Фінляндія розірвала контракт на будівництво АЕС із «росатомом»
Гельсінкі пояснює це додатковими ризиками, спричиненими кризою в Україні

Контракт із російським «росатомом» на будівництво ядерного реактора на півночі Фінляндії було розірвано через додаткові «ризики» у зв'язку з вторгненням росії в Україну, заявив у понеділок консорціум, який очолює проєкт.
«Війна в Україні посилила ризики проєкту, – йдеться у заяві консорціуму Fennovoima, на яку посилається RFI. Там також підкреслюється, що дочірня компанія «росатома» RAOS Project, що брала участь у проєкті, «не змогла нівелювати ці ризики».
Fennovoima, яка на дві третини належить консорціуму фінських компаній і на 34% – «росатому», також посилається на «значні затримки та нездатність» дочірньої компанії російського атомного гіганта «добудувати» АЕС Ханхіківі-1.
«Це означає, що співпраця з проєктом РАОС припиняється з негайним набуттям чинності (...) і роботу на майданчику «Ханхіківі-1» із російською групою завершено», – йдеться у заяві.
У консорціумі вказують, що рішення про розірвання контракту із «росатомом» «не було легковажним».
«У такому великому проєкті є значні складнощі, і рішення приймаються лише після ретельної оцінки», – зазначає Fennovoima.
Фінський консорціум, в якому зараз працює 450 осіб, у тому числі 80 на майданчику в Пюхяйокі, вже витратив на проєкт від 600 до 700 млн євро.
Проєкт реактора потужністю 1200 мегават, розташований у Пюхайокі на півночі Фінляндії приблизно за 100 км на південь від портового міста Оулу, оцінюється більш ніж у 7,5 млрд євро. Він був узгоджений у 2010 році, але його реалізація супроводжувалися численними затримками. На даний момент було проведено значну підготовчу роботу, але остаточного дозволу на будівництво ще не видано.
Згідно з останнім графіком, оголошеним Fennovoima, початок будівельних робіт було заплановано у 2023 році та введення в експлуатацію у 2029 році.
Фінляндія планує вступити в НАТО і, за словами міністра у європейських справах, подання заяви найближчими тижнями «можливе». Міністр економіки Фінляндії Міка Лінтіля «привітав» «чітке рішення» консорціуму.
«Було б практично неможливо завершити проєкт», – написав він у Twitter.
Фінляндія, одна з європейських країн, які вирішили продовжити інвестиції в цивільний атом, наразі має чотири повністю діючі реактори на двох електростанціях, які вже забезпечують близько 30% електроенергії країни.
П'ятий реактор EPR потужністю 1650 мегават, побудований французькою Areva, також був введений в експлуатацію в березні на майданчику Олкілуото (південний захід), вихід на повну потужність запланований на вересень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].