Абрамович передав контроль над інвестиційною компанією бізнес-партнеру за декілька годин після початку вторгнення в Україну
Російський олігарх намагається запобігти заморожуванню активів і зберегти непрямий контроль над ними без технічного порушення санкцій

Стало відомо, що за декілька годин після початку російського вторгнення в Україну російський олігарх Роман Абрамович передав одному зі своїх бізнес-партнерів контроль над інвестиційною компанією, що використовувалася для утримання часток у відновлюваних джерелах енергії та технологічних стартапах у США, Британії та Ізраїлі.
Джерело. Про це повідомляє Wall Street Journal з посиланням на дані фінансових регуляторів.
Деталі. Офшорна компанія Norma Investments Ltd. (Британські Віргінські острови) багато років контролювалася Абрамовичем. Проте 24 лютого, у день, коли РФ напала на Україну, його близький діловий партнер Давід Давідовіч отримав повну власність на компанію.
Після цього Великобританія наклала на Абрамовича санкції за звинуваченням в отриманні вигоди від путінського режиму. За днів санкції наклав Євросоюз, що означало заморожування активів та заборону на поїздки до Британії та ЄС.
Наближена до пана Давідовіча особа підтвердила WSJ, що він взяв організацію під свій контроль. Водночас особа зазначила, що Абрамович не був попереднім власником Norma, але не вказав, хто був.
Наближена до пана Давідовича особа підтвердила, що він взяв під свій контроль організацію. За її словами, інвестиції пана Давідовича в Norma «є частиною його загальних інвестицій та інтересу до стартап-сектору». Водночас особа заявила, що Абрамович не був попереднім власником Norma, але не вказала, хто був.
Офшорна компанія пов’язується з паном Абрамовичем у кількох публічних документах. Наприклад, у 2021 році американська біотехнологічна компанія, яку підтримує Норма, у своєму річному звіті, поданому до Комісії з цінних паперів і бірж, заявила, що Norma контролюється паном Абрамовичем.
Документи показують, що двоє чоловіків часто спільно інвестують в компанії. Давідович значиться в деяких документах як головний виконавчий директор Millhouse LLC, московської інвестиційної компанії, яку пан Абрамович відкрив два десятиліття тому.
Norma Investments слугувала інструментом для венчурних інвестицій. Згідно з рахунками MHC, з 2018 року Norma володіє MHC Services Ltd., консалтинговою компанією з управління, що працює в офісах ФК «Челсі». Norma інвестувала в американські компанії з виробництва відновлюваного палива та придбала частку в британській енергетичній компанії Velocys PLC, згідно з поданням цінних паперів.
Також компанія фінансувала дослідження ліків проти раку та проти старіння американською біотехнологічною компанією Cleveland BioLabs Inc., яка в заявці про цінні папери 2021 року стверджувала, що компанія контролюється Абрамовичем.
Shellanoo Group, ізраїльська технологічна компанія, в яку пан Абрамович інвестував у 2015 році, в заяві 2016 року заявила, що Абрамович купив частку через компанію, що належить Norma.
Зміна контролю над Нормою відбувається на тлі спроб російського мільярдера перемістити активи протягом останніх тижнів, після того, як західні уряди погрожували розвалити імперію, яку пан Абрамович створював з 1990-х років.
Юристи вважають, що продаж активів партнерам або передача права власності членам сім’ї може бути способом принаймні тимчасово запобігти заморожуванню активів і зберегти непрямий контроль над активами без технічного порушення санкцій.
Бекграунд. Нагадаємо, що Абрамович намагався продати свій футбольний клуб «Челсі» перед тим, як потрапити під санкції Великобританії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].