Звільнення українського зерна з-під російської блокади буде важким та небезпечним - фон дер Ляєн

Звільнення українського зерна з-під російської блокади буде важким та небезпечним - фон дер Ляєн

Кулеба закликав не купувати крадене українське зерно

This material is also available in English
Звільнення українського зерна з-під російської блокади буде важким та небезпечним - фон дер Ляєн
фото DR

Страх перед глобальною продовольчою кризою посилюється, поки російська блокада українських морських портів та напади на українські склади із зерном перекрили одну зі світових житниць. Зростає побоювання, що президент путін використає зерно як нову потужну зброю у своїй війні, пише The New York Times.

Світові лідери закликали до координації міжнародних дій для доставки 20 млн тонн зерна, яке застрягло в Україні. Дехто попередив, що якщо Одеський порт не буде відкритий найближчим часом, існує загроза голоду в одних країнах та політичних заворушень в інших, що може стати найсерйознішим глобальним наслідком нападу росії на сусідню країну.

Урсула фон дер Ляєн, президент Єврокомісії, звинуватила російські війська у конфіскації українських запасів зерна та сільськогосподарської техніки, російську артилерію – у бомбардуваннях складів зерна, а військові кораблі у Чорному морі – у захопленні українських вантажних суден, навантажених пшеницею та насінням соняшника.

«Окрім цього, росія наразі накопичує свій власний експорт продовольства як форму шантажу, стримує постачання для підвищення світових цін або торгує пшеницею в обмін на політичну підтримку», – сказала пані фон дер Ляєн під час виступу в Давосі.

За її словами, Євросоюз працює над відкриттям альтернативних маршрутів для наземних перевезень, які пов'язують кордони України із європейськими портами. Але оскільки Захід не хоче ризикувати прямою військовою конфронтацією з росією, а світова мережа логістики продовольства ще не оговталася від перебоїв з поставками, пов'язаними з пандемією, вивільнення українського експорту продовольства буде важким і небезпечним.

Серед ідей, що обговорюються, є пропозиція від литовського урядовця, щоб флотилія кораблів у супроводі суден із країн, що не входять до НАТО, спробувала прорвати російську військово-морську блокаду Одеси та супроводжувати українські вантажні судна. Країни, які найбільше постраждали від нестачі продовольства, такі як Єгипет, будуть забезпечувати кораблі супроводу.

Україна – один із основних експортерів пшениці у світі, але 20 млн тонн зерна тепер заблоковані всередині країни росіянами, за словами Урсули фон дер Ляєн. За її словами, дії Москви у поєднанні з конфіскацією українських запасів зерна пробудили спогади про голод в Україні на початку 1930-х років, коли загинули мільйони людей.

Україна зазвичай експортує 5 млн тонн пшениці на місяць, але зараз ця цифра знизилася до 200 000 – 1 млн тонн, сказала  фон дер Ляєн.

«Отримавши зерно, ми зможемо забезпечити українців такими необхідними доходами, а Всесвітню продовольчу програму – продуктами, яких вона гостро потребує», – сказала  фон дер Ляєн.

Морська блокада росією Чорного та Азовського морів, а також її контроль над українськими портами зупинили експорт зерна по морю. Світові лідери та уряд у Києві щосили намагаються знайти альтернативні маршрути.

«Для цього ми відкриваємо коридори солідарності, які пов'язують кордони України з нашими портами, – сказала пані фон дер Ляєн. – Ми фінансуємо різні види транспорту, щоб українське зерно могло доставлятися до найуразливіших країн світу».

На Всесвітньому економічному форумі, де побоювання з приводу наслідків війни вже перевершили всі інші глобальні проблеми, політичні лідери та експерти з продовольчої безпеки вважають кризу, що насувається, дуже загрозливою.

«Це ідеальний шторм усередині ідеального шторму, – сказав Девід Бізлі, виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми, підрозділу ООН. – Якщо ми не відкриємо Одеський порт, це посилить наші проблеми».

Назвавши ситуацію «абсолютно критичною», він попередив: «У нас буде голод у всьому світі».

На тлі глобальної продовольчої кризи, спровокованої російською блокадою українського зерна, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у вівторок звинуватив «російських крадіїв» у крадіжці українського зерна. 

“Вони завантажують його на кораблі, проходять через Босфор та намагаються продати за кордон», – написав він у Твіттері.

«Не купуйте вкрадене, – додав він. – Не ставайте учасниками російських злочинів. Крадіжка ще нікому не приносила успіху».

Як повідомлялося, Британія розглядає можливість застосування морського конвою для експорту українського зерна.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло