Арахамія: “Ми хочемо зробити власне НАТО. Ми не підпишемо жодного документу, де рф має право вето”
Ключове питання про позаблоковий статус буде вирішуватися тільки на референдумі

“Ми не будемо підписувати жодного документа, де рф матиме право ветувати своїм голосом рішення”, – про це заявив очільник української делегації на переговорах Давид Арахамія у ефірі національного телемарафону.
“Для нас це категорично неприйнятно. Взагалі не треба тоді обговорювати якісь гарантії безпеки, бо рф зможе заблокувати їх у будь-який момент”, – зазначив він за підсумками чергового раунду переговорів.
“Ми з ними це обговорюємо, вони зараз чують логіку, розуміють, що так не може бути. Тому ми проговорюємо з ними інший формат – у нас є мирний договір з рф, але гарантію безпеки надають інші країни. Звичайно ж, рф не може блокувати такий процес. Це закладається в механізмах активації цих гарантій. Мені здається, що у фінальному раунді ми вийдемо на те, що вони сприймуть цю позицію, бо інакше ми нічого підписувати взагалі не будемо”, – підкреслив Арахамія.
В своєму телеграм-каналі він зазначив, що Україна хоче зробити “власне НАТО” – тобто щоб найбільші й найефективніші країни НАТО надали підтримку в разі агресії в бік України.
“Туреччина дуже важлива для нас, це найбільша армія НАТО в Європі. Важливими є також США й Велика Британія”, – перелічив він.
Арахамія повідомив, що зараз тривають дуже активні консультації. Вже офіційно оприлюднено, що три країни-члени НАТО готові надавати гарантії саме в такому форматі.
“Це фактично 5 стаття НАТО, але з більш жорстким механізмом активації – протягом 72 годин вони мають провести консультації й уже надавати допомогу”, – пояснив політик деталі переговорного процесу.
Щодо того, чи погодяться США й Британія надати гарантії безпеки Україні.
“Я думаю, що вірогідність долучення США велика, тому що пан Блінкен позавчора заявив, що вони не проти розглядати механізми гарантій безпеки, але вони хочуть більш детально ознайомитися, зважити всі ризики тощо. У мене таке відчуття, що США і Британія разом приєднаються одними з останніх, коли вони побачать, що всі вже не заперечують. Однак у нас є мінімальний пакет країн-гарантів, і без них ми просто не будемо рухатися”, – розповів Арахамія.
Він зазначив, що тільки після підписання договору про безпекові гарантії, коли ми будемо розуміти, що Україна максимально захищена, тоді наступним завданням буде внесення змін до Конституції України щодо позаблокового нейтрального статусу.
“Для того, щоб це зробити, ми хочемо провести референдум. Тобто це вирішуватиме український народ, а не українські політики”, – сказав Давид Арахамія.
“Це дуже важливо для нас, і ми з самого початку на цьому наполягали. Російська сторона дуже активно протидіяла цій нормі, але згодом вони погодилися на те, що це єдиний вихід із ситуації”, – додав він.
З високою вірогідністю перемовини між президентами України та росії відбудуться у Туреччині.
«Президент Туреччини готовий організувати найближчим часом зустріч лідерів України та рф», – повідомив Арахамія.
Напередодні стало відомо, що Італія готова стати гарантом безпеки по Україні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].