Де братиме газ Європа в разі агресії РФ, і чому іншим країнам доведеться відмовлятися від нього
Розпочався великий процес переговорів між урядами різних країн, який триватиме наступні кілька днів

В останні три тижні між Білим домом та Брюсселем активізувалися переговори щодо підготовки до найгіршого сценарію, за якого Москва перекриє європейцям газ на тлі конфлікту навколо України і введення санкцій, пише газета RFI з посиланням на Le Monde.
США – великий виробник скрапленого газу (СПГ), який транспортується морем. Штати почали збільшувати поставки до країн ЄС – «за останні три тижні від 70 до 80 вантажів СПГ із США було перенаправлено в Європу», – заявила Урсула фон дер Ляйєн, глава Єврокомісії, наголосивши, що потрібно ще збільшувати обсяги.
ЄС та США також активізують свої контакти з іншими виробниками СПГ, включаючи країни Перської затоки, Єгипет та Алжир, щоб вони могли перенаправити частину свого виробництва в Європу.
27 січня фон дер Ляйєн провела переговори з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані, якого 31 січня прийняв у Білому домі Джо Байден.
Катар хоче отримати більшу частку ринку та набрати бали у змаганні зі своїми сусідами-суперниками по Перській затоці, щоб стати ключовим союзником США у регіоні, зазначає видання.
«Ведуться переговори» про перенаправлення поставок газу, запланованих для азіатських ринків, до ЄС, якщо президент Росії Путін перерве поставки до Західної Європи», – повідомив неназваний катарський чиновник агентству France-Presse.
Однак, оскільки Катар має довгострокові контракти з великими споживачами в Південній Кореї, Японії та Китаї, катарські можливості замінити Росію невеликі.
До того ж катарський газ обійдеться європейським споживачам дорожче за російський.
Але в країні мають намір збільшити річний видобуток газу (з 77 млн тонн зараз до 127 млн тонн до 2027 року), і тому шукають нові ринки збуту – і Європа може стати найперспективнішим з них.
«Це може допомогти Катару завоювати авторитет у Європі та розпочати переговори про довгострокові контракти», – каже Андреас Кріг, експерт у галузі енергетики, професор Королівського коледжу Лондона.
Як заявили AFP джерела в європейській дипломатії, Вашингтон також розробляє контакти з Австралією – другим за обсягами виробником СПГ у світі – щодо альтернативних поставок.
Міністр природних та водних ресурсів Австралії Кіт Пітт минулого тижня пообіцяв, що його країна збільшить поставки газу до ЄС при скороченні експорту з Росії.
При цьому важливо розуміти, що світове виробництво СПГ може бути збільшене лише незначно, а те, що виробляється за планом, здебільшого вже продано заздалегідь, підкреслює Le Monde.
Очевидно, якщо європейці захочуть отримати додаткові обсяги, то іншим країнам, які вже купили газ – таким як Японія, Китай або Корея – доведеться відмовитися, принаймні тимчасово, від частини своїх поставок.
Тому розпочався великий процес переговорів між урядами різних країн, який триватиме протягом наступних кількох днів. У центрі уваги – день 7 лютого, коли у Вашингтоні відбудеться американо-європейський саміт з енергетичної безпеки.
«Катар може наростити поставки в Європу вже скоро, якщо кілька довгострокових клієнтів (Пакистан, Японія, Південна Корея, Індія тощо) погодяться на прохання США про перенаправлення поставок – і якщо інші виробники ЗПГ вступлять у гру, це може спрацювати, але існує проблема з інфраструктурою/сховищами СПГ у Європі, що означає, що такі країни, як Німеччина, будуть у програші у разі відмови від російських поставок, незважаючи ні на що», – вважає Андреас Кріг.
Паралельно ЄС розраховує на Норвегію, свого другого після Росії постачальника газу. ЄС також придивляється до Азербайджану, куди 4 лютого приїде комісар з енергетики Єврокомісії Кадрі Сімсон.
Нагадаємо, Борис Джонсон заявив, що різна залежність країн ЄС від російського газу впливає на їх ставлення до Росії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].