російські військові відмовляються їхати в Україну, їхні командири їм погрожують, але кримінальні справи відкрити не можуть
Командири тиснуть звільненнями, умовляннями та погрозами

Що сталося. російські військові сотнями чи тисячами відмовляються їхати в Україну на війну, а їхні командири їм погрожують, при цьому кримінальні справи відкрити не можуть.
Джерело. Про це повідомляє російське видання «Медиазона».
Деталі. Зазначається, що кількість військових, які відмовилися їхати в Україну, невідома, але рахунок йде на сотні чи навіть тисячі.
За відсутності воєнного стану в рф порушити проти них справу за невиконання наказу важко, тому командири тиснуть на своїх підлеглих умовляннями, погрозами та звільненнями.
Адвокат Максим Гребенюк пояснив виданню, що за відсутності воєнного стану практично неможливо довести склад статті 332 КК (невиконання наказу), яка передбачає наявність «істотних збитків» для порушення справи. За словами Гребенюка, з 24 лютого досі не було порушено жодної справи за цією статтею.
Інженер однієї з сибірських частин, контрактник Василь Нікітенко відмовився їхати в Україну, але, можливо, все одно скоро опиниться на цій війні. Першого ж тижня війни командир опитав Василя та інших військовослужбовців з його частини про бажання взяти участь у так званій «спеціальній операції».
Отримавши від багатьох негативну відповідь, попросив від цих солдатів написати рапорт про причину відмови. Надалі такі рапорти відмовникам доводилося писати щотижня. Через кілька таких відмов Нікітенка викликали та сказали, що звільнятимуть за невиконання умов контракту.
Пізніше до частини прийшла телеграма від вищого штабу про те, що Нікітенко, незважаючи на відмову, все одно повинен вирушити в один із прикордонних регіонів.
«За словами людей більш досвідчених, я їду в розпорядження свого прямого начальника, і переходу кордону не буде. Але знаючи, як усе це влаштовано в структурі збройних сил, я впевнений, що він буде. Звичайно, там я теж піду у відмову, а там уже й до кримінальної справи за дезертирство недалеко», – прогнозує Нікітенко.
За відсутності можливості покарати підлеглого в рамках Кримінального кодексу командири намагаються тиснути на відмовників за допомогою погроз та принижень.
Також відомі випадки, коли батькам відмовника надходять листиіз твердженнями, що їхній син «не виправдав високе звання «Захисника Вітчизни», самоусунувся від виконання службових обов'язків, відмовився (злякався) їхати на чергові навчання, тим самим недбало виконував свої службово-посадові обов'язки, став на шлях злочину, подавав поганий приклад товаришам по службі».
Випадки відмови від відправки в Україну були серед льотчиків. За словами співрозмовника «Медіазони», знайомого з процедурою звільнення одного з них, почувши на диктофонному записі формулювання поставленого командиром завдання, цей льотчик сказав, що виконувати його не стане. Коли його відправили на розмову до командира, льотчик сказав, що не вважає Україну ворогом, а війну назвав несправедливою.
Командир почав умовляти льотчика, використовуючи аргументи, які можна порівняти з тим, як війну виправдовують пропагандисти на російському телебаченні. Льотчика після відмови погрожували звільнити, але так і не звільнили.
Бекграунд. Нагадаємо, російські окупанти намагаються штурмувати українських військових на Донбасі у районах Попасної, Авдіївки і Курахово.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].