Світ знищить не зло, а ті, хто спостерігає та бездіє – Україна до членів ООН

Світ знищить не зло, а ті, хто спостерігає та бездіє – Україна до членів ООН

Такою цитатою з Ейнштейна Україна розкритикувала бездіяльність світового співтовариства на позачерговому засіданні Ради безпеки ООН

Світ знищить не зло, а ті, хто спостерігає та бездіє – Україна до членів ООН

Зупинити російських убивць та терористів шляхом закриття неба над Україною, надання Україні безпекової та гуманітарної допомоги, вигнання Росії з міжнародних інституцій – це спільний обов'язок міжнародної спільноти. З таким закликом виступив  постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН у зв’язку з нападом військ РФ на Запорізьку АЕС.  

Засідання відбулося сьогодні за ініціативи прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона.

Засідання розпочалось з брифінгу заступниці Генерального Секретаря ООН Рози Марії Де Карло. Вона висловила думку більшості членів засідання, засудивши дії Росії на територіях АЕС України та зазначила що це порушення низки конвенцій, меморандумів і засад міжнародного права в цілому. Роза Марія Де Карло також окремо подякувала пожежникам і всім причетним до ліквідації пожежі, що сталася вночі на ЗАЕС через відриту окупантами стрільбу.

Також в рамках засідання провів брифінг Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі, який прозвітував щодо стану ядерних об’єктів на території України.

Директор нагадав, що вранці, в рамках своєї прес-конференції він зазначив свою готовність особисто направитися до ЧАЕС, щоб налагодити структуру взаємовідносин разом із українською стороною, та військовими, котрі знаходяться на місці. Це важливо для ретельного нагляду за безпекою роботи об‘єкта та підтримкою фізичної цілісності об‘єкту. Ці пропозиції вже були відправлені на розгляд як українській стороні, так і російським владним органам.

Серед інших країн, що висловили та занепокоєння щодо ситуації на ядерних об‘єктах були: Великобритані, Франція, ОАЕ, Ірландія, Мексика, Албанія, Бразилія, Гана, Норвегія та Кенія.

Водночас Китай зазначив, що наразі ядерні об‘єкти на території України у задовільному стані і, пославшись на інформацію російської сторони, а не України чи МАГАТЕ, сказав, що вони не під загрозою.

Китай заявив, що дуже уважно ставиться до ядерної безпеки у світі, проте вважає, що «наразі важливо сфокусуватися на деескалації конфлікту та запобігти зростанню жертв».

Китай продовжує наполягати на пошуці дипломатичного вирішення конфлікту і шукатиме й надалі шляхи такого вирішення.

Також Китай закликав міжнародний комітет залишатися з холодною головою та раціонально і об‘єктивно розглядати ситуації для задоволення усіх сторін. Кожна дія, за словами його представника, має додавати до деескалації та дипломатичного урегулювання, а не нагнітати обстановку.

Протягом засідання більшість країн, що брали слово, під час засідання посилались на акти міжнародного права, зокрема статтю 26 Женевської конвенції і відзначали невідворотні наслідки, до яких можуть призвести бойові дії в районах ядерних об‘єктів.

Також неодноразово наголошувалося, що путін недооцінив силу, супротив та міць українського народу.

Недооцінив він і спроможність Європи до єднання – резолюцію прийнято 141-м голосом.

Посол США Лінда Томас-Грінфілд подякувала робітникам ЧАЕС та ЗАЕС за їх роботу та виразила свою стурбованість щодо їх стану здоров‘я, закликавши російське керівнцитво відкрити доступ медичному персоналу для надання допомоги.

Пані посол озвучила перелік вимог в рамках законів міжнародного права, серед яких: надійне електропостачання на усіх об‘єктах, забезпечення здоров‘я та припинення тиску на робітників ядерних об‘єктів України, утриматись від воєнних дій поблизу 15 ядерних реакторів розташованих на території України.

Вона висловила занепокоєння тим, що на Чорнобильській АЕС Росія не дозволяє змінне чергування, що є прямою загрозою роботи станції.

Проте найбільше єднання країни продемонстрували у питанні гуманітарної катастрофи, до якої призводять воєнні дії Росії на території України. Так, США зазначили, що 1,5 мільйони дітей стали біженцями через дії Росії, яка вбила тисячі людей по Україні та знищує життєво важливу інфраструктуру, що приводить до зневоднення та замерзання людей. Тож США закликає Росію відкликати свої війська та поважати їх не відправляючи людей на суїцидні дії.

Індія висловила особливе занепокоєння щодо безпеки більше ніж тисячі студентів з її країни, які наразі знаходяться на території України. Представник Індії сподівається, що узгоджені в рамках двосторонніх переговорів гуманітарні коридори допоможуть безпечно вивезти громадян Індії з території України.

Окремо слід відзначити виступ представника Бразилії, який зазначив: «Це вже не просто війна – це загроза екологічної небезпеки». Він закликав спільноту не закривати очі на те, що вона має зробити, проте не робить в даній ситуації.  Адже незалежно від кількості відкритих комітетів, що проводяться, те резолюцій, що приймаються, припинення вогню та проведення переговорів видається ілюзорним. Це не парадокс, а скоріше попередження про неспроможність ООН конструктивно вирішити ситуацію. Бразилія закликала активно втрутитися в ситуацію, щоб продовжити діалог та повернути довіру.

Базуючись на нещодавно прийнятій резолюції Бразилія закликала сторони приступити до дипломатичного вирішення ситуації, а Консульство ООН забезпечити виконання цієї резолюції наявними інструментами, базуючись на Главі 6 Статуту ООН.

Як і раніше росія базувала своє звернення на тому, що усі заяви є «істерію» Заходу, щодо того, що сьогодні відбувається в Україні. Її представник Василь Небензя заявив, що російські атаки в Україні – це брехня, що Росія не стріляла по ЗАЕС, а Енергодар та ЗАЕС були взяти під контроль Росії ще 28-го лютого. За його версією, це українські націоналісти напали на патруль, що знаходився на території ЗАЕС, а російські війська змогли відбити напад, проте, коли українські диверсанти відступали, вони спричинили пожежу, яку було швидко загашено.

Щодо безпеки іноземних громадян та створення гуманітарних коридорів, російський представник повідомив, що на російських кордонах вже очікують 130 автобусів, які готові евакуювати іноземців в росію (Бєлгород).

У свою чергу постійний представник України в ООН Сергій Кислиця пояснив позицію росії тим, що їх напад на Україну виявився невдалим. Росія, зазначив постпред, розлючена, що її плани швидкого вторгнення в Україну провалилися, що український народ продовжує мужньо боротися за свою свободу, а весь світ виявив солідарність з Україною. Він назвав країну Терораша та виявив стурбованість  відсутністю зв‘язку між послом росії в ООН та керівництвом росії, зазначивши, що Василь Небензя не проінформований про дії керівництва його держави.

Розповідаючи правду про події на ЗАЕС представник України наголосив, якщо у будь-який момент охолоджування  реакторів буде порушене – це спричинить широке розповсюдження радіації. Обстріл і захоплення Росією Запорізької АЕС в місті Енергодарі Кислиця назвав актом ядерного тероризму. І висловив розчарування щодо звіту МАГАТЕ, у якому зазначалась відсутність ядерних та радіаційних загроз на ЗАЕС.

Міжнародне співтовариство, підкреслив Кислиця, має адекватно реагувати на дії Російської Федерації, які можуть призвести до безпрецедентної ядерної катастрофи. Усі російські війська мають бути виведені з АЕС, наголосив Сергій Кислиця.

Він звернувся з проханням розглянути питання захисту атомних електростанцій та іншої критичної інфраструктури в Україні. «Невідкладна дискусія щодо встановлення заборони на всі польоти в повітряному просторі України має стати першочерговим завданням Ради Безпеки» , – сказав постпред.

Сергій Кислиця закликав представника росії організувати коридор для евакуації іноземних громадян, якщо «він дійсно все ще має контакт із керівництвом його держави».

Він повідомив, що сьогодні надіслав листа Голові Безпеки ради ООН де згадав попередні прецеденти створення безпеки повітряного простору. «У світі останніх подій це має стати пріоритетом для Ради Безпеки», – наголосив Сергій Кислиця.

З його словами, якщо Рада безпеки ООН продовжить свою бездіяльність – вони понесуть історичну відповідальність за наслідки.

Він також попросив Генеральний Секретаріат розіслати усім країнам резолюцію від 2 березня, аби події в Україні жодна країна не називала спецоперацією – терміном, який використовує росія. Адже це – війна.

«Росія не заслуговує на місце серед цивілізованих країн. Як сказав Ейнштейн, світ знищить не зло, а ті, хто спостерігає та бездіє. Прошу діяти зараз бо далі буде запізно», – закликав світове співтовариство представник України.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло