інтереси, Порошенко та Медведчук прийняли рішення про необхідність надання операціям із придбання вугілля у підприємств, визначених терористичними організаціями, вигляду звичайної господарської діяльності через формальну перереєстрацію місця їх знаходження та відкриття їм розрахункових рахунків на підконтрольній Україні території, видаючи їх за національних виробників вугільної продукції».

«Така перереєстрація надавала можливість внести ці дані підприємства до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей для безперешкодного переміщення вугілля через лінію розмежування. Про вчинені дії та позитивні результати домовленостей Віктор Медведчук протягом листопада-грудня 2014 року та січня 2015 року постійно доповідав найвищому політичному керівництву РФ, акцентуючи на ефективності блокування постачання російського вугілля», – заявляють у бюро.

За даними правоохоронців, Петро Порошенко, зі свого боку, сприяв призначенню на посаду міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина. Згідно з повідомленням, ватажки терористів визначили для співпраці з учасниками схеми ДП «Шахта імені К.І. Кисельова» та ДП «Луганськвугілля».

«Після цього Кузяра, погодивши свої дії з Віктором Медведчуком, за протекцією Володимира Демчишина розпочав переговори зі службовими особами ПАТ «Центренерго» про укладання угод на постачання вугілля із зазначеними підприємствами. Також Сергій Кузяра, за підтримки Володимира Демчишина, сприяв формальній перереєстрації ДП «Шахта імені К.І. Кисельова» та ДП «Луганськвугілля» на території міста Києва», – повідомляють у бюро.

Зазначається, що саме Кузяра вів переговори з представниками терористичних організацій про відрядження підконтрольних їм осіб до Києва, де мала відбутися зміна установчих документів, призначення цих осіб керівниками підприємств, відкриття банківських рахунків, підписання необхідних договорів та інших документів.

16 грудня 2014 року ПАТ «Центренерго» та ДП «Луганськвугілля» уклал договір на постачання вугілля на суму 22 млн 640 тис.грн, цього самого дня на рахунки підприємств одразу надійшла передоплата розміром 2 млн 264 тис. грн.

«31 грудня 2014 року ПАТ «Центренерго» здійснило нібито за адресою ДП «Луганськвугілля» та ДП «Шахта імені К.І. Кисельова» оплату платежів на суму 10 млн грн як готівкових авансових платежів за майбутнє постачання вугільної продукції – по 5 мільйонів грн кожному», – наголошують правоохоронці.

«Цього ж дня зазначені готівкові кошти були доставлені керівництву терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР» і використані ними для забезпечення діяльності організацій, про що Віктор Медведчук негайно інформував представників вищого політичного керівництва РФ.

Отримавши кошти, представники терористичних організацій «Л/ДНР», діючи за вказівками представників вищого політичного керівництва Російської Федерації, з січня 2015 року розпочали завантаження вугілля та його транспортування до підрозділів ПАТ «Центренерго», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що на початку січня 2015 року ПАТ «Центренерго» направило ДП «Луганськвугілля» ще два платежі по 10 млн грн кожен.

15 січня 2015 року ПАТ «Центренерго» та ДП «Луганськвугілля» уклали новий договір про постачання вугілля на орієнтовну суму 1,5 млрд грн. За цією угодою з 15 січня по 11 листопада 2015 року на рахунки захопленого терористами підприємства перераховано майже 27,6 млн грн.

«Усього протягом 2015 року за постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, перераховано, переведено в готівку та розподілено на користь терористичних організацій «Л/ДНР» щонайменше 205 млн 391 тис. грн, не враховуючи коштів, сплачених у готівковій формі. Загалом, згідно з підписаними угодами, з бюджету мало б бути сплачено більше ніж 3 млрд 168 млн грн», – заявляють правоохоронці.

Зазначається, що Порошенко, Медведчук, Кузяра й Демчишин «своїми умисними діями за попередньою змовою сприяли діяльності терористичних організацій «Л/ДНР», забезпечуючи придбання вугілля у підконтрольних їм підприємств за державні кошти України».

«Унаслідок таких дій енергетична галузь України була поставлена у залежність від Російської Федерації та терористичних організацій «Л/ДНР». Своєю чергою Росія отримала ширші можливості для подальшого втручання у внутрішні справи України та ведення підривної діяльності проти неї», – підсумували в Бюро.

Бекграунд. 20 грудня Державне бюро розслідувань повідомило Петру Порошенку про підозру в державній зраді та сприянні терористичним організаціям у рамках справи про злочинну схему постачань вугілля з тимчасово окупованих територій.

Між тим Порошенко, який перебуває зараз за кордоном, заявив про повернення в Україну 17 січня для появи в суді.

Крім того, раніше ДБР спростувало інформацію про арешт активів «Прямого» та «5 каналу». Ніяких обмежень через арешт майна Порошенка в діяльності ЗМІ не відбулося.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло