Путінське вторгнення в Україну відкине російську економіку на 30 років назад – CNBC

Путінське вторгнення в Україну відкине російську економіку на 30 років назад – CNBC

Експерти кажуть, що майбутній період економічної ізоляції росії триватиме не менше п'яти років, але, швидше за все, буде вимірюватися десятиліттями

Путінське вторгнення в Україну відкине російську економіку на 30 років назад – CNBC
фото Центр протидії корупції

Війна владіміра путіна з Україною і реакція світу на неї відкинуть російську економіку як мінімум на 30 років назад, в старі радянські часи, і знизять рівень життя росіян  як мінімум на наступні п'ять років, вважають економісти та інвестори, пише CNBC.

Широкі санкції Заходу покликані завдати максимальної шкоди економіці росії, витіснивши її зі світових ринків та заморозивши її активи у всьому світі.

Фінансова система та валюта росії руйнуються одразу в кількох напрямках. У зв’язку з цим Кремль закрив фондовий ринок і намагається штучно підтримувати курс рубля всередині країни.

Практично 40-річні зусилля країни з побудови процвітаючої ринкової економіки, започатковані за колишнього лідера Михайла Горбачова, зазнали невдачі, що стало ще однією жертвою жорстокого вторгнення президента путіна в Україну, пише видання.

Важливі економічні та соціальні реформи, започатковані у 1980-х роках, дали Радянському Союзу можливість вперше спробувати американські продукти. Але десятиліття поступової інтеграції російської економіки у Європу закінчилися в останні кілька тижнів, коли великі компанії пішли з російського ринку, а США та Євросоюз вирішили згорнути торгівлю і туризм з росією.

Найбільших збитків економіці країни завдали два санкційних удари. Перший виключив найбільші російські банки з глобальної платіжної мережі SWIFT, що дуже ускладнило їм обробку зарубіжних транзакцій.

Другий – заморозив сотні мільярдів євро, що знаходяться в резерві Центробанку росії. Без резервних фондів для зміцнення російського рубля Кремль мало що може зробити, щоб втримати його від падіння.

Тим часом США і Велика Британія припиняють імпорт російської нафти і газу, США ввели заборону щодо високотехнологічного обладнання та предметів розкоші, і все ширший список країн забороняє російським суднам заходити у свої порти.

Загроза дефолту

Економічна криза, що набирає обертів у росії, загрожує звести нанівець десятиліття економічних успіхів, досягнутих простими росіянами.

За останній місяць рубль втратив 40% своєї вартості, що зробило валюту фактично непотрібною за межами росії.

Зневірившись зберегти курс рубля всередині росії, 8 березня Кремль видав новий наказ, який забороняє росіянам обмінювати рублі на тверді валюти, такі як долар або євро.

Це фактично перетворило рубль на «ігрові гроші» – валюту, яка має цінність тільки в по суті вигаданій економіці всередині росії, де людям не дозволяється купувати те, що вони хочуть.

«Середній клас в росії тепер буде відкинутий на десятиліття назад, – каже Крістофер Смарт, головний глобальний стратег і голова інвестиційного інституту Barings. – Він буде ізольований. Він матиме валюту, яка насправді не має жодної цінності за межами країни».

Експерти із зовнішньої політики також вважають, що росія оголосить дефолт за своїм суверенним боргом найближчими днями, коли в середу настане термін виплати понад $100 млн за облігаціями.

«Росія оголосить дефолт, це гарантовано», – сказав експерт.

Падіння рубля і дефолт роблять росію дуже ризикованою для кредиторів.

«Росія знищила будь-яку довіру до неї як до позичальника в найближчому майбутньому, – сказав Герман Хесс, експерт із суверенних боргів. – Вона ніколи більше не зможе брати кредити за ставками, за якими могла брати кредити останнім часом».

Вихід світових брендів

З початку вторгнення 24 лютого в Україну понад 300 найзнаковіших світових брендів добровільно призупинили або згорнули свій бізнес у росії.

Серед них глобальні банки, такі як Goldman Sachs, та споживчі бренди, такі як Starbucks і Ford.

«Багато з цих компаній йдуть із росії не з міркувань репутації, – сказав Хесс. – А тому, що вони знають, що не зможуть обробляти платежі та переказувати гроші в країну/з країни в найближчому майбутньому».

Деякі виходи, ймовірно, вдарять по росіянах сильніше за інші.

Протягом десятиліть PepsiCo, Levi Strauss та Coca Cola символізували свободу для молоді за залізною завісою. Усі три компанії оголосили про зупинення продажів своєї продукції в росії.

Ще один важливий вихід – три нафтові гіганти: Shell, BP і Exxon, це завдасть відчутного удару по російській економіці, яка залежить від нафти.

Visa, Mastercard, PayPal і American Express також призупинили обслуговування в росії, внаслідок чого росіяни за межами країни не можуть використовувати свої дебетові карти, а російські банки намагаються перейти на китайських емітентів карт.

Одним із символічних виходів став McDonald's. Мережа ресторанів швидкого харчування відкрила свій перший ресторан у Москві на початку 1990-х років, і ця подія вважається переломним моментом у примиренні росії і Заходу. Минулого тижня McDonald's оголосив про тимчасове закриття всіх 850 своїх ресторанів у росії.

Путінське вторгнення в Україну відкине російську економіку на 30 років назад – CNBC
фото Peter Turnley | Corbis Historical | Getty Images

Декілька компаній, які призупинили свою діяльність у росії, кажуть, що вони повернуться, як тільки закінчаться бойові дії в Україні. Але експерти з глобальних інвестицій кажуть, що санкції США і знецінення рубля ускладнюють повернення будь-якої з цих компаній цього року або наступного.

«Не наступного року, не за п'ять років. Мине багато часу, перш ніж інвестори повернуться в росію», – зазначив Крістофер Смарт з Barings.

Падіння рівня життя

На відміну від своїх сусідів в Україні, які живуть під постійним обстрілом російських ракет, звичайні росіяни ще не рятуються втечею. Вони ще навіть не відчули повного ефекту санкцій.

«Дуже скоро реальний удар влупить по росії, – сказав Смарт. – Вони не зможуть ввозити ліки. Вони не імпортуватимуть запчастини для своїх літаків. Вони не мають доступу до будь-яких інвестицій для розробки своїх нафтових родовищ».

Смарт передбачив, що в росії буде багато «підробок автомобілів і телефонів», що імпортуються з Китаю.

Якщо путіна не усунуть від влади, через п'ять років росіяни «житимуть у якійсь версії 90-х і, можливо, навіть у чомусь гіршому», вважає Герман Гесс із Дослідницького інституту зовнішньої політики.

Якщо внаслідок путінського вторгнення в Україну рівень життя пересічних росіян почне падати, експерти кажуть, що путін може мати справжні проблеми.

Це пов'язано з «неписаним договором» путіна із російськими виборцями.

«Угода полягала в тому, що путін покладе край хаосу 1990-х років і дозволить людям досягти певного достатку, – сказав Баррі Ікес, голова економічного факультету Університету штату Пенсільванія. – В обмін люди погодилися не кидати виклик політичній владі путіна. І з того часу це його справа».

«На початку 1990-х років наші люди були жебраками, і смішно говорити, що вони були вільними, – казав у 2006 році в інтерв'ю Financial Times один із провідних ідеологів Кремля Владислав Сурков. – Коли у тебе є машина, на якій можна їздити, і речі, які можна купити, – це свобода».

Війна путіна в Україні триває вже третій тиждень, і йому стає важче забезпечувати як стабільність, так і економічну підтримку.

Знову і знову інвестори та політичні експерти заявляють, що неможливо уявити реалістичний сценарій, за якого американські компанії відновлять свою діяльність у росії протягом наступних п'яти років.

Враховуючи прямий вплив санкцій на діловий клімат у росії, лише їх повне скасування є ключем до того, щоб американські компанії захотіли повернутися.

Але жоден із експертів не вірить, що будь-які з нинішніх санкцій проти росії чи Білорусі будуть ослаблені або зняті як мінімум у найближчі три роки.

«Поки в росії не з'явиться новий лідер, який вибачиться за вторгнення в Україну і випише чек на репарації, ці санкції залишаться чинними», – сказав Крістофер Смарт з Barings. – І я не бачу жодної з цих трьох речей, які я щойно описав».

«Росія є 11-ою за величиною економікою у світі, і ми збираємося запечатати її в контейнері і не мати з нею справ у найближчому майбутньому», – додав він.

Для звичайних росіян найближчі місяці стануть перевіркою того, яку частину свого достатку вони готові віддати задля реалізації путінських амбіцій щодо контролю над Східною Європою.

Як повідомлялося, росія через санкції втратила доступ до половини своїх золотовалютних резервів.

Також стало відомо, що США забороняють постачання в росію доларових банкнот.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло